Обережно: павук каракурт!

З початку липня у Скадовському районі зареєстровано три випадки укусів людей павуком каракуртом. Одну людину павук вразив під час роботи на власному городі, ще двох – вночі, під час сну у власному домі та в будиночку відпочинку відповідно. Імовірно, у цих випадках павука принесли з якимись речами. Стан постраждалих під час госпіталізації до реанімаційного відділення центральної районної лікарні був тяжким.

Усього в області вже зареєстровано 8 випадків укусів людей павуком.

19-07-Каракурт2Каракурт (вдова чорна) широко поширений по всьому півдню степової зони України – у Херсонській, Одеській, Миколаївській, Запорізькій областях.

Довжина тіла самки (не рахуючи кінцівок) – 10-20 мм, самця – 4-7 мм. Забарвленння чорного кольору з червоними чи сріблясто-білими крапочками або взагалі без них. Як правило, ловчі мережі каракуртів значно відрізняються від мереж інших павуків. Свої тенети каракурти вибудовують у хаотичному порядку, і не у вертикальному положенні, як це робить більшість павуків, а в горизонтальному. Нерідко в павутинні можна побачити шкурки комах і різне сміття – травинки, пелюстки, шерсть. І якщо біля входу в нору чи ж просто біля землі (під каменями, біля основи стовбура дерева й інших місцях) ви побачите таке павутиння – будьте обережні. Каракурт десь поруч! Густі трави й кущі павук не любить, також не любить високу вологість.

Найбільш активні павуки в період міграції самок, приблизно в липні-серпні. Першими не нападають, найчастіше кусають, якщо потривожити їх павутиння або придавити самого павука. Отрута каракурта в 10-15 раз сильніша однієї з найбільш отруйних змій – гримучої змії.

Самці каракурта, як правило, не здатні прокусити шкіру людини, тому в порівнянні з самками вони менш небезпечні. Але ось самки за допомогою потужних хеліцер здатні прокусити навіть ніготь людини.

Сам укус відносно безболісний і спочатку не викликає неприємних відчуттів. На місці укусу виникає невеличка червона плямочка, яка швидко зникає. Через 15-40 хвилин після укусу павука виникає сильний різкий біль, що поширюється в область живота, попереку, грудей. М’язи живота напружуються, ускладнюється дихання, німіють ноги. Настає сильне психічне ускладнення, постраждалий відчуває неспокій і страх смерті. Також спостерігається запаморочення, задуха, блювота, судоми.

Важливо знати, що при дії тепла отрута руйнується, тому протягом двох хвилин місце укусу потрібно припекти двома-трьома сірниками. Для цього прикладіть три сірники головками до місця укусу та підпаліть їх четвертим. При укусі уражається верхній шар шкіри, тому полум’я сірників вистачить для часткової нейтралізації і руйнування отрути, зменшиться вірогідність розповсюдження отрути в організмі. Звичайно, це боляче, але все таки набагато краще подальшого болю, якщо місце укусу не припекти!

Потерпілим від укусу павука важливо пам’ятати про потребу невідкладно звернутися за першою медичною допомогою. Якщо укус не почати вчасно лікувати, можливий смертельний результат!

Найперша ж порада – бути уважними та обережними під час роботи на присадибних ділянках чи в полі, відпочинку на пляжах, галявинах, у лісі.

А.Павлиш, лікар-епідеміолог відділу організації держсанепіднагляду міжрайонного Управління Головного управління
Держсанепіднагляду у Херсонській області.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення