28 серпня – Успіння Пресвятої Богородиці. 29 серпня – Третій Спас, Горіховий Спас

Горіховий спас_сайтЗгідно Біблії, Успіння Пресвятої Богородиці – це день закінчення життєвого шляху матері Ісуса Христа Діви Марії. Може здатися дивним святкування дня смерті Заступниці, однак вважається, що в цей час Матір Господня зустрілася зі своїм Сином і на цьому закінчилася їх розлука.

Згідно з переказами, Богородиця прожила 10 років після Вознесіння Ісуса (за іншими джерелами – 22 роки), тому свято Успіння забарвлене не тільки сумом, але й радістю возз’єднання Цариці Небесної і Господа.

Християни шанують цей день і називають Першою Пречистою…

Перекази говорять, що цього дня всі апостоли, які проповідували по всьому світу, зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатися з Богородицею, здійснити Хресний хід та її поховання.

Напередодні свята Успіння, 27 серпня, священнослужителі у всіх православних церквах виносять зображення Заступниці – плащаницю – з вівтаря і розміщують його в центрі храму для забезпечення вільного доступу віруючих. Після читання молитов священик Хресним ходом обносить плащаницю навколо церкви, вносить її всередину, повертаючи до вівтаря, після чого всі віруючі входять до храму під нею – це символізує продовження заступництва Богородиці, яка вже перебуває на Небесах. 28 серпня і всі наступні 8 днів християни проводять у молитвах за упокій душі Заступниці.

29 серпня відзнаючать Післяуспіння і Третій Спас. У народі це свято називають Горіховим Спасом, бо здавна в цей час достигали лісові горіхи, їх можна було заготовляти й освячувати в храмі. У багатьох містах цього дня влаштовували ярмарки, тому ще одна назва свята – Спас на полотні. Вважалося, що торгівля цього дня буде особливо сприятливою.

Головна страва на Горіховий Спас – святковий коровай з нового хліба. Звичайно, на столі обов’язково були мед, яблука й горіхи. Як і на Маковий Спас, цього дня треба було чистити криниці та освячувати воду, а вода з підземних джерел вважалася цілющою.

У народі кажуть: «Третій Спас запитає у вас: чи жнивували, чи в холодку пролежали?», «Третій Спас – хліба припас», «Третій Спас на полотні, а хлібець на току», «Коли гарний Третій Спас – взимку буде квас», «Багато горіхів на Спас – через рік запасешся хліба про запас».

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення