14 серпня – Маковея, свято Першого Спаса, Спаса на воді (Медовий Спас), початок Успенського посту

Медовий Спас1_готоіийЦього дня Православна церква молитовно згадує винесення Чесного Хреста Господнього. Виникло це свято у Константинополі. У великому місті, де була розвинена система водопроводу, літньої спеки вода у підземних резервуарах-цистернах починала псуватися, що приводило до хвороб. Тоді патріарх виносив із Святої Софії хрест, в який було вставлено велику частку з Животворчого Хреста Господнього. З ним він обходив усе місто. Хрест занурювали у колодязі та цистерни, таким чином освячуючи й очищаючи воду.
Також цього дня вшановується пам’ять мучеників Старого Завіту — святої родини Маккавеїв, які постраждали у 166 році до Різдва Христового від сирійського царя Антіоха Єпіфана.
За давніми переказами, князь Володимир саме цього дня прийняв хрещення, тому у стародавньому Києві 14 серпня освячували воду в Дніпрі і називали цей Спас «Спасом на воді».
Медовий спас, Маковія – це одне з найпоетичніших і найшановніших свят в Україні. Цього дня у церквах святять воду, мед, квіти і мак. У букеті-маковійчику можуть бути чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, сонях та різні трави: васильки, м’ята, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник.
Кожна квітка в букеті мала своє призначення. Так, м’ята мала оберігати сім’ю від усілякої напасті й додавати здоров’я, ласкавці – щоб у родині була ласка, злагода та щирість, сонях уособлював небесне світило, щоб воно було завжди ласкавим і милосердним для людей, тварин та рослин.
На житомирському Поліссі до маковійного букета додають морквинку, невеликі качани кукурудзи, горох, квасолю, кріп. На Черкащині колись вважали, що на Маковея треба обов’язково посвятити квіти, бо «від цього квітне господарство». Святити несли також вінок із квітів і колосків, посередині якого ставили свічечку. На Поділлі святили цілий сніп городини та зілля, обв’язаний червоною китайкою. З ним урочисто обходили всю господу, хату, городи, сподіваючись і наступного року отримати гарний врожай і примноження в господарстві.
Після освячення букет квітів та голівки маку кладуть за образи і зберігають до весни. Весною мак розсівають по городу, а засушені квіти на Благовіщення вплітають дівчатам у волосся – «щоб не випадало».
На Маковея готують пісний борщ з грибами. Віруючі намагаються зранку нічого не їсти, аж поки не вип’ють свяченої води. Обрядовою їжею цього дня є «шуліки». Готують їх так: печуть коржі, ламають на дрібні шматочки і заливають медом з розтертим маком.
14 серпня розпочинається Успенський піст. Це один із чотирьох багатоденних постів церковного року, встановлений на згадку Успіння Богородиці. Піст триває з 14 по 27 серпня включно і завершується святом Успіння Пресвятої Богородиці.
Після Першого Спаса настає Другий Спас, або Яблучний. Він припадає на 19 серпня. Третій Спас найчастіше називають Післяуспінням, або Хлібним Спасом, Горіховим Спасом, і пов’язують його у народі із закінченням літа – свято припадає на 29 серпня.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення