«Діти, діти – де вас подіти?»

Інтернат 1_сайтЦя історія почалася восени минулого року. Херсонська обласна рада прийняла рішення «припинити юридичну особу – комунальний заклад «Скадовська загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів Херсонської обласної ради» шляхом його приєднання до Херсонського вищого училища фізичної культури Херсонської обласної ради».

Одночасно Херсонське вище училище фізичної культури було визнано правонаступником усього майна, прав та обов’язків Скадовської школи-інтернату. Реорганізації інтернату шляхом приєднання до училища передувало звернення колективу інтернату до Департаменту освіти, науки молоді і спорту обл-держадміністрації. У цьому зверненні трудовий колектив інтернату вважав за доцільне злиття двох навчальних закладів. Обидва вони фінансуються обласною радою, отож документально цю справу було завершено без зволікань.

Інтернат 2_сайтСказано – зроблено. Не гаючи часу, нові власники почали освоювати інтернатівське господарство. Зробили добротний ремонт у їдальні, накрили триповерхову будівлю гуртожитку новою сучасною покрівлею, витративши один мільйон гривень, почали всновлювати сучасні євровікна та двері. Зробили вже немало, а плани на майбутнє ще більші.

І всьому цьому можна було б лише порадіти. Та забили тривогу активісти громадських організацій.

На кількох мітингах Скадовського майдану прозвучали заклики відмінити рішення про ліквідацію інтернату. Причин тому немало. Адже цей заклад був відкритий у 1962 році і всі ці десятиліття виконував важливу функцію виховання соціально незахищених дітей. Ось як вважає Наталія Зикова, член Правління Благодійного фонду «Разом»: «У місті і селах нашого району нині проживає майже 500 дітей, котрі гостро потребують виховання в інтернаті. Вони є або сиротами, або походять з неповних сімей чи мають неблагополучних батьків. Серед них є й такі, котрих позбавили батьківства за неналежне виховання. Багато цих дітей стали проблемними і потребують особливого підходу у вихованні. Можливо, що, коли вони виростуть, додасться клопоту населенню і роботи правоохоронцям. У районі вже є немало прикладів неповаги до закону з ранніх літ».

Олександр Горяїнов, активіст майдану ставить питання: «А куди діватися тим дітям, котрі нині навчаються в інтернаті? Що буде з ними? А чому не взяти до уваги, що будівлі і територія цього навчального закладу дозволяють проживати і навчатися дітям-біженцям зі Сходу, і не використати цю можливість? А що станеться з трудовим колективом закладу – де знайти людям нові робочі місця?».

Ось з такими запитаннями прийшли представники громадськості до керівництва тепер уже об’єднаного закладу фізичного виховання та шкільної освіти. Прийшли дуже вчасно, бо якраз у цей день його роботу перевіряла комісія, у складі якої були в.о.начальника управління освіти і науки облдержадміністрації Євген Криницький, начальник відділу позашкільної освіти, виховної роботи та інтернатних закладів Ірина Лисенко, директор Херсонського вищого училища фізичної культури Леонід Барбін, депутати обласної ради і представники спортивних кіл району та області.

Зустріч з членами комісії спочатку носила загострений характер. Активісти висловили свій протест, проте, зрештою, погодилися вислухати аргументи на користь об’єднання. Їх озвучив директор Скадовської філії Херсонського училища Борис Руденко:

– У результаті анексії Криму спортсмени Херсонщини втратили спортивну базу на півострові. Там щороку могли відпочивати і тренуватися 400 чоловік. Скадовські спортсмени піднімали український прапор уже в 27 країнах, безумовно, треба вдосконалювати базу їх виховання і тренування. Як же було не скористатися нагодою відновити цю базу у Скадовську, тим більше, що ідею подали самі скадовчани?! Керівники спортивних структур знаходять кошти на ремонт і реставрацію будівлі. Сьогодні нинішні вихованці інтернату продовжують навчання разом зі спортсменами, при необхідності для них знайдуться місця в інших інтернатах області. Що ж до колективу школи, то 38 чоловік і надалі працюють на своїх робочих місцях, решта зареєструвалися у Центрі зайнятості.

Полеміка то стихала, то знову спалахувала. Та, врешті-решт, обидві сторони розійшлися мирно. Члени комісії пообіцяли врахувати усі вимоги активістів і вирішити питання таким чином, щоб інтереси дітей не постраждали.

Тут треба зробити невеликий відступ. Державна стратегія виховання інтернатівців останніми роками така: соціально незахищена дитина повинна виховуватися в сім’ї. І в цьому є свій резон. Бо випускник інтернату залишається наодинці із суворим життям, про нього уже ніхто не піклується. Інша справа, якщо він зростає у прийомній сім’ї чи дитячому будинку сімейного типу, де отримує нову рідню, небайдужу до майбутнього свого вихованця. До того ж сімейне виховання із залученням до праці робить дитину більш розвинутою і готовою до самостійного життя. У нашому районі існує 12 прийомних родин та 4 дитячих будинки сімейного типу, де загалом виховується 41 дитина.
Але де ж знайти добрих, люблячих прийомних батьків для всіх неблагополучних дітей? Зрозуміло, що програма сімейних форм виховання не виконується і навряд чи буде ефективно виконана у найближче десятиліття. Адже за даними національного інституту демографії, кожен четвертий українець живе за межею бідності. Чи до чужих дітей у такій ситуації?

Вже на вулиці представники громадськості дивувалися: триває війна, українським військовим весь народ допомагає, чим тільки може. Люди віддають останні гроші, речі і продукти, бо знають: бойовий дух воїнів потребує постійної підтримки. А в цей час держава знаходить мільйони гривень для покращення життя спортсменів. Справа потрібна, та чи на часі все це?!

Тим часом народний депутат України Федір Негой надіслав звернення до Міністерства освіти і науки з проханням зважено підійти до питання реорганізації Скадовської школи-інтернату. Київські посадовці письмово відповіли, що ця справа під контролем, у ній не зафіксовано порушень закону.

Зробили запит до Міністерства освіти і науки також активісти Скадовського майдану. Минулого тижня отримали відповідь і запевнення, що «учнів Скадовської школи-інтернату не позбавлено права на здобуття загальної середньої освіти. Більше того, враховуючи контингент вказаних учнів, у закладі передбачається інтернатна форма навчання із розміщенням дітей у відповідних приміщеннях за адресою: м.Скадовськ, вул.Гагаріна,61 та м.Скадовськ, вул.Шмідта,32». Далі написано, що процедура реорганізації інтернату відбувається з дотриманням прав та інтересів усіх учасників навчально-виховного процесу відповідно до чинного законодавства.

Ось така проблема виникла у нашому районі. Як бачимо, зусиллями громади вдалося відстояти права дітей, а про те, як складеться їх життя надалі, наша газета ще розповість читачам. Діти не залишилися наодинці, а їх долі, образно кажучи, не викреслити з нашого суспільного життя.

Юрій Бондарєв. Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення