Гречана історія, або Чому сумно на ринку

ринок_сайтУ передноворічний час на скадовському ринку завжди було багатолюдно.  Дивно тепер всередині грудня спостерігати, як нудьгуючі продавці мерзнуть і проводжають сумними поглядами відвідувачів, необтяжених грошима і покупками. Причин цьому незвичному передсвят-ковому явищу багато.

Теленовини уже «порадували» нас новиною, що, порівняно з минулим роком, споживчий кошик українців подорожчав більш ніж наполовину. Дійсно, продукти в ціні зросли. Але нехай там банани й апельсини дорожчають через курс долара, за який їх купують в іноземних купців, а от решта харчів? Чому несподівано подорожчала майже вдвічі гречка – з 10 грн за кілограм до 18 грн? Ще можна якось зрозуміти її дефіцит у Росії: там, в Алтайському краї, який є одним з основних виробників цієї культури, рано випав сніг і гречку не встигли зібрати. Але ж у нас не було жодних несподіванок, гречку зібрали вчасно… Здається, гречана історія повторює історію з сіллю. Ми ще не забули, як на початку серпня раптом зникла сіль з прилавків і через кілька днів з’явилася знову, але вже за вищою ціною.

ринок_сайт1Думається, що у торгівлі гречкою застосовується той самий метод: спочатку треба створити дефіцит і викликати ажіотажний попит на продукт, а потім продавати його дорожче. Для чого це робиться? Звичайно ж, для того, щоб покласти у власну кишеню більше грошей.

От тільки питання: в чию кишеню? Немає сенсу запитувати у найманого реалізатора товару про причини подорожчання крупи, бо він знає не більше, аніж покупець. Підприємець, котрий поставляє ці продукти в магазини і на ринок, скаже, що зросли оптові ціни. Оптовики поскаржаться, що ціни підвищили виробники, а ті, у свою чергу, апелюватимуть на здорожчання палива, добрив і техніки. У цьому замкнутому колі не знайти того, хто підвищує ціни і збагачується. Зате добре відомо, що, зрештою, всі проблеми окошуються на гаманцеві пересічного відвідувача ринку.

Візьмемо звичайний буханець хліба. Ціна на нього зростає ледь не щотижня. Сьогодні хлібина коштує вже 4,5 грн. Але спробуйте звинуватити у цьому виробників! На Скадовському хлібокомбінаті переконують, що ціни на хліб вони не піднімають. Та змушені закладати у ціну кожного спеченого буханця подорожчання борошна, газу, електроенергії, запчастин для печей, пального, інших складових для його виробництва і доставки покупцеві. І все це правда, немає жодного сумніву в тому, що всім виробникам зараз доводиться балансувати на хиткій межі собівартості продукції та її реалізації. Продешевиш – зупиниться виробництво. Завищиш ціну – не продаси, бо ринок продуктів харчування у нас дуже конкурентний, на ньому багато гравців, як вітчизняних, так і іноземних. І кожен з них прагне дати менше, а отримати більше.

Ось у такому «клубку» реальних, а нерідко і надуманих проблем з ціноутворенням доводиться нам готуватися до новорічних свят. Щастя, що урожай цього року був хорошим. Аграрний сектор знову став рятівним колом для української економіки, як це було і торік. Здавалося б, хороший урожай повинен стримати зростання цін на продукти. Так воно і було до початку грудня, коли ціни на цукор, олію, картоплю, капусту і цибулю були значно нижчими минулорічних. Але настає зима. Експерти  попереджають, що найближчим часом, на початку 2015 року, українців чекає ще одна хвиля подорожчань. А поки що під новорічні свята дорожчають м’ясо і м’ясопродукти, яйця та молочні продукти. Навіть овочі та фрукти, які зараз доступні покупцям, будуть набирати у ціні через збільшення витрат на їх зберігання взимку. Після перших великих морозів ціни на них поповзуть угору.

ринок_сайт2Легко здогадатися, що чекати зниження цін марно. Адже українська гривня міцно «прив’язана» до американського долара, а найменше коливання цін на світовому ринку болісно відгукується у кожному, навіть  сільському, магазині країни. Гривня втрачає свою вагу, але навіть якщо її таки стабілізують, споживачі будуть купувати продукти за європейськими цінами, але з українською зарплатою. Всередині України ніяк не вдається подолати кризову ситуацію.
Звичайно, непоправної шкоди нанесла господарству України безглузда війна на Сході нашої країни. Як наслідок, зросли ціни на все, без чого неможлива життєдіяльність людини, грошові ресурси витрачаються на озброєння і війну, а не на зміцнення економіки. І це в умовах світової кризи, коли кожну копійку слід було б витрачати раціонально й ощадливо. Відповідно, падає рівень життя населення.
Отже, 11 грудня на скадовському ринку купити продукти можна було за такими цінами: м’ясо свинини коштувало 65 грн за кілограм, яловичини – 70 грн, сала – 20-50 грн. Літр молока тягнув на 10 грн, сметани – 50-60 грн, кілограм сиру – 45-50 грн. Десяток яєць коштував 16-17 грн,  літр олії – 18-20 грн, кілограм цукру – 8,5 грн. Дуже помітно здорожчали крупи, основний продукт харчування малозабезпечених верств населення. Гречка досягла ціни 18 грн за кілограм, рис – 15-18 грн (для порівняння: наприкінці жовтня гречка коштувала 10 грн, рис – 12 грн за кілограм), пшоно – 8 грн, горох – 8 грн, «манка» – 7 грн, борошно – 5 грн, вівсянка – 10 грн і макарони – 7,5 грн за кілограм. Поки що не дуже піднялись у ціні овочі: картопля – 3-4 грн, капуста – 2-3 грн, морква – 3-4 грн, цибуля – 4 грн за кілограм. А от свіжі огірки та помідори стали делікатесними, бо коштують 35-40 грн за кілограм. Зрозуміло, на них вже не сезон.
Що нас може втішити? Тільки новини про успішне реформування економіки. Та, на жаль, реформи впроваджуються дуже повільно, а це, відповідно, затягує економічну «терапію» хворого вітчизняного господарства. І ми потрапляємо в ситуацію, коли зубожіння населення поглиблюється і стає набагато відчутнішим, ніж могло б бути.

Юрій Бондарєв. Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення