Першочергове завдання міської ради – боротьба з підтопленням і затопленням

Випробування матінки-природи

У пам’яті жителів Скадовська, мабуть, ще не стерлися спогади про стихійне лихо, яким стало підтоплення і затоплення влітку 2010 та навесні 2012 року. На подвір’ях багатьох будинків приватного сектору стояла вода, подекуди сягаючи півметрової позначки. Ті події добре продемонстрували, що наше місто було не готовим до такого натиску води і стало серйозним сигналом для міської влади, щоб взятися до захисту населеного пункту від шкідливої дії вод.

– За останні 10 років Скадовськ мало не щороку потерпав від підтоплення і затоплення. Динаміку можна прослідкувати хоча б за останній рік, коли спекотне, практично посушливе літо враз змінилося дощовою осінню. А за останні два дощі, які пройшли у першій половині жовтня, у місті випало 36 та 34 мм опадів. І це при тому, що річна норма становить 250 мм, – розповів перший заступник міського голови Олег Миколайович Сокольчук. – На ситуації з підтопленням та затопленням у нашому місті позначаються чимало факторів, як-от Краснознам’янська зрошувальна система, рясні опади, морські припливи та відпливи тощо. Усе це ми і вирішили врахувати у боротьбі зі шкідливою дією вод.

З чого починати?

Міська влада, добре усвідомлюючи всю небезпеку таких погодних примх, визнала першочерговим завданням боротьбу з підтопленням та затопленням, яка розпочалася з розробки техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) «Захист від шкідливої дії вод міста Скадовська». У ньому проаналізовано потенційні загрози, їх причини та можливі наслідки, а також прогнози економічних збитків, яких може завдати нам негода. Сума, необхідна для того, щоб втілити всі необхідні заходи, становить близько 61 млн грн. Сюди входить побутова та зливова каналізація, вертикальні та горизонтальні дренажі, обвідні канали, ремонт очисних споруд та насосних станцій тощо.

– Усі роботи заплановано почергово, а кожна частина проекту має свого виконавця та кошторис. З міської казни на захист від підтоплення та ліквідацію його наслідків щорічно йде до 2 мільйонів гривень. Але ТЕО передбачає й залучення інвестицій, адже бюджет міста не потягне такі значні кошти, – пояснив Олег Сокольчук.

Повний комплекс заходів має максимально вберегти скадовчан від шкоди мало не тропічних злив, які обрушувалися на Скадовськ, а також від підняття ґрунтових вод. Зміст боротьби із затопленням зводиться до двох пунктів: зменшення втрати води та стоків у ґрунт (за рахунок зменшення поривів у трубопроводах, облаштування побутової каналізації, відмови від вигрібних ям) та забезпечення максимально швидкого відведення води під час значних опадів. У цьому допоможуть зливові мережі, водовідвідні канави, дренаж тощо. З цією метою цьогоріч міська рада створила аварійно-рятувальну бригаду на базі комунальних підприємств та закупила 10 помп. Також за кожною ділянкою, яка найбільше потерпає від підтоплення, закріпили обладнання і працівника, щоб у разі рясних опадів оперативно ліквідувати наслідки.

Риють траншеї, прокладають труби…

IMG_7039_1За останніх два роки комунальні служби міськради проклали понад 7 км каналізації, щорічно прочищають біля 9 км зливових мереж. А люди, які проживають у приватному секторі, вже відчули покращення: у них поменшало води у підвалах, водомірних ямах тощо.

Ефективність захисту від затоплення та підтоплення зросла саме за рахунок нового обладнання. Для порівняння – відкачувальна машина забирає 3 куби води, а помпа за цей самий час відкачує до 60 кубів. Місцеві жителі сьогодні можуть бачити, як здійснюються роботи по зведенню водовідвідних канав та колодязів-прийомників у північно-західному районі міста (від вулиць Володарського до Колгоспної), а саме по вул.Рози Люксембург, Червоноармійській та Карла Лібкнехта.

Інженер-будівельник КП «Очисні споруди» Юрій Іванович Попач, який контролює весь процес, розповів про хід робіт: «Ми закладаємо зливову каналізацію по вул.Карла Лібкнехта, від вулиці Пасічника до Комсомольської, три квартали по 130 метрів. Зараз риємо траншею та під нахилом прокладаємо труби, через кожні 35-40 м робимо прийомні колодязі. Усе розраховано так, щоб з подвір’їв жителів вода відкачувалася до колодязів, а звідти – самопливом до обвідного каналу по вулиці Пасічника. Коли завершимо тут, перейдемо на Червоноармійську.

У центральній частині міста зараз прочищають зливову каналізацію, на що з міського бюджету виділили понад 190 тис. грн. До кінця осені робота буде завершена. Втім, як з прикрістю зізнаються комунальники, зливові мережі сьогодні дуже захаращені сміттям. Якщо влітку ще можна «перевести стрілки» на відпочивальників, то зараз, зрозуміло, пляшки, пакети, ганчір’я… – це «робота» самих скадовчан.

Що думають люди?

Останні зливи показали, що заходи, вжиті міською владою, а саме облаштування зливових канав, дають результат. Підтвердженням цьому є той факт, що попри сильні зливи, які спостерігалися цього року неодноразово, скарги міських жителів практично припинилися, люди справді відчули полегшення.

– Після сильних дощів у нас підвали, зазвичай, були затоплені. Кілька років тому у сусідів навіть у будинку стояла вода, а цього року все обійшлося, – згадує Анатолій Миколайович Гладченко, що проживає по вул.Карла Лібкнехта. – Добре, що щось почали робити. Тепер вулицею не тектимуть ріки, а з дворів воду будемо відкачувати до колодязів.

Вдячна міській владі за зливову каналізацію і Наталя Гусєва, що мешкає по вул. Ро-зи Люксембург: «Нещодавно дві доби йшов дощ, а в нас – сухо. Напевно, дренаж таки забирає цю воду. Наш будинок на підвищенні стоїть. Раніше це і рятувало від сильного підтоплення. Але в городі всі дерева вимокли, довелося спиляти – тепер одні пеньки.

А в сусідів, коли сильно затопило, в кухні впала стіна».

А Любов Ільєва, дім якої теж стоїть на Рози Люксембург, згадала, як три роки тому їй довелося закласти погріб, адже вся закрутка плавала у воді: «Минулого року зривали та піднімали підлогу в будинку. Добре, що зараз відновлюють дренажну систему. Тепер би ще побутову каналізацію проклали, адже навколо в людей самі вигрібні ями. Влітку – це жахливий сморід з мухами, а взимку – холод. Самі розумієте, що таке туалет на вулиці. Тому сподіваємося, що цивілізація дійде і до нас. Усе ж таки живемо у місті-курорті».

До речі, жінка поділилася секретом висаджування дерев у зоні підтоплення та затоплення: «Висаджуємо на шифер, аби коріння пускалося не вглиб, а вшир і витримувало високу воду».

Слово фахівцю

У ході розробки заходів щодо боротьби зі шкідливою дією вод міська влада тісно співпрацювала з Управлінням водного господарства, співробітники якого добре розуміють особливості водних артерій нашої місцевості і знають, як зробити, щоб підтоплення залишилося у минулому. Зокрема, начальник відділу водних ресурсів та інформаційно-дорадчого центру Олександр Іванович Таран розповів, що консультував представників Інституту водних проблем та меліорації Національної академії аграрних наук України, які розробляли техніко-економічне обґрунтування для Скадовська. До деяких порад фахівця вони дослухалися, проте є моменти, які у проекті не врахували: «Перш за все у техніко-економічному обґрунтуванні не врахована така особливість наших ґрунтів, як глинистість. Не можу не звернути увагу на те, що місто буде розширюватися у західному напрямі, де зараз розташовані оздоровчі табори, а в обґрунтуванні на дану територію планують відводити воду. Треба підійти до цього більш далекоглядно і відводити воду подалі за прогнозовані межі міста. Цей район і так насичений водою. Якщо ж туди будуть спрямовувати зливові стоки з міста і розпочнеться будівництво, то у Скадовську з’явиться своя міні-Венеція, з будинками на палях та гондолами».

А от з наступним зауваженням – точно не до жартів. Як розповів фахівець, відповідно до технічно-економічного обґрунтування, у Краснознам’янському зрошувальному каналі планують встановити решітку та перекриваючі крани на ділянці Улянівка-Грушівка, щоб звільнити її від води: «Пропускна здатність каналу біля 30 кубів на секунду. Можна уявити, який тиск води влітку, в період поливу. Як варіант, тут можна понизити споруди і зробити скид для спустошення каналу, все це необхідно враховувати у подальшій роботі. Проблемою також є і недостатня глибина каналізаційних труб (1 — 1,5 м). Якби її влаштували хоча б на глибині 3,5 — 4 м, то не знадобилися б горизонтальні дренажі, адже цю функцію виконувала б каналізація».

До речі, міська зливова каналізація входить у побутову, і під час сильних опадів очисні споруди просто не можуть впоратися з великим об’ємом стоків: «Тут може допомогти окрема гілка, яка буде виводити дощову воду в море, як, наприклад, у Ялті, адже її забрудненість незначна, а на міські очисні споруди навантаження зменшилося б», – зазначив Олександр Іванович.

До речі, відновлення роботи 7 свердловин вертикального дренажу, які стоять на балансі того ж Управління водного господарства тільки планується, розроблено проектно-кошторисну документацію, проте бракує коштів. З 7 свердловин вертикального дренажу працює дві, одна фінансується з міського бюджету, інша Управлінням водного господарства.

Чи дадуть усі заплановані роботи очікуваний результат – покаже час. Проте вже зараз зрозуміло, що міська влада зробить усе, щоб не допустити розвитку подій за сценарієм 2010-2012 років.
P.S. Усі, хто цікавиться проектною документацією ТЕО «Захист від шкідливої дії вод міста Скадовська», звертайтеся до каб. №14 міськради.

Матеріали підготував прес-центр Скадовської міської ради.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення