«Свято рідного села, в морі радості й тепла…

IMG_7554_1Сонце суботнього ранку ще не встигло зійти, а на автобусній зупинці, що на в’їзді до Приморського, з’явився святковий плакат: «Нам – 200 років!». Веселу музику і спів чутно аж на околицях… Чарівні святкові мелодії приводять гостей до епіцентру свята. Біля православного храму, пам’ятки ХІХ століття, та будинку культури, що є справжнім серцем села, розгорнулися грандіозні народні гуляння. Мабуть, не було такої людини, яка святкового дня залишилася вдома. Усі – на ювілей!

Скільки вулиць є в Приморському, стільки святкових осередків виросло на площі! Вулиця Червонофлотська… і всі її мешканці вбралися у тільники та безкозирки! А жителі вулиці Східної створили справжній куточок східної культури – на персидських килимах відпочивають султани, танець живота для них виконують чорноброві красуні, гостей частують стравами виключно азійської кухні… А от мешканці вулиці Піонерської не лише пам’ятають славні часи піонерії, а й приберегли до наших днів і вдягли на свято піонерські краватки. Кожна вулиця приготувала своє творче поздоровлення для усієї громади, а святковому застіллю просто неба, здавалося, немає кінця!

Сердечно привітати таку дружню, працьовиту та веселу громаду прибуло чимало почесних гостей. На 200-річчя села Приморське приїхали перший заступник голови обласної державної адміністрації Єгор Устинов, голова районної державної адміністрації Андрій  Євстратов, голова районної ради Олег  Старенький, радник голови обласної ради Володимир  Мостовий та багато інших добрих людей.

– Я дуже радий знову бути на Скадовщині – у краї, який вже давно став для мене рідним, – звернувся до жителів села Єгор  Устинов. – Сьогодні на всій Херсонщині, певно, немає круглішої дати, ніж ваша. Тож дозвольте від себе особисто та від імені голови обласної державної адміністрації Миколи Михайловича Костяка поздоровити вас із 200-річчям села. Насамперед хочу побажати міцного здоров’я найпочеснішим жителям – тим, котрі мають найшановніший вік і на цьому святкуванні сидять у перших рядах. Безмежно радий, що сьогодні на вашому святі й така гомінлива юрба дітвори – це велике майбутнє вашого села, нашої Скадовщини, нашої прекрасної Херсонщини. Наснаги та успіхів вам, щастя вашим родинам. Нехай завжди у вас буде віра у щасливий завтрашній день. І ви завжди можете розраховувати на мою підтримку, підтримку голови обласної державної адміністрації та всього складу адміністрації у вирішенні найскладніших та найважливіших питань вашої громади.

– Я вперше сьогодні у Приморському і дуже приємно здивований, –зауважив у своєму привітанні Андрій  Євстратов. – В’їжджаєш до села – й одразу відчуваєш свято! Усе довкола прикрашено, бордюри підбілені, вулиці сяють чистотою. Про що це говорить? Про те, що у цьому селі живуть небайдужі люди, справжні патріоти свого населеного пункту. Я хочу подякувати вам за це і поздоровити з цим чудовим святом, аби дружня родина вашої територіальної громади завжди працювала на славу села Приморського та всієї нашої України!

З найщирішими привітаннями до жителів села-ювіляра звернувся й голова районної ради Олег Старенький:
– Село Приморське – одне з найстаріших у Скадовському районі. За роки його існування відбулося чимало подій, були злети і падіння, чимало досягнень… А за останні роки нашої спільної діяльності зроблено дуже важливий крок для села – це газифікація. Я дуже вдячний за підтримку цієї ініціативи: було газифіковано школу, дитячий садок. Тут зростають і навчаються наші діти. Їм сьогодні тепло і комфортно, і все це завдяки вам. Тож бажаю і на наступні роки розвитку і процвітання селу та добробуту кожній сім’ї.

Почесні гості оцінили гостинність приморської громади – побували на презентації усіх вулиць, жодну не обділили увагою. А ще сільський голова Юрій Торак запросив усіх до будинку культури. На першому поверсі тут розгорнулася виставка творчих робіт місцевих жителів, а на другому розташувався музей історії села. Кожен, хто прагне більше дізнатися про Приморське, має неодмінно завітати до цього музею. Серед експонатів тут і чимало документів, і предмети побуту кількасотлітньої давнини, і знахідки часів Великої Вітчизняної війни. Історія села ХХ століття проілюстрована великою кількістю фотографій.

Відтепер жителі Приморського знатимуть свою історію ще краще – справжній подарунок громаді до Дня села зробив скадовський краєзнавець Олег Лиховид. До 200-літнього ювілею села він написав книгу «Карга. Еммануїловка. Приморське». Глибокі дослідження одразу зацікавили жителів – за виданням вишикувалися в чергу люди різних поколінь та інтересів, адже ніщо не об’єднує так, як рідна історія. А в села Приморського вона одна з найбільших на Скадовщині – довжиною у цілих 200 років! У ювілейний День народження громаді символічно побажали, щоб через багато років їхнє життя і праця були вписані в історію Приморського золотими літерами.

…Всім на щастя й на добро розквітай, моє село!»

IMG_7733_1Село Новоросійське Володимирівської сільської ради покликало в дорогу цієї неділі. Мабуть, в усьому нашому районі немає більш цікавої історії, як у цього населеного пункту. Село заснували переселенці з Білорусі. Це було 90 років тому. Старожили оповідають, що перші родини добиралися сюди кіньми цілих два з половиною місяці. Їхали шукати кращої долі в чужих краях і, коли дісталися берегу Джарилгацької затоки, зрозуміли: ось він – куточок раю на землі! І почали на благодатній таврійській землі рости сім’ї, народилися діти, онуки, правнуки… З покоління в покоління передавалася історія пращурів, шана до свого коріння. А найважливіше, що тут завжди усі жили, як брати-слов’яни. Білоруси, українці, росіяни разом працювали, одружувалися, піднімали село… І сьогодні Новоросійське – це велика інтернаціональна сім’я, яку очолює працелюб та натхненник, голова Володимирівської сільської ради Анатолій Кость.

Так вже повелося в українців, що добробут родини завжди видно за  святковим столом. От і намагалася громада у святковий день продемонструвати насамперед усе те, чим багата: господині напекли гори пирогів, наварили величезні макітри вареників. Щойно з печі та й на стіл домашні ковбаси, фаршировані гуси та качки… Підходьте, пригощайтеся, гості дорогі!

А гостей приїхало багато – не те слово! Завітали голова районної ради Олег Старенький, голова районної державної адміністрації Андрій Євстратов, народний депутат України Ольга Михайленко, депутат обласної ради Іван Гончарський, голова Всеукраїнського об’єднання «Білорусь» Віктор Комісарук, а також делегація з Білорусі (Мінськ та Брест). З привітаннями прибули представники від сільських рад Скадовського району: Лазурненської, Новомиколаївської, Михайлівської, Антонівської, а також Олександр Лотарія, який багато років очолював місцевий радгосп.

Усім, хто цього дня був присутній у Новоросійському, випало не лише побувати на ювілеї, а й стати свідками історичної події – відкриття оновленого сільського будинку культури, який не бачив ремонту 50 років! Його відбудовували за участі районної та місцевої влади, спонсорів, небайдужих жителів і дружнього колективу закладу на чолі з директором СБК Оленою Кілочок. Отже, під оплески громади було перерізано символічну червону стрічку, яка відкрила перед громадою велику залу із чудовою сценою. Щойно розпочалися святкові урочистості, гості піднялися на сцену з привітаннями.

– Село сьогодні зустрічає всіх чудовою енергетикою. У вас така працьовита громада! Справжній господар і ваш сільський голова Анатолій Йосипович Кость. Адже усі разом ви змогли згуртуватися і відновити свій осередок культури, наповнити його затишком і творчою атмосферою. Бажаю всім вам міцного здоров’я, великого натхнення, аби й надалі Новоросійське процвітало і було таким дружнім, як сьогодні, – привітав ювілярів Андрій Олександрович Євстратов.

– 90 років – це дуже важлива і солідна дата. Якщо у 90 років ви відновлюєте роботу свого будинку культури, це свідчить про те, що ваша родина живе і буде жити, – зазначив у вітальному слові Олег Федорович Старенький. – У цих стінах будуть розвиватися, співати і танцювати діти, і це є прекрасним продовженням життя вашого села. Старше покоління зробило великий внесок у те, щоб Новоросійське сьогодні було таким мальовничим. Тож я щиро вітаю вас усіх із ювілеєм, бажаю здоров’я, успіхів, добробуту і злагоди вашій родині.

На святкуванні, де зібралися представники найрідніших слов’янських народів, у словах побажань, у словах пісень лунала і українська, і білоруська, і російська мови. І всі в залі чудово розуміли один одного, почувалися дійсно єдиною великою сім’єю.
Сільський голова Анатолій Кость від імені всієї громади вшанував довгожительку, яка є ровесницею села. Це Олександра Іларіонівна Калашнікова. Батько привіз її з Білорусі до Новоросійського, коли їй було всього два місяці. Усе життя вона працювала в ім’я добробуту громади. А в 90-річчя села знайшла в собі сили і піднялася на сцену …затанцювала і заспівала:

– Я вдячна, що відродили наш будинок культури. Така краса! Праця творить дива, і я бажаю, щоб сьогодні люди трудилися так само, як і ми, коли були молоді.
Святкова сцена оновленого Новоросійського будинку культури  у святковий день пройшла іспит на відмінно. Стільки людей тут виступило, стільки перетанцювали та переспівали пісень – не злічити! Свято тривало до самого вечора, і у своє 90-річчя громада почувалася найщасливішою. Дуже багато пройдено і зроблено разом, а тому у завтрашній день село Новоросійське дивиться із впевненістю. І в будні, й у свята – завжди міцна українсько-білоруська дружня родина!
Тетяна Підгородецька. Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення