30 мішків сміття с острова Джарилгач

DSC_0036Сонячний серпневий ранок на острові Джарилгач… З пришвартованого теплохода на берег нетерпляче спускаються півтори сотні пасажирів. Відпочивальники тут же розходяться по острову у пошуках затишної місцинки, щоб облаштувати табір. Та частині людей, видно, було не до відпочинку. Вони розібрали мішки і почали прочісувати територію острова у пошуках сміття.

Ось так минулої суботи, 29 серпня, волонтери розпочали чергову екологічну акцію у рамках програми «Чистий острів», яка проводиться вже другий рік. DSC_0045Її організаторами є Скадовська міська рада разом з керівництвом Національного природного парку «Джарилгацький» та дирекцією лісомисливського господарства.

З перших кроків островом волонтери, а до акції долучилися працівники краєзнавчого музею, районного будинку культури, районної державної адміністрації, КП «Очисні споруди», представники громадськості, переконались у тому, що дійсно, цього літа на Джарилгачі побувало значно більше курортників, аніж у минулі роки. Хоч у районі маяків і визначено місце для побутових відходів та встановлено урни, все ж так звані «любителі природи» залишили після себе чимало відходів. І не лише в імпровізованих вбиральнях у кущах. Волонтери зібрали тридцять мішків пластикових і скляних пляшок, а також побутового сміття.

DSC_0049Одразу треба зазначити, що далеко не всі відпочивальники дотримуються культури перебування на острові. Якщо Михайло з Івано-Франківська і Роман з Луцька самі приєдналися до збору відходів, то глава заможного сімейства з катером показав волонтерам місце, де його домочадці лишили купу пляшок і пластикових пакетів з недоїдками і попросив прибрати його! Чоловікові й на думку не спало попросити мішок і зібрати сміття. Що ж, і таке буває!

Без сумніву, найбільшої шкоди довкіллю наносять туристи, котрі залишаються ночувати на острові. Найбільш сумлінні з них зносять непотріб у сміттєві баки. Інші риють ямки і скидають туди сміття, навіть не загорнувши його. Треті байдуже кидають у кущі порожні пляшки та інші використані речі. Причому всі вони залишають сліди багаття, на якому готують їжу. Де беруть для цього дрова, здогадатися неважко. Тим не менш, берег моря у пляжній зоні чистий, а вода, на диво, прозора. Після того, як усі мішки були заповнені сміттям, волонтери з радістю кинулись у прохолодні хвилі затоки!

DSC_0072Коли поверталися до Скадовська, між волонтерами зайшла розмова про острівну проблему. Звичайно, слід вести з відпочивальниками серйозну роботу щодо культури поведінки у заповідній зоні. Варто розмістити щити із закликами берегти санітарний стан довкілля. А коли на теплохід заходять великі компанії курортників, їх слід зобов’язувати брати з собою мішки для сміття. А можливо, вимагати й того, щоб вони привозили сміття назад, на материк, та викидали його у спеціально відведених місцях. Адже волонтери очистили частину острова лише до маяків. Немає сумніву, що й далі, за цими спорудами, теж накопичилося чимало бруду.

Коли учасники акції занесли мішки із зібраним мотлохом на теплохід, то для них ледь вистачило місця. Мимоволі виникає питання: хто кого переможе? Курортники зі своїм сміттям чи волонтери зі своїм ентузіазмом?

Юрій Бондарєв.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення