Талант, як і вино, з роками лиш цінніший!

мулерман_сайтХто з людей старшого покоління не пам’ятає стриманий ліричний баритон Вадима Мулермана – м’якого матового тембру, з особливим шелестким призвуком? І просто не віриться, що цей голос лунає у стінах Скадовського районного будинку культури. Вадим Мулерман вже багато років є другом нашого міста. Ще не було такого літа, коли б Вадим Йосипович, за підтримки міського голови, не дав кілька концертів. От і цього року незмінна зустріч, знайомі обличчя і відчуття, які складно пояснити.

У переповненому залі районного будинку культури, задовго до виходу артиста на сцену, витав дух 60-70-х років минулого століття. Тоді пісні Вадима Мулермана, у плеяді зірок естради, лунали на танцювальних майданчиках і шкільних вечорах, за святковими столами, з відчинених вікон… «Лада» – коли співак виконав цю пісню, вона вмить стала хітом, а тисячі новонароджених дівчаток були іменовані Ладами. Навіть на «Автовазі» новий автомобіль нарекли «Ладою». Вадим Мулерман буквально увірвався на радянську естраду, наче яскрава комета.

І ось, під щедрі оплески 76-річний метр естради виходить на скадовську сцену. Вік поважний, та Вадим Йосипович володіє рідкісним даром перевтілення. Він розпочав концерт своїми відомими з молодості піснями. І варто було заплющити очі – складалося враження, що на сцені молодий Мулерман. Його голос, як і колись, супроводжується майстерно аранжованим джазовим акомпанементом. Зворушують серце задушевні, навіть якісь потаємні інтонації. Ліричні пісні у виконанні Мулермана наповнюють душу людською теплотою, звучать м’яко і довірливо. Не стала біднішою міміка і жестикуляція виконавця. А головне – його сценічне дійство пробуджує у серці спогади, владно повертає слухача у часи, коли, образно кажучи, нинішні скадовські дерева були малими… Цей легкий ностальгічний сум дорожчий, аніж багато інших, нехай і яскравіших почуттів.

група_сайтБільшу ж частину концерту господар сцени віддав молодшому поколінню, своїм дітям та учням. Його дочка Емілія віртуозно виконала класичний твір Бетховена, а потім увагою глядачів заволоділа група «Вади-М» з двох юнаків та п’ятьох дівчат. Серед них була і друга дочка співака Марина. Цей дзвінкоголосий колектив підкорив серця скадовських меломанів з перших акордів. Звучали пісні тих часів, на які припав творчий злет Вадима Мулермана. Гарними, яскравого тембру голосами, молоді виконавці довершили розпочату метром естради справу: об’єднали всіх глядачів у велику родину, і протягом усього концерту вона жила єдиними почуттями і настроєм.

Як і кожному яскравому таланту, Вадиму Мулерману властивий аристократизм і вміння зачаровувати публіку, пристрасність і справжній драматизм виконання. Співак сформував свою власну, не схожу на жодну іншу вокальну манеру. Варто нагадати, що у 1966 році він став лауреатом Всесоюзного конкурсу радянської пісні. На той час це було справжнім визнанням таланту. Мулерман був у числі переможців міжнародних пісенних конкурсів у Братиславі (1968), Празі (1969), Гавані (1980).

Здобував освіту на вокальному факультеті Харківської консерваторії, а навчання закінчував у Ленінградській консерваторії. У 1980 році закінчив режисерський факультет музичних театрів. Працював з естрадними оркестрами М.Кажлаєва, А.Кролла, Ю.Саульского, Л.Утьосова. Був першим виконавцем популярних пісень А.Бабаджаняна, А.Пахмутової, Д.Тухманова, В.Шаїнського, Я.Френкеля та інших популярних композиторів.

зал_сайтОднак сценічна біографія Вадима Мулермана була непростою. У 70-х роках минулого століття він пішов проти загальноприйнятих «правил» і включив до свого репертуару єврейські пісні. Та й вдачу артист мав непросту: не терпів фальші, відверто висловлював думки, які в ті часи могли лише пошепки обговорювати на кухнях.

Співаку закрили дорогу на телебачення і радіо. Мулерман виїхав у США. Через багато років він повернувся додому, у рідний Харків. Доки мером міста був Арсен Аваков, співак творчо працював з молоддю, створив студію-театр пісні. А коли Харковом почав керувати Михайло Добкін, стосунки з новою владою не склалися, театр позбавили студії. З 60 учнів лишилася тільки група «Вади-М». Та й та незабаром, очевидно, розпадеться, адже у кожного юного виконавця свої життєві плани. Так, дочка Мулермана Марина незабаром їде до Польщі працювати на сцені за контрактом.

…В антракті концерту автору цих рядків вдалося поговорити з видатним майстром естради. Він висловив вдячні почуття всім скадовчанам, особливо тепло відгукувався про міську владу, яка надає йому можливість виступати перед шанувальниками пісні у Скадовську. А на питання, яким же дивовижним чином йому вдається зберігати та підтримувати стійкий інтерес до своєї персони, посміхнувся. А потім провів паралель між старим вином і талантом: «Чим більше їм років, тим більше їх цінують».

Юрій Бондарєв.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення