Обираємо місцеву владу по-новому

сайт вибориЗакон «Про місцеві вибори» був опублікований в офіційній газеті Верховної Ради «Голос України» 7 серпня, а відповідно, набув чинності. Отже, виборчий процес розпочнеться 5 вересня, а самі вибори повинні відбутися 25 жовтня. Виборці Скадовського району обиратимуть депутатів Херсонської обласної ради, Скадовської районної ради, сільських, селищної та міської рад, сільських, селищного та міського голову. Тобто кожному, хто голосуватиме, видадуть 4 бюлетені.

Вибори депутатів сільських та селищної ради проходять, як і раніше, за мажоритарною системою в одномандатних округах. Балотування дозволено і від партій, і в порядку самовисування. Партії можуть висувати членів партії та безпартійних. Також, відповідно до закону, буде скорочено депутатський корпус місцевих рад відповідно до кількості виборців, що проживають на відповідних територіях. У Шевченківській сільській раді може бути 12 депутатів. У всіх інших сільських радах Скадовського району віднині буде 14 депутатів. Аналогічна кількість депутатів буде віднині й у Лазурненській селищній раді.

Мало що змінилося й у виборах сільських, селищних та міських голів. Право висування кандидатів на ці посади реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах як через місцеві організації партій, так і шляхом самовисування. До речі, віднині кандидати на посаду мера Скадовська повинні внести грошову заставу у сумі 761 грн.

Депутатів обласних, районних, міських рад доведеться обирати за пропорційною системою виключно за списками партій, щоправда, списки за класифікацією визначено як відкриті. Тобто до цих рад висувати кандидатів у депутати матимуть право виключно місцеві організації політичних партій. Але партіям дозволено висувати як членів партії, так і безпартійних.

Партійні організації на таких виборах висувають лідера списку та по одному кандидату в кожному територіальному окрузі. Обов’язкової норми висувати кандидатів в кожному окрузі немає. Зате є норма, що зобов’язує партії при формуванні списків кандидатів у депутати включати до них не менше 30 відсотків осіб однієї статі, тобто жінок або чоловіків. Виборець зможе підтримати лише одного з усіх включених від різних партій в бюлетень кандидатів, а його голос буде вважатися відданим як за самого кандидата, так і автоматично за партію, що його висунула. За підсумками виборів мандати будуть розподілятися лише між кандидатами зі списків партій, що подолали бар’єр у 5 відсотків. Таким чином, навіть якщо кандидат в окрузі переміг, а його партія не подолала 5-відсотковий бар’єр, то депутатом він не стане, й депутатом від округу (села) буде інша особа.

Зміниться й кількість депутатів. До Скадовської міської ради має бути обрано 26 депутатів замість 30, як було раніше. До Скадовської районної ради – 34 депутати замість 30. Зменшиться й кількість депутатів до Херсонської обласної ради – їх буде 64.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії «Про розмір грошової застави на чергових місцевих виборах», кандидати в депутати теж повинні внести грошову заставу. За список кандидатів у депутати Скадовської міської ради – суму 761 грн, за список кандидатів у депутати Скадовської районної ради – 1810 грн, за список кандидатів у депутати Херсонської обласної ради – 41104 грн.
Щоправда, не всі партії зможуть взяти участь у виборах. Не може бути суб’єктом виборчого процесу місцева організація партії, щодо якої діє заборона, визначена законом «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Також не може брати участь у виборах місцева організація партії, якщо про це немає відповідного рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у виборах.
Віднедавна також суттєво змінилася відповідальність за порушення виборчого законодавства. Наприклад, здійснення передвиборної агітації особою, участь якої у передвиборній агітації заборонена, – до 850 грн. Ненадання копії виборчого протоколу – до 1700 грн. Порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами – до 3400 грн.

Щодо кримінальної відповідальності, то перешкоджання здійсненню виборчого права або права брати участь у роботі виборчої комісії чи діяльності офіційного спостерігача тягне до 2 років позбавлення волі. Незаконне виготовлення, зберігання чи використання незаконно виготовлених виборчих бюлетенів – до 3 років позбавлення волі. Голосування виборцем на виборчій дільниці більше одного разу – до 3 років позбавлення волі. Підробка виборчих документів, чи використання підроблених виборчих документів – до 4 років позбавлення волі. Незаконне знищення виборчої документації – до 5 років обмеження волі. За умисне надання членом виборчої комісії можливості громадянину проголосувати замість іншої особи чи проголосувати більше одного разу – до 6 років обмеження чи позбавлення волі.

Олег Лиховид,
заступник голови Херсонської обласної організації
Комітету виборців України.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення