Скадовчани були проти…

зал_на сайтМинулої суботи з самого ранку у Скадовську йшов дощ. Сірі хмари важко опустилися над містом. Коли за вікном не по-весняному вогко і прохолодно, а на календарі ще й вихідний, дев’ять із десятьох людей без вагань залишилися б вдома. Тільки не скадовчани… Навіть якби цього дня у місті вирувала негода, городяни, мабуть, все одно дісталися б районного будинку культури. Бо захід, який тут мав відбутися, вони чекали вже кілька років. У місті нарешті проводять громадські слухання щодо створення Національного природного парку «Джарилгацький», і скадовчани мають змогу висловити свій погляд на це питання, адже для багатьох воно набуло стратегічної важливості.

Громадські слухання розпочалися о десятій. Але ще за годину до цього у фойє РБК панував жвавий гомін, люди ділилися думками, наболілим, а жителі міста вишикувалися у черги, аби за пред’явленим паспортом отримати «жовту картку» з штампом Скадовської міської ради.

– Під час громадських слухань буде оголошено дві резолюції: від НПП «Джарилгацький» та від громади. І за цими картками ви зможете проголосувати, – пояснювали привітні жінки, які реєстрували учасників слухань.

Вплинути своїм голосом на кінцеве рішення були готові і мешканці прибережних сіл Красне, Володимирівка, Лиманське, смт Лазурне, яких теж приїхало чимало. Їхні рідні землі, рідний причорноморський берег, де з діда-прадіда рибалили і в такий спосіб годували свої сім’ї – усе це одного «чудового» дня теж увійшло в територію Національного природному парку «Джарилгацький». І ніхто не спитав людей, чи хочуть вони цього. жинка на трибуни_сайт

Не будемо знову переповідати історію створення НПП «Джарилгацький» – про це у районній газеті писали чимало. Зауважимо лише те, що про необхідність надання острову Джарилгач статусу заповідної зони вчені почали говорити ще на початку ХХ сто-ліття. А коли Президент України Віктор Ющенко видав Указ від 11.12.2009 року №1045/2009 «Про створення національного природного парку «Джарилгацький», скадовчани зустріли цей факт дуже схвально. Хто ж не хоче, аби перлина Херсонщини та України – острів Джарилгач – була збережена для наступних поколінь?! От тільки, мабуть, невипадково за два-три роки скадовчани з відкритих прихильників Парку перетворилися на відвертих його супротивників. Причому місцева влада, яка зробила усе для того, щоб підтримати ініціативу створення національного парку, згодом так само переконалася, що з нею ніхто не рахується…
Не важко уявити, що на момент початку громадських слухань у великій залі районного будинку культури «ніде було яблуку впасти». Участь у заході взяли пересічні громадяни, місцева громадськість, керівники району – голова районної державної адміністрації Юрій Бобилєв, голова районної ради Олег Старенький. А міський голова Олександр Гавриш взяв на себе проведення заходу в цілому. Після всіх формальних процедур та затвердження регламенту роботи слово мали обидві сторони: від адміністрації Парку та ініціативної групи.

Першою виступила директор НПП «Джарилгацький» Світлана Шульга. Коли вона піднімалася на сцену, багато хто затамував подих. Які ж аргументи наведе Світлана Миколаївна щодо необхідності діяльності такого закладу, як Національний природний парк «Джарилгацький»?! Особисто автор цих рядків уявляла, як зараз очільник Парку озвучить, наскільки важливі заходи з охорони флори і фауни острова Джарилгач були проведені за ці кілька років існування НПП, скільки врятовано тварин від мисливців (на яких так нарікають в адміністрації Парку), наскільки рослинний світ Джарилгача став більш захищеним, відтоді, як сам острів поділили на якісь зони… Але нічого такого Світлана Миколаївна і близько не сказала. Натомість сухо і монотонно почала читати цілі і завдання, покладені на адміністрацію Парку… Так, мабуть, це важлива інформація. Але на громадських слуханнях, очевидно, було б більш доречно скористатися шансом відновити довіру громади і переконати її в тому, що майбутнє острова Джарилгач нерозривно пов’язане з природоохоронною діяльністю Національного природного парку «Джарилгацький». Цього, на жаль, не відбулося…

Інтереси небайдужих скадовчан і безпосередньо мисливців і рибалок представляв Олександр Башкатов. Він нагадав, що на острові вже багато років знаходиться державне підприємство «Досвідне лісомисливське господарство», яке і здійснює заходи з охорони природи, і займається селекційною діяльністю. «І раптом звідкись приходить новостворена організація, яка приймає рішення, не зважаючи на позицію пересічних жителів та громадськості, – обурюється Олександр Башкатов. – Усі пам’ятають, як у 2011 році ми вийшли пікетувати районну державну адміністрацію. Незрозуміло було, для чого нам національний парк і вже неможливо було терпіти те, що не дають полювати, рибалити, не дають відпочивати. …Положення про НПП «Джарилгацький» було підписано в односторонньому порядку. І в цьому документі йшлося про те, що на території Парку можуть будуватися готелі-мотелі… Але ж національний парк, як сказала Світлана Миколаївна, повинен оберігати природу. Хіба це можливо, коли тут виростуть якісь побудови?».

Загалом Олександр Башкатов наполягав на тому, що з самого початку НПП «Джарилгацький» створювався незаконно, в обхід думки громади і без проведення громадських слухань: «Ми не проти Парку. Ми проти того Парку, який був створений незаконним шляхом…».
З твердженням Олександра Башкатова не погодилися науковці, які приїхали з Херсонського державного університету й озвучили аналіз усіх документів. Також на захист Парку стали громадський діяч, депутат обласної ради Лариса Оленковська і старший науковий співробітник природоохоронного відділу обласного краєзнавчого музею Михайло Підгайний. Зокрема, Лариса Оленковська звернула увагу на те, що сьогодні обласна рада активно займається питанням щодо оздоровлення влітку цього року дітей з усієї України у Скадовську. Та чи захоче хтось приїхати до Скадовська, коли у місті відбуваються якісь непорозуміння, в тому числі стосовно парку «Джарилгацький»?чоловик на трибун_сайт

– Впевнена, що регламент, який передував створенню НПП «Джарилгацький», витримано. І я думаю, що тільки національний парк збереже від забудови острів Джарилгач. Не дай Боже, відбудеться щось інше – наш Скадовськ, перлина Чорного моря, опиниться на березі болота. Усі скадовчани сьогодні працюють і заробляють на курортній зоні, тому її треба розвивати. Без сумніву, національний парк цьому тільки допоможе, – зазначила пані Оленковська.
Депутат міськ-ради Анатолій Керекелиця як член ініціативної групи нагадав, що громада шукала шляхи порозуміння і співпраці з адміністрацією Парку, але результатів це не дало: «Ми просили внести зміни до Положення про Парк і переглянути територію парку – не «захопити» всю землю від Скадовська до Лазурного, а залишити проходи, коридори, земельні ділянки… З вересня минулого року ми дали Парку «карт-бланш». Але ніхто нічого не зробив».
Голова районної ради Олег Старенький зауважив, що відтоді, як у 2003 році розпочалася робота з підготовки створення національного парку на території острова Джарилгач, районна влада всіляко сприяла цьому. Але тоді мова йшла про іншу, значно меншу площу території Парку, і ніхто не утискав права скадовчан рибалити та полювати на острові. Сьогодні ж маємо зовсім протилежну ситуацію.

Голова районної державної адміністрації Юрій Бобилєв наголосив, що острів, як і Парк, належить скадовчанам, і тому вони теж мають долучитися до формування політики його діяльності. Для цього Юрій Олександрович запропонував створити комісію, яка здійснюватиме громадській контроль за роботою НПП «Джарилгацький».

У свою чергу міський голова Олександр Гавриш сказав, що як очільник міста теж завжди підтримував створення національного парку на острові Джарилгач, але не в такий спосіб, як це відбувається останні роки.

– Сьогодні ми з вами зібралися для того, щоб розпочати  повноцінну роботу у правовому полі. Зрозуміло, що ми не можемо відмінити Указ Президента, це не наша компетенція. Але кожен скадовчанин має право висловити свою позицію щодо створення та функціонування Парку», – наголосив міський голова.
Логічним завершенням громадських слухань було оголошення резолюцій, за які мали проголосувати городяни. Так, адміністрація Парку звернулася до громади з пропозицію подальшої співпраці для розвитку Національного парку «Джарилгацький» і роботи над збереженням природного надбання острову Джарилгач. Але фактично з цієї сторони резолюції як такої не було. Директор НПП «Джарилгацький» озвучила спільну думку науковців, і підтримки у громади вона майже не знайшла.

Більшість голосів були віддані за іншу резолюцію, озвучену від імені громади Анатолієм Керекелицею. Зміст цього документу складається з трьох пунктів:
1. Не давати згоду на створення НПП «Джарилгацький» на території земель, що входять до Скадовської міської ради.
2. Вимагати від голови Херсонської облдержадміністрації Одарченко Ю.В. відміни розпорядження голови Херсонської ОДА від 03.10.2013 р. № 642 «Про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо організації та встановлення меж територій НПП «Джарилгацький».
3. Доручити від імені територіальної громади голові Скадовської райдержадміністрації Бобилєву Ю.О. і голові Скадовської міської ради Гавришу О.В. підготувати інформацію для Верховної Ради України, на основі якої поставити вимогу Верховній Раді відмінити Указ Президента України №1045/2009 від 11.12.2009 р.
Чому сторони розійшлися, не порозумівшись? Тому що останніми роками у скадовчан було мало довіри до всього того, що робилося від імені держави, а щоб держава почула свій народ, жителі нашого міста були змушені «бити у всі дзвони»… І сьогодні продовжують це робити з надією, що їх, нарешті, почують…

Тетяна Підгородецька.
Фото автора.

Олександр Макієнко
Опубліковано 18 березня 2014

Природа і люди. Вони повинні існувати в гармонії один до одного. Коли знайдені точки дотику і не порушуються права один одного, взаємна допомога для життя, а іноді виживання-йе і є завдання людей. Але не можливо ставити природу для самої пророди, вона повинна слугувати потребам людини

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення