Сьогодні 120 років Скадовську

Херсонська газета “Юг” за 5 серпня 1903 року.

Херсонська газета “Юг” за 5 серпня 1903 року.

Про день заснування нашого міста вже написано багато. Проте й досі багатьом незрозуміло, чому за відлік взято 1894 рік, а не 1893 рік чи 1896 рік?

Найкращим свідком моменту заснування міста має бути сам Сергій Балтазарович Скадовський. Ось його лист губернатору Таврійської губернії Петру Михайловичу Лазарєву, датований приблизно листопадом 1895 року: «… У квітні місяці 1893 року я придбав шляхом купівлі у дворянина Григорія Львовича Овсяніко-Куликовського маєток Друге-Приморське (Красне теж), розташований в Дніпровському повіті на березі Чорного моря біля затоки, що зветься «Джарилгацька». Й далі засновник міста вказує дату заснування пристані: «…з 1-го вересня 1893 року (дня початку відвантаження) до 1-го вересня 1895 року, тобто за два роки, від моста цього відійшло близько 60 суден, у тому числі 16 іноземних пароплавів і завантажено близько 2500000 пудів хліба, не враховуючи привозу і завантаження інших продуктів».

В «Енциклопедiї Брокгауза та Ефрона», видання 1900 року, можна прочитати: «Скадовськ – пристань на узбережжі Каркiнiтської затоки… У 1893 році з iнiцiативи власника землі С.Б.Скадовського була утворена пристань у Джарилгацькiй бухтi…». Саме 1893 рік, як початок забудови мiста, вказано в книзi В.Пташнiкова «Скадовськ – новий порт на північному узбережжі Чорного моря» (С.-Петербург, 1900 рік). У книзi М.Лендера «Чорне море та Кавказ» (С.-Петербург, 1904 рік), у розділі «Американський городок на Чорному морі», чітко вказується дата 2 вересня 1893 року.

С.Б. Скадовський.

С.Б. Скадовський.

Тож чому ми не святкуємо цього року 121 рік з дня заснування, якщо місто фактично засноване у 1893 році? Тому, що лише наприкiнцi 1895 року Сергій Балтазарович Скадовський звернувся до губернатора Таврійської губернії Петра Михайловича Лазарєва з проханням найменувати містечко (саме так про нього говорив засновник) назвою «Скадовськ». Указ про заснування та найменування міста було видано у відповідності до статті 322 ІХ тому Зібрання Законів Російської Імперії (видання 1876 року). Таврійське губернське правління рішенням вiд 2 січня 1896 року (за старим стилем) найменувало новоутворене містечко Скадовськом.

Проте, датою заснування міста треба вважати той день у календарі, що визначено самим засновником. Дату заснування майбутнього міста, 5 липня 1894 року (за старим стилем), і визначив Сергій Балтазарович Скадовський. Перша причина – господарсько-економічна. Саме в цей період біля пристані вантажився зерном перший іноземний па-роплав. У книзi М.Лендера «Чорне море та Кавказ» (С.-Петербург, 1904 рік), у розділі «Американський городок на Чорному морі» чітко вказується дата, коли до пристані Скадовськ, для вантаження зерном, підійшов перший іноземний корабель – 2 липня 1894 року. А справник Дніпровського повіту Іван Федорович Лавров 18 грудня 1895 року вказав, що перший іноземний корабель із вантажем зерна відійшов від пристані Скадовськ 7 липня 1894 року.

Преподобний Сергій Радонезький.

Преподобний Сергій Радонезький.

Друга причина виключно ідеологічна. Саме 5 липня (за старим стилем), православна церква відзначає день пам’яті Преподобного Сергія Радонезького – день набуття нетлінних мощів Преподобного Сергія, що були знайдені 5 липня 1422 року ігуменом Никоном. Нині цей день відзначається 18 липня. Сергій Балтазарович вважав Сергія Радонезького своїм небесним покровителем, і тому саме день його пам’яті вважав датою заснування міста. На честь Сергія Радонезького було закладено православний храм, а головну вулицю міста засновник назвав – Сергієвською (нині Радянська).

Перше святкування десятої річниці Дня заснування міста засновник призначив на понеділок, 5 липня 1904 року. Це підтверджує газета «Юг» від 5 серпня 1903 року, в інформації про святкування десятиліття міста. Проте сам засновник не був присутній на цьому святі, оскільки переймався організацією шпиталів Червоного Хреста у китайському місті Харбіні, перед штурмом японцями Порту-Артур.

Таким чином, 120 річниця заснування міста Скадовська, для всіх, хто поважає засновника нашого міста Сергія Балтазаровича Скадовського, має бути сьогодні – 18 липня 2014 року.

Після громадянської війни 1917-1920 ро-ків річницю заснування міста 18 липня більше ніколи не відзначали. Ця дата залишилася лише храмовим святом для парафіян храму Сергія Радонезького. Але комуністична влада ніколи про це не забувала, і цей день став «традиційним» для арештів скадовських священиків. Так, 18 липня 1938 року був заарештований настоятель храму протоієрей Михайло Єфремович Градосельський, котрий просидів у в’язниці майже рік. А 18 липня 1949 року заарештований настоятель храму протоієрей Олександр Степанович Невядовський. Він отримав аж 25 років таборів та 5 років з поразкою в правах. Пізніше, у 50-ті – 80-ті роки ХХ ст., тоталітарна влада часто забороняла проводити службу Божу 18 липня.

Повертаючи історичну справедливість, вважаю, що треба встановити три речі. По-перше, встановити святкування чергової річниці заснування міста виключно 18 липня. По-друге, оскільки храм Сергія Радонезького відбудовано наново, то треба повернути вулиці, на якій храм розташовувався та розташовується нині, її історичну назву – Сергіївська. По-третє, необхідно прибрати з вулиці Сергіївської символ комуністичного тоталітарного минулого – скульптуру Ульянова.

Олег Лиховид, депутат Скадовської міської ради.

Ника
Опубліковано 18 липня 2014

Очень интересно знать историю своего города! А на счет истукана на улице Сергеевской,я вполне поддерживаю.

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення