А зима може бути підступною!

зима пидступна_сайтЯк не побачили ми снігу на Новий рік, так і не відчули хрещенських морозів. Можливо, хтось сумує, але тільки не хірурги. Вперше за багато років у хірургії Скадовської центральної районної лікарні немає хворих із відмороженням.

Спостерігати та лікувати  цих хворих важко насамперед морально. Особливо тих, кому потрібно виконати ампутації кінцівок. А таких кожен рік було у нас щонайменше по 2-3 випадки.

Нікому не радимо випробовувати долю, адже відмороження може відбутися не тільки в морозну погоду, але й при температурі, близької до нульової. Для цього достатньо збігу таких факторів, як вологе повітря, низька температура і холодний вітер. Відмороженню сприяють носіння тісного одягу, взуття і рукавичок, що ускладнює кровообіг, а також ослаблення організму в результаті хвороби, крововтрати, стан сп’яніння. При тривалому перебуванні людей (особливо незагартованих і чуттєвих до холоду) у таких умовах механізми природної саморегуляції організму втрачають свою здатність підтримувати нормальну температуру периферичних ділянок тіла. У них поступово сповільнюється, а потім припиняється кровообіг.

Настає момент, коли організм вже не може протистояти впливу холоду, і в тканинах відбуваються глибокі зміни, що ведуть до загибелі (омертвіння) клітин. Відмороженню найчастіше піддаються пальці рук і ніг, вуха, ніс і щоки. За характером ураження розрізняють чотири ступені відмороження. Перший, найбільш легкий, характеризується тим, що після зігрівання на ураженій ділянці розвивається набряк, шкіра стає синюшною. При другому, більш тяжкому ступені відмороження, на шкірі з’являються міхури, наповнені прозорою рідиною. Третій ступінь – важкий: міхури, що утворилися на шкірі, містять кров’янисту рідину, а за кілька діб на уражених місцях виникає некроз (омертвіння). При четвертому, вкрай важкому ступені, вражається не тільки шкіра, а й промерзають м’які тканини і навіть кістки.

Перша допомога і ступінь відмороження залежать від тривалості впливу факторів, що спричиняють цей процес. Тому постраждалого потрібно якомога швидше зігріти, помістити в тепле приміщення, напоїти гарячим чаєм чи кавою, дорослому можна дати небагато алкоголю. При відмороженні 2-4 ступеня потерпілого треба негайно тепло укутати і відправити до лікувального закладу. Пізнє звернення до лікаря, особливо при важкому відмороженні, може призвести до дуже небезпечних наслідків, аж до ампутації відморожених ділянок.

При більш легких ступенях відморожену кінцівку варто занурити в теплу воду (до відмороженої ділянки прикласти теплий водяний компрес) і дуже обережно розтерти відморожену ділянку – до почервоніння шкіри і відновлення її чутливості, після чого накласти асептичну пов’язку. Вода повинна бути не гарячою, а ледве теплої чи кімнатної температури. У жодному разі не можна занурювати відморожену кінцівку в холодну воду – це може спричинити подальше інтенсивне охолодження і лише погіршити становище. Не можна також розтирати відморожену частину тіла снігом. Сніг складається з кристаликів льоду з дуже гострими краями, що можуть сильно пошкодити шкіру при розтиранні. Вовняну тканину при розтиранні теж краще не застосовувати: вовна здирає шкіру, вик- ликає подразнення й утворює садна. Велике значення в профілактиці відмороження має вироблення стійкості до холоду шляхом загартовування організму. У людей, звиклих до холоду, тепло в організмі утворюється більш інтенсивно. Це забезпечує краще кровопостачання шкіри і підвищує стійкість організму до переохолодження. Одним із способів захисту від відмороження є лазня. Гаряча пара і наступне занурення в холодну воду, обтирання снігом роблять організм невразливим до витівок матінки-зими. Щоб уникнути відморо- ження, слід холодної, морозної погоди надягати теплий одяг, правильно підібране, утеплене  взуття, що не промокає, а в сильний мороз – чоботи або теплі черевики на 1-2 розміри більше, з товстими шкарпетками.
Особливої уваги у профілактиці переохолодження вимагають діти. Дорослим потрібно пам’ятати, що якщо вони залишили на відкритому повітрі дітей в холодну, сиру пору року, то повинні стежити за ними, оскільки, захопившись грою, малеча може не помітити початку відмороження. Також, граючи, діти часто прагнуть на морозі лизнути метал, від якого язик вдається відняти, як правило, лише віддерши слизову оболонку. Про цю небезпеку потрібно пам’ятати і попереджати дітей.

Також слід бути особливо уважним тим, хто страждає на хронічні захворювання судин і нервів. У таких людей відмороження може настати без яких-небудь відчуттів.

Відмороження, яке пройшло, на перший погляд, безслідно, інколи через декілька років дає важкі ускладнення, і, в першу чергу, з боку захворювань судин раніше відморожених кінцівок. Це пов’язано з тим, що ці ділянки починають мерзнути навіть при незначному похолоданні. Після перенесеного відмороження або частих переохолоджень кінцівок тривалий час зберігається підвищена чутливість до судинозвужувальних речовин, до нікотину і до холоду.

Пам’ятайте ці поради та будьте обережні! Бережіть себе та своїх близьких!

Владислав Олійник,
лікар-хірург центральної районної лікарні.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення