Медична реформа: від слів до справи

У нашому районі активно впроваджуються соціальні ініціативи Президента України щодо покращення якості медичних послуг для населення. Так, 26 листопада у районній центральній лікарні відбулося засідання круглого столу, на якому обговорювали перебіг реформування медицини району та, зокрема, впровадження інтегрованої моделі управління надання медико-соціальних та адміністративних послуг населенню у рамках реалізації проекту «Територія здоров’я».

Круглий стіл 1_1Що мається на увазі? Інтегрована модель управління – це залучення до єдиної бази даних інформації про медичні заклади та соціальні служби, перелік послуг, які вони надають, список громадян, яких обслуговують, кадровий склад цих закладів та установ. Дане нововведення допоможе оптимізувати надання медико-соціальної допомоги: чітко розподілити послуги між різними ланками медицини і службами соціального захисту населення, уникнути їх дублювання, і, відповідно, заощаджувати бюджетні кошти. Також медична галузь поступово відмовлятиметься від паперових картотек. Натомість буде створено єдиний електронний реєстр пацієнтів з їхніми персональними даними, історіями хвороб, курсами лікування, що пройшли хворі, діагнозами тощо. Координація цих процесів допоможе налагодити профілактичну медичну допомогу та моніторити надання медичних і соціальних послуг населенню, починаючи із дошкільних навчальних закладів і закінчуючи допомогою ветеранам.

У колективному обговоренні цих питань взяли участь перший заступник голови районної державної адміністрації Віталій Миколайович Кулюк, голова районної ради Олег Федорович Старенький, головні лікарі медичних закладів району, представники від освіти, соціальних служб, управління агропромислового розвитку району, дельфінарію «Акварель» та члени районної медичної ради. Завітали і гості з області – голова Громадського комітету підтримки економічних реформ та Херсонської обласної організації «Всеукраїнської екологічної ліги» Володимир Аршидінович Ідаятов, директор обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дмитро Валентинович Муценко та перший заступник голови Херсон-ської обласної організації Това-риства Червоного Хреста Укра-їни Юрій Миколайович Тетеря.

Про хід реалізації інноваційного проекту на Скадовщині розповів головний лікар центральної районної лікарні Віктор Ананійович Турик: «Наразі проводиться розмежування медзакладів у рамках реформування медичної галузі району. У Скадовській ЦРЛ створений та працює міжрегіональний дата-центр, до якого підключена база даних медичних закладів нашого району, Мінохорони здоров’я України, база даних Вознесенської ЦРЛ Миколаївської області та, згідно розпорядження голови обласної державної адміністрації Миколи Михайловича Костяка, підключаються медичні заклади інших районів Херсонської області. Ми працюємо над впровадженням міжсекторальної взаємодії у наданні якісних медичних послуг, що має на меті залучення інших служб та організацій, які сьогодні разом з медиками надають населенню соціальні, освітні, екологічні послуги. Да речі, нашим досвідом вже зацікавилося Мінсоцполітики».

Нестача фахівців у сільській місцевості та застаріле обладнання – основна перешкода на шляху реформування медицини району – розповіла головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Алла Василівна Хмельова. «У районі сьогодні діє 5 сімейних лікарів, основне навантаження з надання первинної медичної допомоги лягає на дільничних терапевтів та педіатрів. Ними проводиться роз’яснювальна та профілактична робота серед населення, і це допомагає діагностувати хвороби на початковому етапі», – зауважила медик.

Про роботу екстреної медичної допомоги району розповів головний лікар Скадовської станції швидкої медичної допомоги та медицини катастроф Валерій Анатолійович Березовський: «У поточному році зросла кількість виїздів за вик-ликами з 6170 до більш ніж 10 тисяч. До 287 збільшилося число виїздів у села проти 73 у 2012 році. Основна наша проблема – потреба у новому приміщенні. Щоденно на службі перебуває 10-12 співробітників, яким у наявних кабінетах затісно».

Є пропозиція керівництва ЦРЛ перейти у приміщення станції переливання крові, яке підходить за площею. Проте наразі стоїть питання щодо ремонту будівлі. Щодо планів на майбутнє – передбачається відкриття пунктів екстреної медичної до-помоги у селах Михайлівка та Радгоспне за типом такого, який нещо-давно відкри-ли у смт Ла-зурному.
«Перехід до інформаційних технологій – вимога часу, адже це значно спростить та здешевить реєстрацію пацієнтів та контроль за лікувальним процесом. З роботою, яку виконували 100 чоловік (як-от нарахування соціальних вип-лат), тепер впораються 10», – зауважив директор Херсонського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Дмитро Валентинович Муценко.

Важливою з цього приводу є думка громадських організацій, адже питання реформування та новітніх процесів у медицині не залишилося поза увагою суспільства. Інтегрована модель управління надання медико-соціальних послуг враховує екологічні фактори, тому що медицина та екологія взаємопов’язані. «Вплив негативних екологічних факторів на здоров’я є причиною багатьох хронічних захворювань, тому лікування має враховувати і середовище, в якому живе пацієнт, якість води, яку він п’є, ступінь забрудненості повітря. Усе це допоможе визначити потенційні небезпеки для здоров’я, обрати правильні профілактичні заходи. Хворобу, як відомо, легше попередити, ніж лікувати», – впевнений голова Громадського комітету підтримки економічних реформ та обласної організації «Всеукраїнської екологічної ліги» Володимир Аршидінович Ідаятов.

Районна влада також розуміє важливість і перспективи проекту «Територія здоров’я» і готова підтримати медиків: «Не варто упускати жодного шансу, який сприятиме покращенню медичного обслуговування жителів Скадовського району», – зауважив перший заступник голови районної державної адміністрації Віталій Миколайович Кулюк.

А голова районної ради Олег Федорович Старенький, підсумовуючи засідання, наголосив, що зараз саме час втілювати теорію на практиці, адже довкола медичної реформи розмови ведуться вже не один рік, тоді як в інших районах області нові ідеї вже впроваджують у життя, і Скадовщина ризикує втратити свої лідируючи позиції.

Приємною звісткою наприкінці заходу стало повідомлення про те, що Україна чекає нового траншу від Світового банку на розвиток медицини. Тож скадовські медики можуть взяти участь у конкурсі на отримання траншу та сподіватися на фінансову підтримку, зокрема, і для успішної реалізації проекту «Територія здоров’я» у районі.

Олександра Воротинцева.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення