Таємниця «Могили Кантемира»

Фрагмент аналогічних карт на сайт_Таврійської губернії (1859 р. та 1865 р.).За переказами середини ХІХ століття, поблизу села Карга неодноразово бував прямий нащадок Чінгісхана – Кантемир-мурза Дивєєв, проводир буджайських ногайців, що мешкали між Дунаєм та Дністром.

Як розповідають місцеві легенди, він склав голову поблизу урочища Карга в середині ХVІІ століття. Ще на картах Таврійської губернії 1859 та 1865 років, на схід від села Карга (нині Приморське Скадовського району), розміщено групу курганів під назвою «Могила Кантемира». А трохи на південний схід від курганів, майже на березі Каржинської затоки, знаходився топонім Балка Кантемира. Балка існує й донині, проте назва втрачена.

Кантемир-мурза кілька разів бував у степах між Дніпром та Чорним морем, але насправді поховано його далеко від сучасного села Приморське. А «Могила Кантемира» завдячує назвою цьому витязю лише тим, що в давньому кургані Кантемир наказав поховати своїх полеглих воїнів. Це доводилося робити часто, адже після того, як у 1603 році Кантемир очолив Буджайську (Білгородську) орду, він постійно займався нападами на польські, молдавські, руські та українські землі. Його дії негативно сприймав кримський хан Мехмед ІІІ Гірей, і в 1623 році переселив Кантемира з 30-тисячною ордою на північний схід від Перекопу.

Кантемир-мурза мав лише дві можливості, щоб залишити про себе згадку на березі Каржинської затоки. Вже 1624 ро-ку орда з ватажком повернулася додому, в Буджак. Наступної зими Кантемира знову змусили перекочувати до Криму. Проте у лютому 1627 року кримський хан вирушив із Криму на нові завоювання, останнім і скористалися ногайці. Брат Кантемира вбив кількох родичів хана й разом із підлеглими ногайцями (до тисячі осіб) та 13 мурзами втік із Криму. Хан Мехмед ІІІ Гірей, дізнавшись про зраду, наказав своєму братові Шахін Гірею захопити Кантемира. Але ногайський ватажок вже обійшов Пере-коп разом із частиною родичів та підлеглими улусами. Спадкоємець ханського престолу Шахін Гірей 10 травня 1627 року відіслав за Кантемиром тисячу татарських стрільців, але марно. Влаштувавши засідку, ногайці вбили близько 200 татар, а 300 змусили повернутися до Перекопу. Приблизно 500 стрільців хана перейшли того ж дня на службу до нового господаря – Кантемира.

У наступні роки Кантемир звільнився від влади кримського хана й у 1628 році навіть взяв в облогу їх столицю Бахчисарай. Відсторонивши від влади братів Мехмед Гірея та Шахін Гірея, ногайський проводир зробив новим ханом свого ставленика Джанибек Гірея. Та відставні брати Мехмед і Шахін намагалися поновити свою владу за допомогою запорозьких козаків. У квітні 1629 року на чолі 40-тисячного війська вони рушили на Перекоп. Їм протистояв Кантемир-мурза, котрий відбив атаки. Козаки почали відступати і з втратами відходили три доби. Кантемир відрізав запорожцям відхід до Дніпра та захопив 400 водовозів. Без води запорожці та їх союзники – колишні правителі Криму – рушили до найближчих криниць, що розташовувалися неподалік узбережжя сучасної Каржинської затоки. Кантемир знищив козацький обоз та розбив ворога.

У цих боях загинуло 8 тисяч козаків та екс-хан Мехмед із 2 тисячами вояків-татар. Кантемир мав 6 тисяч мертвих ногайських воїнів, із яких 50 мурз. Місце останньої битви могло бути влаштоване біля яру (балки), що й отримала назву Балка Кантемира, а в сусідніх курганах поховали загиблих – ось і «Могила Кантемира». Сам Кантемир-мурза з 1629 року повернувся у Буджак, а перекопські степи більше його не вабили. Відомо, що за наказом турецького султана Мурада IV Кантемир був задушений у 1637 році в Стамбулі.

Олег Лиховид.
Далі буде.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення