Наші ялиночки ще підростають

Войналович_сайтЄ просто храм, є храм науки. А ще є храм природи. Там дерева, ці горді володарі лісу, простягають свої зелені руки назустріч вітрам і сонцю. А ліс – це досконалий унікальний організм, який відновлює себе і вічно творить нове. Він – невичерпне джерело всього живого, все у ньому сповнене мудрістю. Ліс вічний і безкінечний, він живить наш дух радістю. Втім, це лірика. А от наш співрозмовник – директор ДП «Скадовське досвідне лісомисливське господарство» Валерій Леонідович Войналович – розповідає про ліс, як господар про своє обійстя.

– Загальна площа нашого господарства складає 8658 гектарів. Наші причорноморські ліси не буяють розкішними кронами, бо нерідко трапляються посушливі роки. Переважають рукотворні насадження листяних та чагарникових порід, а основні лісоутво- рюючі дерева – це акація біла та в’яз. Половина дерев у нас «перестиглі», їх треба вирубувати і заліснювати територію молодими  саджанцями. Щорічно створюємо понад 20 гектарів нових насаджень.  Ось приклад: у 2002 році нам передали 320 гектарів, непридатних для сільського господарства, в урочищі Топази та поблизу села Промінь. За ці роки ми висадили там майже мільйон сад-жанців сосни, дуба, ясена, в’яза, клена, абрикосів, а також кущів маслинки і шипшини. Наша робота відрізняється від решти професій тим, що ми часто не бачимо результат своєї праці. Ліс там виросте років через сто, коли нас на світі вже не буде. Ми його, на жаль, не побачимо.

– Потішу вас тим, що нащадки будуть вам вдячні. Скажіть, а які події у цьому році порадували ваш колектив?

– Рік був складним для нас. Правда, отримали дозвіл на проведення у господарстві селекційного відстрілу  оленів, ланей і  муфлонів. Останніми роками такий відстріл не здійснювався. Чисельність диких тварин зросла до 635 голів при допустимій нормі 385 голів. Отож, наша господарська діяльність пожвавиться завдяки продажу ліцензій мисливцям на відстріл. Як завжди, у нинішньому році розширювали площу лісового розсадника під декоративні та лісові культури. Скадовчани охоче купують у нас саджанці хвойних порід і троянди, яких ми реалізували 3,6 тисяч штук. Висадили 2,8 тисяч саджанців. Загалом у розсаднику виростили  515 тисяч штук стандартного посадкового матеріалу для створення нових лісів не лише на території нашого району, а й в області. Ось такі приємні наші новини за рік, що добігає кінця.

– Скажіть, якби ви зараз отримали велику інвестицію, то куди б спрямували кошти?

– Дякую за цікаве запитання. Ви знаєте, ми вже б її отримали, якби не  війна на Сході нашої країни. У нас був інвестор, готовий вкласти гроші у розвиток вольєрного вирощування парнокопитних диких тварин. Покупці на такий товар завжди знайдуться – від лісництв до зоопарків і навіть приватних осіб. Ми вже були готові взятися за цю перспективну справу, та, на жаль, наш інвестор вичікує завершення воєнних дій. І його можна зрозуміти. Тож у нас є мета і план ефективного використання коштів. Хочу зауважити, що у нашій господарській діяльності частка бюджетних коштів зменшується, але це на фоні зростання частки заробленого нашими працівниками. Цього року ми реалізували товарів і послуг на суму 506 тисяч гривень.

– Валерію Леонідовичу, кажуть, у кожної людини є мрія. А у вас вона є?

– Чому ж не бути? Є у мене план, правда, поки що далекий від  теперішньої дійсності та можливостей. Я б дуже хотів урізноманітнити види тварин на острові Джарилгач. На місці проживання оленів та муфлонів поселити копитних, занесених у Червону книгу – куланів і сайгаків. На острові чудові умови для збереження видів, що під загрозою зникнення. А нинішніх мешканців острова доцільно переселити у просторі вольєри.

– Чи є якісь ризики у вашій, такій необхідній громаді, роботі?

– Наше господарство час від часу, у посушливі роки, потерпає від пожежного лиха. Значної шкоди завдають лісові шкідники – сосновий шовкопряд, совка і пильщики. Завдають шкоди і несвідомі громадяни, трапляються випадки порубки лісу і браконьєрства. Але хочу сказати, що у природи захисників набагато більше. За участі школярів та громадських організацій проводиться багато акцій по захисту лісу. Під час однієї з них – «Майбутнє лісу у твоїх руках» – зі школярами  Скадовської школи №3 та працівниками Національного природного парку «Джарилгацький» висадили 400 саджанців ясена та 15 кущів гібіскуса сірійського. Проходила акція «Європейський тиждень лісу» – школярі зібрали 100 кілограмів жолудів для висіву у розсаднику. Під час проведення регулярної акції «За чисте довкілля» дорослі і діти прибирають прибережну смугу затоки, ліси й острів Джарилгач. Взагалі, відчувається, що останніми роками скадовчани стали більше дбати про чистоту довколишнього світу.

– Нашим читачам було б цікаво дізнати про вас більше. Де ви навчалися, чи давно працюєте у галузі лісництва?

– Усе життя я працюю з лісом. Закінчив Малинський лісотехнічний технікум, що на Житомирщині, згодом – Московський державний університет. Отримав професію інженера лісового господарства. Працював майстром лісу, помічником лісничого, інженером лісових культур, єгерем… Коли перевівся з Житомирщини на Херсонщину, працював на посаді заступника головного лісничого області. А з 1998 року я працюю у Скадовську на посаді директора господарства.

Ялинка_сайт– Незабаром новорічне свято. Скадовчани хотіли б бачити у своїх домівках зелених лісових красунь. Ви допоможете їм у цьому?

– Загалом, я за збереження природи, вважаю, що і штучні ялиночки прикрашають свято не гірше. Але можу порадувати населення міста: ми заклали плантацію саджанців новорічних ялинок і через 2-3 роки запропонуємо їх покупцям.

– Що побажаєте своїм колегам і читачам «Чорноморця» на порозі Нового 2015 року?

– Звичайно, хочу всім побажати, насамперед, миру на українській землі. Своїм колегам по роботі, а у нас працює 41 чоловік, побажаю успіхів у роботі і нових досягнень, щастя та здоров’я. А всім читачам районної газети – здійснення мрій і задумів, благополуччя і достатку. Нехай усім буде добре на нашій землі!

– Дякую вам за розмову.

Бесіду вів

Юрій Бондарєв.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення