«Тавричанка» перетворилася на руїну

Тавричанка_сайтСталося це на початку цього тижня і, на превеликий жаль (якщо вже це було неминуче), напередодні курортного сезону. Отож, перші гості міста, які прибудуть вже за два тижні, робитимуть селфі біля цієї потвори у самому серці курорту Скадовська, якщо залишки будматеріалів не буде прибрано вчасно. Тому вчора, 19 травня, о 14.30 депутати міської ради на чолі з міським головою Олександром Яковлєвим зібралися в екстреному порядку, аби вирішити, що ж робити далі.
Одразу нагадаємо: будівля «Тавричанки» була зведена у нашому місті в 50-х роках минулого століття. За радянських часів це була дуже популярна їдальня – заклад системи громадського харчування. Але час не стояв на місці… На сьогодні будівля та земля під нею є комунальною власністю Скадовської міської ради. Ще півтора-два роки тому всередині приміщення розміщувалися кілька крамничок. Орендував «Тавричанку» Сергій Керекелиця. Договір оренди був укладений на 10 років, наприкінці яких орендар виступив з пропозицією придбати приміщення за остаточною вартістю – 450 тис. грн (на той час близько 50 тис. доларів), втім міська рада не підтримала таку пропозицію. Орендар пішов…

Нещодавно знову було проведено конкурс оренди даного об’єкта за умови його реконструкції, без зміни цільового призначення. Реконструкції це приміщення потребувало давно, адже її визнано аварійною. У результаті в «Тавричанку» зайшов новий орендар – Аршак Саркісян. Згодом він звернувся до міської ради за дозволом не просто здійснити реконструкцію, а надбудувати ще два поверхи. Як розповідав «Чорноморець» у попередніх номерах, проект рішення не підтримали. У різних депутатів різне бачення цього питання, втім, згідно законодавства, умови конкурсу не передбачали можливості бодай якоїсь надбудови зверху, а значить юридичних підстав для надання такого дозволу не було (про це на сторінках районної газети детально роз’яснила депутат міської ради Ольга Бутенко).

Втім, днями сталася надзвичайна ситуація, а значить багато що змінюється… Засідання почалося з того, що міський голова озвучив шляхи розв’язання проблеми, з яких основні три:

1. Подання позову до орендаря щодо стягнення збитків за неналежне виконання обов’язків по утриманню майна та розірвання договору оренди.

2. Припинення договору оренди внаслідок втрати майна та оголошення аукціону на земельну ділянку.

3. Надання дозволу на реконструкцію об’єкта без зміни цільового призначення майна за деяких умов, а саме: після реконструкції магазину «Тавричанка» власником першого поверху залишається міська рада, а другого та третього поверхів – орендар; земельна ділянка під магазином залишається у комунальній власності; здійснені орендарем за рахунок власних коштів за згодою орендодавця поліпшення майна, які неможливо відокремити від майна без заподіяння йому шкоди, не підлягають компенсації орендодавцем.

Обговорення цих та інших варіантів проходило дуже жваво, часом емоції депутатів зашкалювали настільки, що засідання більше нагадувало базар у святковий день. Втім, такі пристрасті були цілком зрозумілі: кожен депутат згоден з тим, що рішення треба приймати негайно, а от яким чином діяти – у кожного думка своя.

Міський голова відстоював точку зору, що громада міста повинна регулярно заробляти на об’єкті комунальної власності, а значить продавати земельну ділянку немає сенсу. На позиціях захисту комунальної власності стояла і депутат Ольга Бутенко: «Якщо продати все – з чого тоді житиме місто?». До того ж, вона навела приклади успішного партнерства Орендар – Орендодавець на прикладі барів «Минутка» (нині кафе «Гранд-Клаб») та «СБС», які і досі перебувають у комунальній власності міста і ста-більно дають дохід у бюджет (до речі, приміщення «СБС» свого часу теж постраждало від пожежі).

На засіданні був присутній колишній депутат Анатолій Керекелиця, батько попереднього орендаря «Тавричанки». У руках він тримав товстенний чорний портфель, який показав депутатам у першу чергу.

– Ось цей портфель – це 8 судів попереднього орендаря щодо «Тавричанки», – звернув увагу Анатолій Керекелиця. – Те саме буде і з цим орендарем. …Доки ми не продамо даний об’єкт Аршаку, доти ми будемо в судах, тому що у кожному з нас сидить «жаба», і кожен з нас думає: «Чому це не я?». Тим паче, є ціна цього об’єкта і є бажання орендаря побудувати на місці цих руїн нову гарну будівлю.

У принципі, пропозиція для присутніх була зрозумілою, але, знову ж таки, від продажу місто отримує великі кошти один раз, а з оренди можна отримувати кілька тисяч гривень щомісяця упродовж десятиліть. Найбільш активну участь в обговоренні запропонованих шляхів взяли депутати Олег Васильєв, Микола Дзюба, Андрій Казберук, Олег Сокольчук – кожен з власними аргументами та власним баченням, але так чи інакше вони мотивували колег до прийняття ефективного рішення. Врешті, зваживши усі «за» і «проти», депутати дійшли спільної думки, що доцільно підтримувати пропозицію №3 – дати можливість орендарю провести реконструкцію, внаслідок якої власником першого поверху залишається міська рада, а другого та третього поверхів – орендар. Можливо, до такого рішення, депутатів підштовхнув і виступ самого орендаря. Аршак Саркісян зауважив, що в жодному випадку він не піде на розірвання договору, який існує на сьогодні та укладений на наступні 20 років. А от перший поверх новенької гарної будівлі в центрі Скадовська міській раді орендар віддасть залюбки. Фактично, міській раді в даному випадку не залишається іншого, як домовлятися з орендарем щодо оптимального варіанту.

Наразі юристи приступили до розробки змін до договору оренди, аби дозволити Аршаку Саркісяну здійснити реконструкцію (читай – побудувати на руїнах «Тавричанки» нову триповерхову будівлю). Можливо, такий дозвіл буде надано вже на найближчій сесії міської ради, яка відбудеться 24 травня.

Тетяна Підгородецька.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення