19 серпня – Преображення Господнє, Яблучний Спас

спас _на сайтСвято Преображення Господа Бога, яке ще називають Яблучний Спас, Другий Спас, було встановлено церквою у IV столітті на честь події, що відбулася в останній рік земного життя Сина Божого.

Як сказано в Євангеліях від Матвія, Луки та Марка, незадовго до хресних страждань Христос явив своїм учням Петру, Якову та Іванові диво Преображення. Піднявшись з ними на розташовану неподалік від Назарета гору Фавор, він преобразився перед ними: обличчя Спасителя засяяло, як сонце, одяг став білим, як світло. Тоді ж Христу явилися старозавітні пророки Мойсей та Ілля, які говорили з ним про те, що його кров спокутує гріхи людські. А зі світлої хмари над ними почувся голос Бога-Отця, який назвав Ісуса своїм улюбленим Сином. Саме це і переконало їх у надприродній місії Христа. Звідси й назва свята – Преображення Господнє.

Яблучний Спас має свої традиції та прикмети. У цей день освячують яблука, груші, виноград, мед, обжинкові вінки або жмут колосся жита і пшениці. Зважаючи на велич свята, піст дещо слабший: дозволяється їсти рибу, вживати олію та випити трішки некріпленого вина.

Після Спаса ночі вже стають прохолодними, бо осінь на порозі. Тому колись і казали: «Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!». З цього часу вже не чути співу птахів, у вирій починають відлітати ластівки. «Ластівка весну починає, осінь накликає». Звичайно, спостерігали цього дня і за погодою, бо вона віщувала погоду восени і взимку. Підмічали: «Якщо день сухий, то й осінь буде суха, якщо дощ – то й осінь буде дощова. Ясно – зима буде сувора». А ще у давнину казали: «Який день на Другий Спас, такою буде й Покрова».

Також цього дня поминають померлих родичів. Вважається, що це третій день протягом року, коли забуті покійники можуть вийти на землю. Вони з’являються на Страсний Четвер, Зелені Свята і на Спаса. Боятися цієї події не варто, просто треба вчасно поминати померлих, згадувати їх добрим словом. У цьому разі вони ніколи живих людей не турбуватимуть.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення