Щедрий вечір! Добрий вечір!

Щедрий вечір_сайтЗ а тиждень після Різдва, 13 січня, відзначається Щедрий вечір. За християнським календарем це день преподобної Меланії. В українських народних традиціях обидва свята тісно поєдналися.
Як і на Святвечір, цього дня готують святкову вечерю, яку в народі величають щедрою, тому що страви вже не є пісними: тут на столі і кутя, і ковбаси, і холодець, і шинка… Наддніпрянська Україна та Гуцульщина святкують Щедрий вечір як велике свято різдвяного циклу з добре розвиненою обрядовістю. Галицьке Поділля не святкує, бо Щедрий вечір у них – напередодні Водохреща, тоді як на Наддніпрянщині це «Голодна кутя», Навечір’я Богоявлення.
В Україні існує давня традиція, коли на Щедрий вечір батько ховається від дітей за пирогами – символом щедрості, багатства:
– Мамо, а де наші тато?
– А хіба ж ви мене не бачите, діти?
– Не бачимо, тату!
– Дай, Боже, щоб і на той рік ви так мене не бачили!
Щодо страв Щедрого вечора, то вони не скрізь однакові: понад Дніпром печуть пироги з м’ясом і смажать гречані млинці на свинячому смальці, на півдні України фігурують бублики, а в гуцулів – вареники чи, як вони кажуть, «пироги».
Наступного дня після Щедрого вечора по всій Україні посівають. За народним віруванням, дівчата цим обрядом щастя не приносять – тільки хлопці, тому посівати дівчатам не годиться. Хлопці беруть зерно в рукавицю або в торбину, спочатку йдуть до хрещених батьків, інших родичів і близьких і вітають з Новим роком:
Сійся-родися, жито-пшениця,
Жито-пшениця, всяка пашниця.
Зверху колосиста,
зі споду корениста,
У полі – зерном, у домі – добром,
У печі – пирогами, на столі –
хлібами,
На щастя, на здоров’я,
на Новий рік,
Аби вам вродило краще, ніж торік.
Коноплі – під стелю, а льон –
по коліна,
Щоб вам, добрі люди, голова
не боліла.
14 січня відзначається Новий рік за старим стилем. Також цього дня християни східного обряду відзначають свято Обрізання Господнього та вшановують пам’ять святителя Василія Великого, архієпископа Кесарії Каппадокійської. Він народився близько 330 року і походив зі знатного роду, що славився ревною християнською вірою. Святий написав багато праць, залишивши по собі велику духовну спадщину – це твори догматичні, моральні, аскетичні, полемічні, пояснення Святого Письма, 366 листів. Він уклав текст Божественної Літургії, приклався до формування вчення про Пресвяту Трійцю. Його визнають Великим Вчителем Церкви.
У ніч на Старий Новий рік люди намагалися завбачувати прикмети. Ось деякі з них: якщо ніч проти Нового року тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби; якщо сонце високо зійде, увесь рік буде щасливим, а особливо добрим буде врожай садовини; якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на зернові та гарний медозбір; якщо падає м’який сніг – на врожай, а коли тепло, то літо буде дощовим; який перший день у Новому році, то й рік буде такий; якщо на Меланії відлига, то чекали теплого літа.
За матеріалами інтернет-видань.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення