27 вересня – Воздвиження Чесного й Животворчого хреста Господнього

vozdvizhennya27 вересня православна церква відзначає велике християнське дванадесяте свято – Воздвиження Чесного Хреста Господнього. Слово «воздвиження» в назві свята означає «піднесення», тобто урочистий обряд почитання та прославлення Хреста Господнього.

Святий Хрест – це символ Христової жертви, відкуплення і спасіння, символ Христової перемоги над смертю і дияволом. Але треба зауважити, що в цьому святкуванні не йдеться про звичайне шанування Хреста Господнього, яке буває у Хрестопоклонну неділю.

Після того, як здійснилися найбільші події в історії людства, – Розп’яття, Поховання, Воскресіння і Вознесіння Христові, Святий Хрест, що послужив знаряддям страти Спасителя, було загублено. Тож саме віднайдення святого хресного дерева, на якому помер Ісус Христос, послужило причиною встановлення свята.

Історики вважають, що в основі лежать дві головні події: віднайдення в IV столітті Хреста та повернення Його з Персії до Єрусалима у VII столітті. Початок святу Воздвиження дало освячення храму Воскресіння Господнього, який збудував св. Костянтин Великий на Голгофі в Єрусалимі. Посвячення храму відбулося за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня – 14 вересня (27 вересня за новим стилем) – відбулося урочисте воздвиження віднайденого Хреста Господнього.

Іншою важливою подією, що зробила це свято загальним на Сході та Заході, стало повернення Господнього Хреста до Єрусалима після того, як 614 року перський цар Хозрой, здобувши Єрусалим, забрав Хрест до перської столиці в Ктесифоні. Повернув Хрест Господній до Єрусалима імператор Іраклій 628 року після перемоги над персами. Друге урочисте воздвиження Хреста Господнього в Єрусалимі також відбулося 14 вересня (27 вересня).

Празник Воздвиження нагадує про наш обов’язок почитати, любити й визнавати Святий Хрест. «Не стидаймося Христового хреста, – каже святий Кирило Єрусалимський у своїй 4 катехизі, – хоча б хто його укривав, але ти явно клади його на своєму чолі, щоб демони, бачачи царський знак, дрижали й далеко втікали. Роби цей знак, коли ти їси і п’єш, коли сидиш, лежиш, встаєш або ходиш, словом, при кожній нагоді». Святкування Воздвиження Церквою триває дев’ять днів з вечора 27 вересня до 5 жовтня (за новим стилем). Посту дотримуються в день

Воздвиження Чесного й Животворчого Хреста Господнього. Цього дня дозволяється вживати їжу з рослинною олією (молочні страви, яйця та рибу їсти не слід).

У народі це свято називають Здвиженням. З цього дня птахи відлітають у вирій, настають холоди, земля на Здвиження ближче до зими движиться.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення