Пригоди навколо зеленої зони дитячого пляжу Скадовська

У вересні 2012 року депутатам Скадовської міської ради стало відомо, що 20 квітня 2012 року розпорядженням голови Херсонської обласної державної адміністрації Костяка М.М. за №291 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, «… розташованих на території Скадовської міської ради за межами населеного пункту… під індивідуальне дачне будівництво» по 0,10 га, а саме: Т.Тимошенко, О.Желєзняковій, Г.Ібрагімовій та І.Іванову. Хто ці люди і за які заслуги отримали земельні ділянки, розташовані на березі моря (орієнтовно 155 метрів від урізу води) – скадовчанам невідомо.

На підставі розпорядження голови облдержадміністрації від 20.06.12 року №447 «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, розташованих на території Скадовської міської ради за межами населеного пункту та надання у власність земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво» вищезазначеним особам були видані Державні акти на право приватної власності на земельні ділянки.

Дитячий пляж4 вересня 2012 року обласні ЗМІ проінформували громадськість про спробу затримання співробітниками Міністерства внутрішніх справ та слідчих Генпрокуратури України у місті Херсоні, біля готелю «Фрегат», начальника Херсонського обласного управління по захисту прав споживачів Олега Драмарецького нібито за отримання хабаря в особливо великих розмірах. Інтернет-мережа поширила цю інформацію, пов’язавши хабар із земельними ділянками, розташованими південніше від вулиці Набережної у Скадовську (район так званого дитячого пляжу). Знаючи ринкову (тобто дійсну) вартість скадовської землі на узбережжі Джарилгацької затоки, в цьому не було нічого дивного… Але роздавати землі зеленої зони, прилеглі до пляжу – це навіть для «злодійкуватих регіоналів» занадто…

Роздача земельних ділянок губернатором Миколою Костяком викликала гучний резонанс серед скадовчан, і вже 25 вересня 2012 року рішенням 12 сесії Скадовської міської ради була створена Тимчасова контрольна комісія. Одним з її завдань стало вивчення питання законності прийняття головою облдержадміністрації рішення про надання земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво в південно-східній частині міста Скадовська. Комісія пропрацювала майже два місяці – до моменту, коли були зібрані матеріали, які засвідчували непричетність посадових осіб міської ради до надання вищезазначених ділянок. І потім бойовий дух членів комісії зник.

На прохання голови постійної комісії з земельних питань міської ради Івана Шульги депутат Херсонської обласної ради Іван Гончарський підготував депутатський запит до прокурора області щодо законності надання вищезгаданих земельних ділянок у Скадовську під індивідуальне дачне будівництво. До речі, депутати обласної ради підтримали цей документ. Після публікацій в обласних друкованих та електронних ЗМІ голова облдержадміністрації Микола Костяк, замість того, щоб дати доручення якнайшвидше перевірити законність своїх розпоряджень щодо надання земель на березі Чорного моря, чекав результатів перевірки прокуратури. Мабуть, сподівався порозумітися з прокурором. Але він прорахувався. Йшла активна передвиборча кампанія… І народні депутати, і кандидати у народні депутати, особливо від КПУ (інші відсторонилися), використали ці обставини – проголосили з трибуни Верховної Ради України запити до Генеральної Прокуратури України, Кабміну та Президента. Обласна прокуратура змушена була завершити перевірку законності надання земельних ділянок під будівництво індивідуальних дач на березі Джарилгацької затоки в межах міста Скадовська.

Навіть поверхнева перевірка органами прокуратури засвідчила грубі порушення земельного, природоохоронного та водного законодавства при прийнятті розпорядження губернатором, а саме: ч.1 ст.17; ч.2 ст.18; ч.1 ст.24 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; ст.20 Закону України «Про основи містобудування»; частин 1 та 3 ст.60 Земельного кодексу України; частин 5 та 10 ст.88 та ст.90 Водного кодексу України та Постанови КМУ №703 від 18.05.1998 року «Про Положення про санітарну охорону Скадовської медичної зони в межах Скадовського району», якою чітко визначені округ і зони санітарної охорони Скадовської медичної зони в межах Скадовського району та встановлено її санітарний режим.

Прокуратура встановила, що Проектну документацію із землеустрою щодо відведення у власність громадянам земельних ділянок погоджено керівниками відділу Держкомзему у Скадовському районі 24 травня 2012 року, відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Скадовської РДА 28 травня 2012 року, Державного управління охорони навколишнього середовища в Херсонській області 20 червня 2012 року, управління регіонального розвитку, містобудування та архітектури Херсонської обласної державної адміністрації 18 червня 2012 року, обласної інспекції по охороні пам’яток історії та культури від 11 червня 2012 року. Крім того, акт узгодження зовнішніх меж цих земельних ділянок погоджено одним із замів Скадовської районної державної адміністрації та керівником відділу містобудування, архітектури та ЖКГ Скадовської РДА. Державні акти на право власності на земельні ділянки були підписані заступником голови Херсонської ОДА Мельником М.А. 6 липня 2012 року та заступником начальника відділу Держкомзему у Скадовському районі Єланським А.І. 2 липня 2012 року.

У вересні – жовтні 2012 року народний депутат України Катерина Самойлик повторно направила депутатські звернення до Президента України, Генеральної Прокуратури України, Кабміну, Держземагентства України щодо вжиття заходів до відновлення законності при прийнятті головою Херсонської облдержадміністрації розпорядження про надання вищезазначених земельних ділянок у власність для індивідуального будівництва дач. В обласних ЗМІ, особливо газеті «Вгору», ТРК «Україна» та інших було розгорнуто кампанію, направлену на захист зеленої та водоохоронної зони дитячого пляжу в місті Скадовську. За три дні секретар міської ради Ольга Бутенко спільно з юристами Громадської організації «Скадовщина – мій рідний край» підготували звернення та організували збір підписів депутатів міськради, мешканців міста (всього приблизно 400 підписів) на захист природоохоронної зони до голови Верховної Ради України, народних депутатів України, голів Комітетів ВРУ, Президента, Прем’єр-міністра України. Активна і принципова позиція скадовської громади не дала можливості спустити цю справу на гальма. З цього часу почав діяти громадський контроль…

20 листопада 2012 року, за результатами перевірки депутатського запиту депутата облради Івана Гончарського та під тиском громадськості, прокуратурою Херсонської області було направлено позовну заяву до Скадовського райсуду щодо визнання незаконним та скасування розпорядження голови Херсонської ОДА №447 від 20.06.2012 р.«Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, розташованих на території Скадовської міської ради за межами населеного пункту та надання у власність земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво», а саме: Тимошенко Т.М. – площею 0,0930 га; Желєзняковій О.А. – площею 0,0930 га, Іванову І.Й.– 0,0930 га та Ібрагімовій Г.А. – площею 0,1000 га і визнання недійсними державних актів на право власності на вище означені земельні ділянки.

Згідно рішення Скадовської міської ради від 30.11.2012 року №387 представляти інтереси в суді було покладено на Уповноваженого з прав людини Скадовської міської ради, депутата міської ради, голову постійної комісії з питань адміністративно-територіального устрою, земельних відносин та будівництва І.В.Шульгу. Крім того, міською радою було задіяно по цій справі адвоката Д.В.Тимофеєва.

Представники міської ради повністю підтримали позовні вимоги прокуратури в частині порушення природоохоронного законодавства та надали додаткові документальні дані щодо розташування спірних ділянок у межах міста Скадовська.

23 листопада 2012 року суддя Скадовського районного суду Херсонської області С.В.Пухальський, розглянувши позов заступника прокурора Херсонської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Херсонській області, Скадовської міської ради Херсонської області до Херсонської обласної державної адміністрації, Тимошенко Т.М., Железнякової О.А., Ібрагімової Г.А., Іванова І.Й. про визнання незаконними розпорядження голови ХОДА та визнання недійсними державних актів на право власності на земельні ділянки, ухвалив відкрити провадження. Перше судове засідання було призначено на 11 грудня 2012 року.

Судові засідання неодноразово переносилися, і тільки 26 березня 2013 року суддя С.В.Пухальський заявлені позовні вимоги прокуратури та міської ради визнав безпідставними та необґрунтованими, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи і не ґрунтуються на вимогах закону, а тому в задоволенні позову відмовив. Парадоксально, що від імені держави України прозвучало таке рішення, оскільки міська рада надала документи, а саме: витяги із Генплану міста і найголовніший доказ – копію державного акта на постійне користування землею, виданого ще в 1958 році, в якому чітко описана південна межа міста, та інші матеріали, що підтверджують входження цих земельних ділянок у землі міста Скадовська. Докази незаконності надання земділянок також ґрунтувалися на Постанові КМУ №703, якою чітко визначалися зони санітарної охорони Джарилгацької затоки.

Зрозуміло, що вже на початку квітня 2013 року заступник прокурора Херсонської області В.Кострицький та представники Скадовської міської ради І.Шульга та Д.Тимофеєв направили скарги в апеляційний суд Херсонської області на дане рішення Скадовського районного суду.

Судові засідання тривали до грудня 2013 року, а 12 грудня 2013 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Херсонської області, керуючись ст. ст. 58, 60, 61, 118,122, 152, 155 Земельного Кодексу України ч.5 ст.88, 90 Водного кодексу України, ст.1212, ч.1 ст.1213 Цивільного кодексу України, прийняла рішення, яким апеляційна скарга Скадовської міської ради та заступника прокурора Херсонської області були задоволені.

Чи була радість? Так, одразу ж після оголошення рішення була велика радість за спільну перемогу: юристів та громади! А потім, після глибокого вивчення самого рішення, особливо мотивувальної частини, що була побудована на загальних нормах природоохоронного законодавства, та враховуючи, які інтереси крутяться навколо цих ділянок, у нас не було жодних сумнівів, що буде касація до Вищого спеціалізованого суду України. Як не дивно буде звучати, але то було і в наших інтересах, оскільки апеляційний суд Херсонської області не дав відповіді на головне питання: в межах яких територій знаходяться спірні ділянки. Тож нам надавалася можливість при розгляді в касаційній інстанції акцентувати на цьому увагу.

Як і передбачалося, адвокат, що представляла інтереси Г.Ібрагімової, а найголовніше – Херсонська облдержадміністрація направили касаційну скаргу до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ з вимогою скасувати рішення апеляційного суду Херсонської від 12 грудня 2013 року та залишити у силі рішення Скадовського райсуду від 26.03.2013 року по справі 2119/3548/12, тобто залишити земельні ділянки у власності вище зазначених осіб.

3 лютого 2014 року суддя Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ В.Савченко ухвалив відкрити касаційне провадження. Використавши зазначені обставини, ми у запереченні на касаційну скаргу підтримали рішення апеляційного суду та акцентували увагу на Акті на постійне користування землею від 1958 року, який у відповідності до земельного законодавства діє і сьогодні, а також на постанові КМУ №703 щодо охоронних зон Джарилгацької затоки в межах Скадовського району.

14 травня 2014 року колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ під головуванням А.Олійника ухвалила касаційні скарги Г.Ібрагімової та Херсонської ОДА задовольнити частково і справу передала на новий апеляційний розгляд.

15 липня 2014 року апеляційний суд Херсонської області та міська рада отримали Ухвалу колегії суддів Вищого спеціалізованого суду України за №51257/0/19-14 від 08.07.14 (№6-1142св14) та цивільну справу №2119/3548\12 в 3-х томах). Основне питання, на яке звернув увагу Вищий спеціалізований суд України, стосувалося того, що апеляційний суд не звернув увагу і в достатньому обсязі не визначився, в яких межах територіально знаходяться спірні земельні ділянки і кому належить право на їх розпорядження. Встановлення саме цих зазначених обставин має визначальне значення для правильного вирішення справи.

Саме на ці обставини представники міської ради звертали увагу як суду першої, так і апеляційної інстанцій. Однак, апеляційний суд своє рішення побудував на матеріалах щодо недотримання природоохоронного законодавства при наданні Херсонською облдержадміністрацією земельних ділянок для будівництва індивідуальних дач.

Фактично всі судові засідання при повторному розгляді справи в апеляційному суді Херсонської області, так чи інакше, вимушені були розглядатися щодо встановлення, в межах якої території розташовані спірні ділянки та хто мав право ними розпоряджатися згідно правил ч.4 ст.122 ЗК України та п.12 Перехідних положень ЗК України (чинних на час виникнення спірних правовідносин).

Новій колегії апеляційного суду ми повторно надали копію державного акта на право постійного користування землею 1958 року з описом меж адміністративно-територіальної одиниці міста Скадовська; копію витягу з кадастрового плану міста Скадовська та Генерального плану міста; дані Скадовського райуправління статистики щодо коду адміністративно-територіального устрою України, такого, як місто Скадовськ; копії державних актів земельних ділянок, кадастрові номери яких свідчать, що спірні земельні ділянки належать до адміністративно-територіальної одиниці – міста Скадовськ; копію правовстановлюючих документів на земельні ділянки (сусідні зі спірними), які раніше погоджені з райвідділом земресурсів, як землі міста Скадовська; копію Постанови КМУ №703 від 18.05.1998 року «Про затвердження Положення про санітарну охорону Скадовської медичної зони в межах Скадовського району»; копію Додатку до Постанови КМУ №703, якою визначені межі санітарної охорони Скадовської медичної зони в межах Скадовського району та міста Скадовська.

Якщо скадовчани думають, що нове постмайданівське керівництво Херсонської облдержадміністрації змінило свою позицію, то вони глибоко помиляються. Представник облдержадміністрації в суді продовжував відстоювати інтереси «злочинної» влади Януковича. Протягом майже року судових засідань позиція уже постмайдановської облдержадміністрації та й районних інстанцій так і не змінилася. Нібито у влади нові обличчя, а схеми і система залишилися старі. Тож коли ми будемо жити по-новому?

І все ж таки, на підставі наданих усіма сторонами судового засідання матеріалів, 4 березня 2015 року апеляційний суд Херсонської області вдруге задовільнив апеляційну скаргу Скадовської міської ради та заступника прокурора Херсонської області: Рішення Скадовського районного суду від 26 березня 2013 року по справі 2119/3548/12 скасував, визнав недійсним розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації №447 від 20 червня 2012 року «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, розташованих на території Скадовської міської ради за межами населеного пункту, та надання у власність земельних ділянок під індивідуальне дачне будівництво». Визнав недійсними державні акти на право власності на земельні ділянки, видані 16 липня 2012 року Херсонською облдержадміністрацією, та зобов’язав Т.Тимошенко, О.Желєзнякову, І.Іванова, Г.Ібрагімову повернути земельні ділянки міській раді.

Висновки:

По-перше: В єдності наша сила, і тільки та громада має право називатися європейською, яка може захищатися в європейський спосіб. Скадовчани склали цей перший іспит.

По-друге: Скадовська земля дуже вабить чиновників усіх рангів, оскільки протягом ось уже 2 років обласна рада повторно не може погодити межі міста Скадовська… Мабуть, є ще вільні ділянки, які сподобалися чиновникам.

І головний висновок: у той час, як українські патріоти боронять землі нашої держави на Сході, активна частина депутатів та скадовської громади боронять землі своєї малої Батьківщини – міста Скадовська, адже з таких міст і складається наша Україна.

Іван Шульга, депутат міської ради,
Уповноважений з прав людини,
директор КУ «Скадовський Центр правової допомоги».

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення