Верховна Рада VIII скликання: старі, нові і ті ж самі обличчя?

вибори_сайтПозачергові вибори до Верховної Ради України, що відбулися цієї неділі, 26 жовтня, стали ще одним кроком нашої держави вперед. Навіть наперекір тому, що було чимало розбіжностей у настроях виборців, очевидно, що українці, віддаючи свої голоси, керувалися не ситуативними рейтингами партій і кандидатів. Люди брали до уваги те, наскільки державницькою є політична позиція партії, того чи іншого кандидата у народні депутати, яка політична воля у них до змін.

Без сумніву, кожен пригадав, за кого голосував у минулому, як мінялися фаворити наших електоральних симпатій. В особистих розмовах виборці давно висловлювали думки, що треба йти не за персонами, а об’єднувати свої голоси навколо програм і цілей, причому не слід сподіватися, що результати стануть відчутними одразу після виборів.

У нашому місті і районі вибори пройшли спокійно і без суттєвих порушень, що могли б вступити у конфлікт із законом. За їх ходом уважно стежили спостерігачі від партій та кандидатів, активісти громадської організації «Опора» (м.Херсон), політично незаангажовані представники районної організації Комітету виборців України, серед яких було троє журналістів та один юрист. Члени КВУ створили три мобільні групи, котрі побували на дільницях у найвіддаленіших селах району.
Проте без порушень чинного виборчого законодавства не обійшлося. Заступник голови Херсонської обласної організації КВУ Олег Лиховид, зокрема, повідомив: «На всіх виборчих дільницях була відсутня наочна інформація про кандидатів-мажоритарників. Причина досить прикра – автівка, що перевозила плакати, потрапила у ДТП. 25 і 26 жовтня у нашому місті було розповсюджено анонімні листівки з чорним піаром в адресу одного з кандидатів у народні депутати. Незалежні спостерігачі проаналізували їх текст і знайшли у газеті одного з кандидатів тексти за стилем і навіть помилками ідентичні тому, що у цій листівці.

Наступне порушення більше схоже на курйоз: у день голосування з дільниці №650468 прибрали всю інформацію про партії, що змагалися. Цікаво, що жоден з 15 спостерігачів не висловився щодо цього неправомірного факту. На дільниці №650460 на бюлетенях штамп «вибув» було проставлено проти кандидата, котрий і не думав знімати свою кандидатуру. Скільки члени комісії не пояснювали, що це випадкова помилка, у штабі кандидата в цю «випадковість» не повірили, а по відношенню до виборців було порушено їхні права. На дорогах району і далі стояли біг-борди з політичною рекламою, але завуальовано: конкретні назви партій були видалені, проте їх лозунги залишалися.

А от члени виборчої комісії дільниці № 650462 «прогриміли» на всю країну. Вони загубили ключ від сейфу, в якому лежали бюлетені. Довелося трощити залізну скриню з допомогою сокири, дільницю відкрили із запізненням на десять хвилин», – розповів Олег Миколайович.
Що ж до явки виборців, то у Скадовському районі, наприклад, вона була критично низькою: подекуди не піднімалася вище 26%, а максимальною стала позначка 42%. «Якби не солдати, які несуть службу на території району, що проголосували майже стовідсотково, явка місцевих виборців була б ще меншою», – зауважив заступник голови обласної організації КВУ Олег Лиховид і наостанок додав: результат загального волевиявлення громадян на позачергових парламентських виборах для Комітету виборців був очікуваним, адже фахівці КВУ робили попередні соціологічні дослідження.

Оприлюднити офіційні результати виборів Центральна Виборча комісія має не пізніше 10 лис-топада. Але картина, що складається у Верховній Раді (поки що не говоримо про коаліційні «пазли») після виборів, вже фактично вималювалася. Станом на 14 годину 28 жовтня, ЦВК опрацювала 89,80% електронних проколів дільничних виборчих комісій. Відповідно до електронного підрахунку голосів, до парламенту проходять наступні політичні сили: «Народний фронт» (22,15%), партія «Блок Петра Порошенка» (21,77%), «Об’єднання «Самопоміч» (10,96%), «Опозиційний блок» (9,36%), Радикальна партія (7,46%) та «Батьківщина» (5,70%).
В одномандатному виборчому окрузі №186, до якого входить Скадовський район, перемагає самовисуванець Федір Негой, який станом на 14 годину 28 жовтня набрав 27,31% голосів. Він у Верховній Раді буде вже не новачком – після перемоги на парламентських виборах у 2012 році це вже його друга перемога.

Юрій Бондарєв.

Тетяна Підгородецька.

Фото Юрія Бондарєва.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення