Місцями козацької слави

Похід 1_сайтЯк стверджує Московський літопис, у лютому 1559 року воєвода Данило Федорович Адашев отримав від російського царя Івана IV завдання вийти у Чорне море і нанести військовий удар по кримських татарах. Було побудовано флотилію з майже 200 козацьких човнів-чайок для восьмитисячного війська. Значну його частину становили запорозькі козаки. У травні того ж року була зроблена зупинка на острові Джарилгач і, як вказує літописець, «тут багато верблюжих стад піймали й побили». З острова Джарилгач російсько-козацькі війська висаджували десант на протилежне узбережжя. Причому вказуються конкретні назви поселень – Когольник, Кременчик та Кошкарли, за 15 верст від Перекопу.

5 травня 2014 року вихованці гуртка «Скадовські краєзнавці» під керівництвом директора Центру дитячої та юнацької творчості Олега Миколайовича Лиховида вирушили у кількаденну туристсько-краєзнавчу експедицію по визначенню цих місць. Треба сказати, що у своїх працях такі відомі історики, як Андрій Лизлов (1692 р.), Олек-сандр Рігельман (1786 р.), Микола Карамзін (1817 р.), Микола Полєвий (1833 р.), Микола Арцибашев (1838 р.) констатували, що дані населені пункти віднайти неможливо.

Скадовські краєзнавці зна-йшли лише одну «зачіпку»: у вченого Олександра Вісковатова (1864 р.) вказано, що Коршали – це сучасний йому півострів Хорали, тобто сучасний нам півострів Хорли. Отже, Когольник та Кременчик теж мають бути десь поряд.

Похід 2_сайтПротягом п’яти днів учні скадовських шкіл пересувалися територією сучасного Каланчацького району, порівнювали старі карти із сучасною місцевістю, опитували старожилів – так було встановлено місце висадки десанту 1559 року.

Когольник – це поселення на річці Каланчак, найбільш ймовірно, у районі сучасного села Роздольне Каланчацького району. На карті Таврійської губернії 1859 р. та 1865 р. між Каланчаком та Хорлами розташовано дві долини – Кременчуг та Великий Кременчуг. А на картах 1932 р., 1943 р. та 1948 р. тут вказуються села Кременчуг Перший та Кременчуг Другий. Нині це села Бабенівка Друга та Гаврилівка Друга Каланчацького району. Ну а Коршали – це зникле поселення на сучасному півострові Хорли.

Загалом учасники експедиції пройшли більше 70 км: двічі перейшли убрід річку Каланчак, відвідали три артезіанських джерела, ознайомилися з пам’ятниками минувщини і побували у семи населених пунктах. Знайомство з історією та географією цього краю подарувало чимало незабутніх емоцій. Також група повністю виконала краєзнавче завдання, поставлене перед нами Каховським козачим товариством та районним відділом освіти, молоді та спорту.
Учасники подорожі висловлюють вдячність за організацію подібних експедицій начальнику районного відділу освіти, молоді та спорту Галині Олександрівні Смирновій та директору ЦДЮТ Олегу Миколайовичу Лиховиду. Окрема подяка депутату Скадовської міської ради Валентину Георгійовичу Меркушу, який неодноразово забезпечував перевезення дітей у місця проведення експедицій.

Володимир Білоус,
Віталій Гордієнко.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення