Порт і курорт – основа міста

мавриди_сайтОсь уже понад століття скадовський курорт і морський порт співіснують у одному місті. Про подальше майбутнє економічних структур читачам розповідає Павло Юрійович Мавріді, головний інженер Скадовської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України».

– Павле Юрійовичу, розкажіть, як починалася історія порту і курорту?

– 120 років тому Сергій Балтазарович Скадовський здійснив свою головну мету – створив новий експортний порт на півдні Росії.

Весною 1984 року були виконані всі необхідні умови для забезпечення перевалки зернових вантажів. Була побудована «козлова» пристань, по якій підводи, завантажені мішками зерна, спустошувалися на баржі, а потім пшениця доставлялася на судна, що стояли на рейді. За допомогою судових кранів мішки піднімались і висипались у трюм судна. На березі вже стояли амбари під зерно на півтора мільйони пудів, була створена морська флотилія, до складу якої входили потужний паровий катер, баржі, землечерпалка, був споруджений ковш з глибинами 8 футів для зимівлі цього флоту.

Перший іноземний пароплав був завантажений 7 липня 1894 року, тому цю дату слід вважати днем народження нашого порту. За навігацію з липня 1894 року по листопад 1899 року у скадовському порту було завантажено понад 70 закордонних великих та близько 1000 парусних суден.

Першочергове завдання, яке ставив заснов-ник нашого міста, – вивіз хліба з Дніпровського повіту через Джарилгацьку затоку, було досягнуто. Сергій Скадовський хотів також створити на цьому ж березі морський курорт, адже тут він побачив прекрасне місце для оздоровлення. Вода в затоці прозора завдяки тому, що морське дно вкрите водоростями, які не дають підніматися мулу, у воді багато солей, йодистих та бромних сполук. Температура майже без перепадів, відсутність течії, пологий берег, піщане дно. Майже непомітне зниження глибин на значній відстані від берега давало можливість організувати безпечне купання дітей. Ці умови дали можливість Сергію Балтазаровичу створити морський курорт, збудувати курзал та купальні, театр й інші споруди, приміщення з теплими морськими ваннами, закласти морський бульвар і сад.

Довго морський порт працював як каботажний порт місцевого  значення, основними напрямками діяльності якого були видобування і реалізація морського піску та перевалка зерна.

– Як же змінилася діяльність порту останніми десятиліттями?

– Після утворення незалежної держави України діяльність порту було переорієнтовано. У 1996 році порт знову було відкрито для заходу іноземних суден, організовано поромне сполучення між портом Скадовськ та портом Зонгулдак (Туреччина). 27 березня 1997 року було прийнято перше поромне судно, яке належало Каспійському морському пароплавству «Меркурій-2». З цього часу починається нова віха у житті порту.

У 2007 році Скадовський порт став лідером серед поромних портів України. За цей рік через переправу порту пройшло понад 17 тисяч великовантажних машин. У різні часи на поромній переправі працювали судна «Меркурій-1», теплоходи «Меркурій-2», «Кара-Караєв», «Аміров», судна турецької компанії «Улусой» – теплоходи «Улусой-2», «Улусой-4», російської компанії «АнРуссТранс» – «Ант-1», «Ант-2», «Анна Марине», «Микола Конарев».

У 2012 році прийнято Закон України «Про морські порти України», а 13 червня  2013 року проведено морську реформу шляхом створення державного підприємства «Адміністрація морських портів України». До складу АМПУ увійшли всі 18 портів України та державне підприємство «Дельта-Лоцман». Не оминула реформа і Скадовський порт – 13 червня 2013 року на базі порту було створено Скадовську філію ДП «АМПУ» та державне підприємство – стивидорну компанію «Скадовський морський торговельний порт». Основною метою створення Скадовської філії державного підприємства «АМПУ» є забезпечення загального керівництва стивидорними компаніями, які працюють на території Скадовського порту, організація рівних умов для їхньої праці, безпеки судноплавства у портових водах, контролю за належним режимом експлуатації портових гідротехнічних споруд і підхідних каналів, акваторії порту, безаварійної роботи інженерних мереж.

– Якими перспективами живе зараз ваш колектив?

– За рік існування Скадовської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» виконано значну роботу по приведенню до міжнародних стандартів основних засобів підприємства, отримано свідоцтва на придатність гідротехнічних споруд, підхідного каналу та акваторії порту, зроблено великий об’єм робіт з поточного ремонту причалів порту. Зараз триває експлуатаційне днопоглиблення підхідного каналу та акваторії порту, яке здійснюють філія ДП «АМПУ» і ДП «Дельта-Лоцман» силами екіпажу теплоходу «Інгульский». Виконання цієї роботи дасть можливість уже до кінця поточного року відновити роботу порту у напрямку поромних сполучень, перевалки зернових вантажів. Треба наголосити, що при узгодженні питання щодо отримання дозволу на проведення днопоглиблювальних робіт був покладений край непорозумінням між владою Скадовського району та портом. Нарешті досягнуто порозуміння у питанні переносу існуючого демпінгу відвалу ґрунту за межі Джарилгацької затоки. На даний момент тривають наукові розробки цього питання Державним науково-дослідним та проектно-вишукувальним інститутом «Чорноморндіпроект». Ця робота буде виконана до кінця 2015 року і наступного днопо-глиблення підхідного каналу та акваторії порту викиди ґрунту будуть на новому демпінгу.

Робота Скадовської філії додає портовикам оптимізму та надії на відновлення роботи порту, залучення нових вантажних потоків, що дадуть змогу відкрити додаткові робочі місця та значно збільшать інвестиції у розвиток нашого міста.

– Що б ви побажали до свята нашому місту?

– Напередодні 120-ї річниці з Дня заснування Скадовська прийміть щирі вітання від працівників Скадовської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України». Побажаємо найголовнішого – мирного неба над головою, щастя, злагоди і благополуччя.

– Дякую за цікаву розмову.

Бесіду вів
Ігор Кравченко.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення