Готуємось до Водохреща

Хрещення – це свято, яке є одним із головних у християнстві. Воно було і залишається серед найулюбленіших в нашій країні.

Здавна відомо, що Іван Хреститель охрестив народ у Йордані, чим закликав усіх до покаяння й очищення душі від гріхів. Ісус у віці 30 років, будучи безгрішним, першим прийняв хрещення, освятивши при цьому собою річку Йордан. На честь цієї події свято й було названо Хрещенням, а в народі його називають Йор-даном (Ордань). Цей же день примітний святом Богоявлення.

Хрещенню притаманні свої традиції

ВодохрещаЗа день до Водохреща віруючі постять, а 18 січня відзначають Водохресний вечір. Існує звичай для всієї родини, як і на Різдво, збиратися за столом. На вечерю готують пісні страви, кутю та узвар. Головна ж традиція – це водосвяття. У день Хрещення святять воду в усіх церквах, також освяченню підлягають усі джерела води: річки, ставки та озера, в них прорубується ополонка, в яку священнослужителі опускають хрест.

Існує повір’я, що свята вода очищує та зцілює. Тому люди стають у чергу, щоб запастися нею на цілий рік. Здавна вірили, що під час ритуалу освячення води можна здобути зцілення своїх хвороб. За хрещенською водою можна прийти і після свята або набрати її зі звичайного джерела, бо вважається, що у водохресну ніч навіть проста вода має цілющу силу…

Водохресне купання

У день Хрещення віруючі бажають скупатися в ополонці, щоб вилікуватися від недуг. Традиція купання на Хрещення є у всіх християнських країнах. Священики та віряни йдуть до заздалегідь прорубаної ополонки, яка у них асоціюється з річкою Йордан. Після того, як отець освятить воду в ополонці, триразово занурюючи хрест, запалюючи вогонь і, читаючи молитву, бажаючі занурюються у воду з головою тричі, хрестячись і промовляючи молитву.

Сенс обряду полягає в тому, що віруючі готові піти за Христом, приймаючи хрещення і християнську віру. Водохресне купання – виключно добровільна справа, оскільки немає жодного обов’язку занурюватись у холодну воду. Прийняття причастя у водохресний день вже буде доказом любові до Господа.

Сучасне свято Йордан

Навіть не дуже віруючі люди вважають корисним для здоров’я занурення в крижану воду під час свята. Після цього, мовляв, відчувають великий прилив позитиву, хороших емоцій, отримують здоров’я на весь рік. До речі, є повір’я, що в студеній хрещенській воді неможливо застудитися. Тому купаються навіть діти.

До цієї славної традиції вже протягом багатьох років долучається наш колега – фотокореспондент районної газети «Чорноморець» Юрій Бондарєв. Своїми враженнями він ділиться з читачами:

– Я не скажу, що став справжнім «моржем», купаючись останніми роками у день Хрещення Господнього. Чесно кажучи, мало хто з нас має силу волі регулярно занурюватись у крижану воду хоч раз на тиждень чи навіть місяць. Не так то просто бути мужнім і безстрашним. А от 19 січня, коли багато людей приходять до моря, в мене теж виникає непереборне бажання. І справа не в тому, що цього дня вода має цілющі властивості. Просто, дивлячись на людей, котрі пірнають, хочеться й собі пережити те, що вони відчувають», – ділиться думками Юрій Васильович. – Важко роздягнутися на березі, коли дме зимовий вітер, а ще гірше, коли мрячить. Вологий холод дуже неприємний. Найкраще купатися, коли стоїть легенький мороз і тихо, а ще краще – сонячного дня. Наближаєшся до води, стає трохи страшно, бо все ж таки неприродно пірнати людині у морозну воду. Але спільний настрій заохочує. Стрибнувши у море, наче опиняєшся в іншому вимірі життя, бо настає зовсім відмінне сприйняття зовнішнього середовища. Його неможливо порівняти з жодним іншим. Коли ж після триразового занурення виходиш на берег, настає стан, заради якого варто перетерпіти холодне занурення.

Відчувається якась незвичайна легкість, почуття холоду зникає. Наше тіло пережило сильний стрес, у кров викидаються великі дози сильно-діючих протизапальних гормонів. Орга- нізм ніби «вмикає» всі системи захисту, прокинувшись від сплячки. Кажуть, що таким чином можна підлікувати алергічні хвороби – бронхіальну астму, дерматит, травми, болі в суглобах, деякі запалення, омолоджується серцево-судинна система. Переконаний, що купатись у морі корисно всім. Проте варто знати, що для глибоко віруючих людей ця процедура не є спортом чи лікуванням. Православні християни у цей день згадують хрещення Ісуса Христа в річці Йордан, з якого почалося його служіння людству. Для них зимове купання є випробуванням на віру, на зміцнення сили духу, – зауважив Юрій Бондарєв.

Отож, кожен вирішує для себе сам: з якою метою слід скупатися на Водохреща: заради фізичного зцілення чи для духовного очищення? Головне – робити це від щирого серця!

Підготувала
Вікторія ЗОЛОТАРЕВСЬКА.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення