«Історія дуже неприємної хвороби»

Саме так працівники Скадовської центральної районної лікарні називають ситуацію, що склалася довкола призначення головного лікаря цього комунального закладу. 9 березня відбулася Конференція трудового колективу. Дата проведення була обрана невипадково, адже на 11 березня запланована сесія районної ради. Не виключено, що саме цього дня засновник закладу (районна рада) призначить головного лікаря. Адже дане питання напередодні розглядалося профільними комісіями районної ради і для його винесення на сесію потрібен лише один документ – погодження кандидатури обласним департаментом охорони здоров’я.

IMG_5435НОВОРІЧНИЙ СЮРПРИЗ ПІД ЯЛИНКУ

Позиція колективу ЦРЛ абсолютно чітка: очолити заклад має людина професійна, яка не з чуток знає специфіку роботи районної лікарні і користується авторитетом не лише у своїх колег, а й в громаді району. Втім наскільки ця позиція важлива для влади району? Зрозуміти це можна з огляду на те, як ця історія починалася.

Районна рада наче підготувала колективу ЦРЛ сюрприз під ялинку (от тільки чи приємний?), винісши на сесію, яка проходила 24 грудня 2015 року, проект рішення про призначення головного лікаря КЗ «Скадовська центральна районна лікарня». Тимчасово виконуюча обов’язки головного лікаря депутат районної ради Тетяна Присяжнюк дізналася про підготовку цього питання буквально за кілька днів до сесії, а саме на початку засідання профільної комісії, на якій і розглядався проект рішення. Після вивчення питання Тетяну Юріївну та її колег обурили два факти. По-перше, які б повноваження не мав засновник у питанні призначення головного лікаря, та все ж має бути елементарна повага до людей у білих халатах! Невже чисто по-людськи не можна було зібрати колектив, спитати його думку, врешті-решт, обговорити у колі фахівців подану кандидатуру і потім давати хід питанню? А по-друге, на думку колективу, хіба районна рада не знає, що гідних кандидатів на посаду головного лікаря Скадовської центральної районної лікарні більш ніж вдосталь у самій лікарні – навіщо ж когось запрошувати зі сторони?! Адже внесена на сесію кандидатура – це працівник не лише з іншого медичного закладу, а й з іншого міста. Мова йде про лікаря-гінеколога пологового будинку ім.З.С.Кліменко Суворовського району міста Херсона Костянтина Руденка.

ХОРОША ЛЮДИНА – ЦЕ НЕ ПРОФЕСІЯ

Колектив лікарні за весь цей час не зробив жодного негативного відгуку на адресу цієї людини, навпаки, ставиться з повагою до свого колеги, тим більше, що Костянтин Руденко ще й наш земляк – народився і виріс у Скадовську. Але ті, хто працює в Скадовській центральній районній лікарні багато років, мабуть, як ніхто інший, розуміють, хто гідний очолити їх заклад. Тим більше, як з’ясувалося невдовзі після оприлюднення цього питання, Костянтин Руденко відповідає не всім кваліфікаційним вимогам для призначення на посаду головного лікаря, визначеним Міністерством охорони здоров’я. Він закінчив у 1994 році Кримський медичний університет, має повну вищу медичну освіту за спеціальністю «Лікарська справа» та відповідну вищу кваліфікаційну категорію, досвід роботи. Втім, Костянтин Руденко не здобув післядипломну спеціалізацію за фахом «Організація і управління охороною здоров’я» і відповідно не має кваліфікаційної категорії за цим фахом.

IMG_5379Дивним є той факт, що попри всі ці невідповідності наприкінці минулого року обласний департамент погодив дану кандидатуру на посаду головного лікаря Скадовської центральної районної лікарні. Отже, 24 грудня питання було винесено на сесію. Втім його обговорення проходило у досить емоційній атмосфері. Лікарі, яких прийшло на сесію чимало, відстоювали інтереси свого колективу. Підтримали їх у цьому представники громадськості, голови сільських рад.

Головні аргументи тих, хто відстоював кандидатуру Руденка, були на кшталт того, що він хороша людина, хороший лікар, а якщо чогось ще не знає чи не вміє, то навчиться. Врешті, коли питання було поставлено на голосування, необхідної підтримки у депутатів воно не знайшло. А це означає, що призначення головного лікаря відкладено на інший час.
За ці місяці, починаючи з нового року, до районної ради надійшло вже не одне подання щодо кандидатур на посаду головного лікаря – від колективу ЦРЛ, який пропонує Тетяну Присяжнюк, від районної державної адміністрації, яка теж висуває Тетяну Присяжнюк (до речі, це подання було підтримано першим заступником голови Херсонської обласної державної адміністрації Валентиною Січовою). Окрему заяву до районної ради подала сама Тетяна Юріївна. Також повторно була внесена кандидатура Костянтина Руденка. Під цією кандидатурою поставили підписи 19 депутатів районної ради.

БУТИ ЧИ НЕ БУТИ – ОСЬ В ЧОМУ ПИТАННЯ

Отже, Присяжнюк чи Руденко? Днями на засіданнях профільних комісій було прийнято рішення про те, щоб обидві кандидатури направити на погодження до обласного департаменту охорони здоров’я. А вже далі районна рада діятиме в залежності від отриманої відповіді. Можливо, відповідь встигне надійти до початку сесії, яка відбудеться 11 березня. І трудовий колектив Скадовської райлікарні не виключає, що може отримати черговий «сюрприз» від свого засновника. Тому до останнього лікарі та персонал закладу відстоюють інтереси свого колективу. На Конференції 9 березня зібралося дуже багато людей, медики один за одним брали слово, аби висловити своє ставлення до всього того, що відбувається в питанні призначення головного лікаря.

– Питання звучить так: чи сядемо ми в автобус до стажера, який учора закінчив курси водіїв або чи ляжемо під ніж хірурга, який вчора закінчив інститут і не має досвіду роботи? – не стримував емоцій завідуючий дитячим відділенням лікарні Костянтин Гак. – Нас не цікавить хороша людина, нас цікавить хороший професіонал. Заклад в очікуванні чергового скорочення штату. Деякі посади вже скорочено, але люди залишилися. Якщо почнемо скорочувати ще й людей – це все одно, що різати по-живому, бо за кимось стоїть дитина, за кимось сім’я. Тільки людина, яка пропрацювала в цьому колективі не одне десятиліття, знає всю ситуацію зсередини і може приймати ефективні рішення. А людина зі сторони, я думаю, буде «рубати» легко… Колектив Скадовської центральної районної лікарні – це близько 400 осіб, ми – жителі нашого міста, ми уособлюємо народ. А хто стоїть за депутатами? Виборці? Хто їх вибирає і для чого? І яка їх персональна відповідальність за прийняття рішення? А тому, на мою думку, висновок такий: хто ми – стадо, яке мичить і потребує поводиря зі сторони, чи люди, які можуть вирішувати свою долю самі?!

Не таким емоційним, але теж дуже доречним став виступ Андрія Кириченка, який працював юристом КЗ «Скадовська центральна районна лікарня». Андрій Анатолійович наголосив на кваліфікаційних вимогах до посади головного лікаря ЦРЛ, які прописані профільним міністерством. Озвучене було не на користь кандидатури Костянтина Руденка.

На Конференції був присутній голова постійної комісії районної ради з питань гуманітарної політики, медицини та соціального захисту населення Степан Ковальчук. В першу чергу він висловив свою повагу представникам лікарської професії, їх точці зору, втім вважає, що дуже активна позиція колективу лікарні – своєрідний пресинг на депутатів. Кожен з них обраний до ради легітимно і має право на власну позицію, яку висловлює у ході голосування.

Але на це лікарі та представники громадськості буквально засипали Степана Ковальчука одними й тими ж запитаннями: невже депутати під час прийняття рішення не бачать, що порушується законодавство??? Хіба це законно – призначати людину, яка не відповідає кваліфікаційним вимогам? Тим більше, лікарня – це не місце для експериментів. Робота медика – будь-то медична сестра чи лікар, а тим більше головний лікар – не має права на помилку. Тож чому в районній раді допускають, що районну лікарню може очолити людина, яка жодного дня не працювала в управлінні охороною здоров’я?!

Позицію лікарів підтримали депутат обласної ради, сотник Скадовської сотні самооборони Володимир Куріков, депутат районної ради Анатолій Розумний, громадський діяч Галина Яремкевич, а також голова районної державної адміністрації Віктор Турик. Закликав чинити не лише по закону, а й по совісті міський голова Олександр Яковлєв.

Крім того, колектив лікарні підтримують матері та дружини учасників АТО – вони не стоять осторонь цієї проблеми і після її вивчення адресували листа першому заступнику голови ОДА Валентині Січовій, голові обласної ради Андрію Путілову, громадській організації «Товариство воїнів-учасників, ветеранів АТО на Сході України», заступнику керівника Новокаховської місцевої прокуратури Євгену Теницькому та редактору районної газети «Чорноморець». Вона й озвучила цього листа перед присутніми.

– Так розпорядилася доля, що саме нашим дітям, чоловікам, братам випало захищати державу у цей важкий час, тому ми, матері – дружини воїнів АТО Скадовського району, хочемо, щоб ви знали і чули нас, що поки наші діти, чоловіки, брати в даний час відсутні, захищаючи нас разом з вами, ми захищаємо їх спини та не дамо свавіллю і беззаконню вирішувати долю нашої держави, – підписалися Олійник А.П., Буднік О.М., Корольова Т.М., Моцна Н.А., Єрмілова Я.В., Гриценко І.А., Ковальова Т.В., Паламарчук Л.С., Ботнар В.І., Ботнар Д.Ю., Найденко А.Г., Дащенко Т.М.

У листі жінки просять обласний департамент охорони здоров’я відкликати погодження кандидатури К.В.Руденка про призначення на посаду головного лікаря КЗ «Скадовська ЦРЛ» у зв’язку з невідповідністю кваліфікаційним вимогам. Водночас звертаються до районної ради з проханням посприяти у розгляді на черговій сесії кандидатури Тетяни Присяжнюк на цю посаду.

До речі, на Конференції від різних виступаючих було почуто багато добрих слів на адресу Тетяни Присяжнюк. Вона виконує обов’язки головного лікаря ось вже півроку і за цей час зарекомендувала себе ефективним керівником, який забезпечує стабільну роботу медичного закладу.

Перед присутніми слово мав і голова районної ради Олег Старенький. Він поінформував, що за результатами останніх засідань постійних комісій документи обох кандидатур – Костянтина Руденка і Тетяни Присяжнюк – відправлені на погодження до обласного департаменту охорони здоров’я. А їх відповідність і має встановити цей підрозділ обласної державної адміністрації.

– Шановні присутні! Перш ніж познайомитися з цією людиною (К.В.Руденко – прим.ред.), вивчити її можливості, я говорив з багатьма людьми – керівниками обласного рівня, і з’ясовував, чи взагалі можна розглядати цю кандидатуру, – звернувся до медиків Олег Федорович. – …Тому ще раз наголошую, що якщо департамент надасть погодження, ми будемо розглядати цю кандидатуру, так само, як і кандидатуру Тетяни Юріївни. Я вважаю, що депутати вчинили дуже розумно, направивши на розгляд департаменту обидві кандидатури. Якщо до 11 березня ми не отримаємо жодної відповіді, це питання знімемо з порядку денного сесії.

IMG_5395Також Олег Старенький нагадав, що районна рада діє виключно відповідно до законодавства та Статуту комунального закладу. Раніше керівники обиралися трудовим колективом. Сьогодні ж Закон визначає, що ці повноваження належать засновнику – в даному випадку районній раді. І подобається це комусь чи ні, а треба діяти по Закону. Втім, лікарі нагадали голові районної ради, що місцеві ради обираються громадою і представляють її інтереси. Тож не хотілося б, аби своїми рішеннями влада йшла проти свого ж народу.

Загалом багато емоцій, обвинувачень, вигуків «Сором!», «Ганьба!» звучало того дня на Конференції медиків. Лікарі – представники професії, яка чи не найбільше затребувана в суспільстві, на жаль, замість того, щоб витрачати всі свої сили та енергію на лікування людей, змушені були стати борцями за власні права: за право мати повагу з боку свого засновника; за право бути почутим своїм засновником, за право мати право голосу у прийнятті рішення щодо того, з ким їм працювати разом. І яке б рішення не прийняли депутати районної ради на сесії стосовно головного лікаря Скадовської ЦРЛ, хочеться, аби воно було не просто законним та об’єктивним, а й таким, що не принизить високого звання Лікаря.

Тетяна ПІДГОРОДЕЦЬКА.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення