На замітку городянам, які хочуть будуватися

IMG_9154Проблема самовільного будівництва доволі актуальна для нашого міста. Досить часто городяни прибудовують до своїх приватних будинків господарчі споруди або надбудовують ще один поверх, наприклад, щоб влітку приймати більше відпочивальників, здійснюють перепланування своїх квартир, сподіваючись постфактум швиденько все оформити і таким чином уникнути клопотів з отриманням дозвільної документації. Але для таких підприємливих жителів є не дуже приємна звістка – самовільна забудова тягне за собою штраф від 4 тис. грн. на фізичну особу, незалежно від розміру побудови.

– Бувають випадки, коли якийсь сарай, зведений господарями без документів, обходиться дешевше, ніж потім штрафи, які доводиться заплатити городянам. Будь-яка забудова в місті – це компетенція архітектора міста. І напередодні будівельних робіт треба обов’язково отримати дозвіл, – пояснив начальник відділу містобудування, архітектури та земельних відносин виконавчого комітету міської ради, виконуючий обов’язки архітектора міста, депутат Скадовської міської ради Сергій Васильович Питомець.

А от щоб отримати такий дозвіл, перш за все, треба, аби земельна ділянка, на якій буде здійснюватися будівництво, була оформлена: приватизована, взята в оренду або викуплена. Далі проект перевіряється на відповідність будівельним нормам. І тільки після зважених «за» і «проти» громадянину видається дозвіл.

– Якщо людина хоче будуватися, то повинна прийти у виконавчий комітет міської ради з розробленим ескізом намірів забудови, який зробить будь-який проектувальник, котрий має ліцензію, і розповісти про свої плани щодо будівництва. У разі відсутності зауважень заявнику надається будівельний паспорт, далі він йде до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, де реєструє декларацію про початок робіт. І лише на підставі цих документів розпочинається забудова. Останній етап – здача будівлі в експлуатацію, – зауважив архітектор міста.

А тим, хто, на власний страх та ризик, все ж таки побудувався без документів, повідомляємо, що процедура узаконення самовільних побудов існує. Цим займається Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Херсонській області. Проте 100-відсоткової гарантії на те, що вашу споруду таки узаконять, ніхто не дає. Тож краще, як кажуть, попередити, ніж потім хапатися за голову.

Є випадки, коли згідно Державно-будівельних норм України немає сенсу навіть планувати забудову, якщо, наприклад, своїми прибудовами ви обмежуєте доступ екстрених служб до сусідів, або закриваєте стіною вікна, а відповідно, природне освітлення прилеглих будинків тощо. У такому разі оформити документи навряд чи вийде.

– Варто зауважити, що будівництво у багатоповерхівках не дозволяється, адже повинна бути оформлена земля, а в багатоквартирних будинках це, в принципі, нереально. Це стосується, зокрема, мешканців перших поверхів, які інколи хочуть зробити зі свого балкону чи лоджії додаткову кімнату, звести гараж тощо. До всього, це суперечить початковому проектному рішенню будинку. Загальний архітектурний ансамбль будівель не повинен порушуватися. Можна уявити, як виглядатиме будинок, якщо всі захочуть розбудовувати свої квартири. Де буде зелена зона, дитмайданчик, або, врешті-решт, контейнерний майданчик для сміття? – пояснив Сергій Питомець.

Напевно, приємною звісткою для забудовників стане інформація про те, що сьогодні відсутні обмеження щодо терміну побудови. Якщо раніше давався певний час, в який повинно бути завершено будівництво, то зараз будуватися можна, практично, «безкінечно». Головне, щоб на руках була вся документація.

До речі, оформити дозвільні документи сьогодні набагато простіше і дешевше, ніж потім платити штрафи та вводити в експлуатацію незаконну побудову. У разі відмови розпоряджатися нерухомістю буде неможливо.

Питання перепланування квартир та житлових будинків теж узгоджуються у відділі архітектури міської ради. А щодо розробленого замовником проекту про перепланування, то рішення приймає виконавчий комітет міської ради. І тільки тоді городянам дається «зелене світло» втілювати свої дизайнерські рішення.

– У нас є чимало прикладів незаконного перепланування, коли за необхідності оформити документи у БТІ, з’ясовувалася невідповідність документа реаліям, – зауважив Сергій Васильович.

Ще одна причина, через яку городяни не можуть здійснювати будівництво на околицях або не можуть оформити свої побудови – відсутність затверджених нових меж міста. Зараз діє старий генплан (1986 року), а згідно коректування генплану, далі місто буде розвиватися на захід, де зараз розташована оздоровчо-курортна зона (селище Цукури). Межі міста, відповідно, теж розширяються на захід і включають район Біла акація та селище Колгоспний. Проект землеустрою щодо встановлення та змін меж міста Скадовська пройшов усі узгодження контролюючих служб і зараз знаходиться на державній експертизі у Києві.

– У листопаді ми сподіваємося його отримати, і наступним кроком стане погодження з обласною радою та затвердження у Верховній раді. Щодо генплану: він теж розроблений і тепер залишилося провести громадські слухання по ньому та комплексну державну експертизу.

Отож, обидва документи можна сказати «на виході» і, цілком можливо, вже не за горами той час, коли громадяни зможуть узаконити та розпоряджатися своєю землею та нерухомістю, – наголосив Сергій Питомець.

А тим, хто планує якісь зміни з житлом чи початок будівництва, слушна порада: спершу завітайте до міської ради й отримайте кваліфіковане роз’яснення архітектора міста. Його двері завжди відкриті для відвідувачів.

Матеріали підготував прес-центр Скадовської міської ради.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення