Коли тваринництво – сенс життя

IMG_9098Цієї середи у Херсоні відбулися обласні урочистості з нагоди професійного свята працівників сільського господарства. Кращим з кращих вручали державні нагороди, почесні грамоти та подяки. У цій когорті була і керуюча свинотоварною фермою ДП ДГ «Інституту рису» Зоя Валеріївна Чаюк. З рук голови обласної державної адміністрації наша землячка одержала Почесну грамоту. На сторінках газети «Чорноморець» ми вирішили не лише привітати Зою Валеріївну з такою відзнакою, а й ближче познайомитися з цим чудовим фахівцем і прекрасною людиною.

Вона завжди знала, що працюватиме у сільському господарстві. Адже змалку бачила, як батьки працюють на аграрній ниві: тато – тракторист, мама – доярка, у домашньому господарстві завжди були корова, свині, птиця… Тому коли постало питання про вибір навчального закладу, Зоя Валеріївна не вагалася. Спочатку – Каховський радгосп-технікум, а потім Херсонський сільськогосподарський інститут. У 1991 році молодий спеціаліст приїхала на роботу у Державне підприємство дослідне господарство «Інститут рису». Посада зоотехніка-селекціонера сподобалася Зої Чаюк, адже тваринництво – це те, про що вона завжди мріяла. А тут – рідна стихія: облік, нумерація, одержання приплоду, покращення надоїв, збільшення середньодобових приростів великої рогатої худоби. На додачу у дослідному господарстві зайнялися схрещенням породи червона степова з чорним голштином. Результат – суттєве підвищення продуктивності великої рогатої худоби. Надої стали значно кращі, у молоці корів побільшало білка та жиру. Біля витоків цієї роботи стояла і Зоя Валеріївна. Отримали перше покоління, а нещодавно вже й друге. У таких щоденних професійних клопотах непомітно промайнуло два десятиліття. А в серпні минулого року Зої Валеріївні запропонували очолити свинотоварну ферму.

– Сказати, що хвилювалася – не сказати нічого, – щиро розповідає наша співрозмовниця. – Я й зараз ретельно планую кожен робочий день, прораховую кожен свій крок.

Сьогодні поголів’я худоби на цій фермі налічує 1300 свиней, це у півтора рази більше порівняно з тим, коли Зоя Валеріївна приймала ферму. До 650 грамів збільшився і середньодобовий приріст. Але Зоя Валеріївна – не з тих керівників, який за першої можливості хизується успіхами.

– У нас чудовий колектив, просто молодці – зауважує наша героїня. – Кожна свинарка – це такий професіонал своєї справи… Усі вони працюють багато років, і я сама в них чимало вчуся, багато з ними раджуся, дослухаюся до них. Дуже допомагає нам на фермі й головний зоотехнік тваринництва Інституту В’ячеслав Дмитрович Засименко. А взагалі успіхи в нашій роботі були б неможливими без підтримки і розуміння такого чудового керівника, як Володимир Вікторович Дудченко, який очолює ДПДГ «Інститут рису».

У Зої Валеріївни 12 підлеглих. Будуючи взаємовідносини з ними, керівник визначила головним насамперед дисципліну. Робочий день на фермі починається о 7 годині. Кожен чітко займається своєю справою – годуванням, прибиранням станко-міст, своєчасним сортуванням поголів’я за статевовіковими групами. Як зауважує Зоя Валеріївна, без такого колективу сама вона навряд чи досягла б результатів.

Ми запитали у неї, чим таки цікава сільськогосподарська праця: «Вирощування будь-якої тварини дарує позитивні емоції. Тварина віддає тепло і відчуває ставлення людини. Важливо навіть те, з яким настроєм ветлікар зробить укол – якщо з добрим, тварина швидше одужає, якщо ні – і результату не буде. Усе треба робити з любов’ю».

Про своїх рожевобоких «вихованців» та цікаві пригоди, пов’язані з ними, Зоя Валеріївна може розповідати хоч цілий день. Зауважує, що кожен «п’ятачок» має свій характер, і всі без винятку дуже розумні.

– Робота з тваринами приносить мені величезне задоволення. Тваринництво – це сенс мого життя. Зранку прокидаюся й одразу думаю, що я сьогодні зроблю… Діти вже дорослі, у них своє життя, а моє життя тут. Готова працювати на будь-якій роботі, але саме в цій галузі. Іншого я не знаю та й не хочу знати, бо це – справді моє…

Тетяна Підгородецька.

Фото автора.

Від редакції: Також з нагоди Дня працівників сільського господарства нагороджений Подякою Прем’єр-міністра України директор ДПДГ «Інститут рису» Володимир Вікторович Дудченко. Вітаємо вас, Володимире Вікторовичу, та ваш колектив з цією нагородою.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення