Рішення здорового глузду

Давно так людно не було не сесії міськради, як минулої п’ятниці. Окрім депутатів, на засідання прийшло чимало громадян. Саме про такі випадки кажуть: «Ніде було яблуку впасти». Усі вільні місця в актовій залі зайняли скадовчани, чимало активістів місцевого Майдану, а також самооборонівці. Що змусило людей прийти на сесію? У порядку денному було більше 60 проектів рішень, які стосувалися затвердження фінансових планів комунальних підприємств міста, врегулювання земельних відносин, питання оренди комунального майна, затвердження проектів землеустрою, технічної документації, встановлення стипендій міської ради для кращих спортсменів та обдарованих дітей. Втім найбільше громадян цікавили, навіть хвилювали три питання…

а 32 сесії міськради вирішувалася подальша доля Центру з надання безоплатної первинної правової допомоги, що є комунальною установою Скадовської міської ради. Прокуратура району у ході перевірки виявила суттєві порушення вимог бюджетного законодавства, суть яких зводиться до правомірності витрачання коштів місцевого бюджету міської ради на фінансування цієї установи. Під питання було поставлено доцільність функціонування Центру за рахунок місцевого бюджету, адже в міській раді і без того працюють юристи, та й у Скадовську не бракує адвокатів, які надають в тому числі й безкоштовні консультації. Якщо діяльність Центру припинити, економія коштів для міського бюджету склала б близько 250 тисяч гривень. Це великі гроші, зважаючи на скрутні часи, що сьогодні переживає вся країна. І депутати міськради навіть запропонували, куди ці кошти можна спрямувати – на підтримку наших військово-службовців, які сьогодні боронять Україну від російського окупанта. Саме таку ідею озвучив депутат Анатолій Керекелиця. А міський голова Олександр Гавришповідомив, що органи місцевого самоврядування вже навіть звернулися до Верховної Ради щодо того, аби парламент на законодавчому рівні дозволив місцевим радам вільні кошти спрямовувати на потреби українських військових – такий собі благодійний внесок від місцевих громад України.

Але, як зауважив у своєму виступі директор Центру з надання безоплатної первинної правової допомоги Іван Шульга, з самого початку Центр працював на громадських засадах за кошти Міжнародного фонду «Відродження» (з 2010 по грудень 2012 року). Коли закінчилася програма фінансування, враховуючи те, наскільки затребуваними були послуги фахівців Центру, міська рада вирішила створити відповідну комунальну установу.

– З перших днів роботи Центру у нас щодня під дверима були десятки людей. Це і скадовчани, і жителі району. Ми обслуговували близько 1000-1200 громадян. Переважна більшість (близько 80 відсотків) – це пенсіонери, а ще молоді мами, які вирішували питання соціального захисту дітей, – повідомив Іван Васильович.

сесіяА сьогодні чомусь постає питання про те, що можна обійтися і без цього Центру – правову допомогу жителям міста можуть надавати фахівці відповідних напрямків, які працюють у міськ-виконкомі. Також на сесії булапіддана критиці робота соціальних служб району. Мовляв, во-ни повинні більш ретельно роз’яснювати необхідні питання громадянам – у протилежному випадку можна зробити висновок, що свою роботу вони виконують неналежним чином.

Коротко, змістовно і по суті на це висловила свою точку зору Ольга Бутенко – секретар міської ради: «Навіщо взагалі створювався цей Центр? Чи потрібно це було? Думаю, що законодавець – Верховна Рада України, коли приймала Закон «Про безоплатну правову допомогу», якраз і передбачала те, що органи місцевого самоврядування, які представляють інтереси територіальних громад міста, села, селища, повинні сприяти дотриманню конституційних прав громадян. Стаття 59 Конституції України говорить про те, що кожен громадянин України має право на отримання безплатної юридичної допомоги. Я жодним чином сьогодні не ставлю під сумнів те, що вищий законодавчий орган прийняв абсолютно законне рішення, відповідно до якого серед суб’єктів, що мають право надавати безплатну правову допомогу, є не тільки адвокати, по яких прийнято окремий закон, та різні служби. Закон говорить про те, що якщо в органах місцевого самоврядування є в наявності кошти, то вони представляють і реалізують законні інтереси своїх громадян, забезпечують дотримання законів і Конституції України на певній території. …У нашій державі працює дуже багато різних організацій, але якщо вони усі так добре працюють, чому наші люди телефонують на «гарячу лінію», пишуть листи до міністерств, звертаються до Президента???».

Депутати продовжували активно висловлювати свої думки й озвучувати пропозиції, які сприятимуть прийняттю ефективного рішення. Як зробити, аби і Центр працював, адже він потрібен громаді, і кошти міського бюджету на ці потреби витрачалися раціонально? Депутат міськради Галина Кабакова запропонувала переглянути питання фінансування установи в частині заробітної плати. Такий крок дозволить зекономити більше 100 тисяч гривень. Депутат Олег Лиховид виступив з пропозицією прийняти Уповноваженого з прав людини міської ради, функції якого виконує Іван Шульга, у патронатну службу міської ради, а сам Центр ліквідувати. Депутат Олександр Горяйнов запропонував підтримати пропозицію Прокуратури Скадовського району. Федір Терехов наполягав на скороченні штату і фінансування установи, при цьому не ліквідуючи її.

Після численних обговорень та враховуючи значний резонанс з боку населення, депутати прийняли абсолютно виважене рішення, відповідно до якого усі порушення, виявлені прокуратурою, будуть усунуті, фінансування Центру буде переглянуто, аби кошти вдалося заощадити. Втім, що найважливіше, сам Центр з надання безоплатної первинної правової допомоги як комунальна установа Скадовської міської ради продовжить свою діяльність.

Ще одне рішення, якого так чекали пересічні скадовчани, активісти місцевого Майдану, стосувалося розширення виконкому міської ради. Донедавна у його складі було 11 осіб. Але з кожним днем у місті більшає жителів з активною громадською позицією, які прагнуть безпосередньо долучитися до розвитку Скадовська. Міський голова Олександр Гавриш на правах голови комітету вніс пропозицію збільшити його склад на три особи. Депутати підтримали цей проект рішення. І, як зауважив Олександр Васильович, вже відомі кандидатури тих людей, які будуть розглядатися в якості нових членів виконкому. Це шановані, працьовиті та активні скадовчани Анатолій Головко, Олександр Яковлєв та Федір Семенов.

І, нарешті, третє з найбільш очікуваних рішень 32 сесії міськради стосувалося подальшої долі пам’ятника Леніну. У Скадовську ця скульптура втрималася на своєму місці попри те, що по всій Україні пройшов масовий «ленінопад». Багато хто вважає такі дії відвертим зухвалим вандалізмом. Втім, робити вигляд, що у нашому місті до пам’ятника «вождю» усім байдуже, теж не можна. Скадовчани неодноразово збиралися на мітинги, часто висловлювали свої думки на сторінках районної преси і, врешті-решт, чекають на позицію влади. Підтвердженням тому є ряд звернень до мерії. Але депутати міської ради вирішили не «рубати з плеча», а дозволити скадовчанам сказати своє слово і розставити всі крапки над і. Оскільки процедура проведення місцевих референдумів в Україні не прописана, міський голова запропонував винести обговорення рішення про подальшу долю цього пам’ятника на громадські слухання. Щоправда, не найближчими днями, а трохи згодом – наразі в місті і без цього вистачає клопотів (організовується допомога українським військовим, вживаються заходи щодо підготовки для прийняття біженців з Криму, не за горами й курортний сезон, до якого теж треба готуватися вже сьогодні). Отже, чекатимемо громадських слухань.

На обговорення та прийняття цих трьох рішень міській раді знадобилося трохи більше двох годин, але в результаті задоволеними залишилися якщо і не всі, то майже всі: присутні на сесії скадовчани полишали залу, відчувши, що до них народні обранці прислухаються, на їхню думку зважають (адже для цього народ й обирає владу…). А депутати продовжили свою роботу, розглянувши решту питань, можливо, більш повсякденних, але від їх вирішення теж дуже залежить стабільне життя городян.

Тетяна Підгородецька.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення