«Старий рік минає, Новий наступає!»

Такі наспіви нині доречні, бо на календарі – Новий рік за старим стилем. У перший день Нового року найбільш поширеним був, та й тепер залишається, обряд засівання. Дуже давно наші пращури зустрічали Новий рік навесні, й тому обряд засівання пов’язаний із надіями на добрий врожай. До того ж, на Старий Новий рік припадає свято Василя, а Василь здавна вважався покровителем землеробства.

Засівали здебільшого діти, причому найщедріше обдаровували тих, хто прийшов першим. Вірили, що перший посівальник приносить до оселі щастя і злагоду. Засівати хлопці починали вдосвіта, щоб отримати найкращий гостинець. Тим, хто спізнювався, господарі давали лише млинці й пиріжки. Спочатку заведено було засівати у хрещених батьків та близьких родичів. Існували, окрім засівачів-одинаків, цілі засівальницькі ватаги. Тоді цей цікавий обряд перетворювався на справжню виставу, де головними дійовими особами були Василь, Маланка, Коза, Циган, Лікар та інші.

старий новий рікВечір напередодні Старого Нового року – Щедрий вечір. За християнським календарем це день преподобної Меланії (Меланки, Маланки). На Василя готували щедру, жирну, заправлену смальцем або вершками кутю. Ось звідси і повелася назва вечора – Щедрий.

Перед вечерею сім’я милася і переодягалася в чисту білизну і сорочки. Після вечері слід було йти по гостях: до рідних, друзів, близьких і далеких – просити вибачення, щоб Новий рік зустріти з чистими помислами. Популярним було на Меланку ліпити вареники з сюрпризами. Серед звичайних вареників із сиром, капустою, вишнями, картоплею траплялися вареники-сюрпризи з начинкою з цукру або перцю. Нічого, що начинка гірка – весь наступний рік обіцяв щасливчикові солодке життя і благополуччя! Ще у вареники клали нитку (до подорожей), гудзик (до обновок), квасолину (до дітей), насіння (до нових знайомств), монетку (до грошей). Але самі сюрпризи та їх значення не заборонялося розширювати і вигадувати нові, адже важливим є добре побажання, а не предмет, який ви кладете у вареник.

Особливої уваги на Маланки заслуговують дівочі гадання. До чого тільки не вдавалися дівчата, аби дізнатися, що ж готує їм доля! Селом теж ходили дівочі ватаги. Щедрувати дівчата могли лише під вікнами будинків, і лише до опівночі.

Народні прикмети: якщо 14 січня буде туман, рік видасться врожайним; якщо дерева рясно вкриті інеєм – рік буде багатим на мед; вечірня завірюха 14 січня сповіщає про великий урожай горіхів, а зоряна ніч – про ягідне літо. А ще, Василів вечір додає дня на «курячу ніжку».

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення