Вибори-2015: післямова

сайт1Херсонська обласна організація Комітету виборців України спостерігала за перебігом виборчої кампанії, днем голосування та підрахунку голосів на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року. Усього на виборчі дільниці області вийшли 235 спостерігачів КВУ, з них 168 – у виборчому окрузі №186. 30 волонтерів працювали на дільницях Скадовського району. Незалежні спостерігачі були першими свідками, як виборці міст Цюрупинськ, Гола Пристань та Скадовськ обрали нових мерів.

сайт2Ще до дня голосування наші спостерігачі зафіксували порушення статті 212 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Кілька партій відзначилися виготовленням та розповсюдженням друкованих матеріалів передвиборної агітації, які не містили відомостей про установу, що здійснила друк, їх тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Причому тут мали б сплатити штраф до 510 гривень як ті, хто виготовляв, так і ті, хто розповсюджував.

Крім того, розгорнулися виборчі суперечки під час реєстрації кандидатів у депутати різних рівнів від різних суб’єктів висування, що заборонено законодавчо. Хтось відмовився добровільно, декого зняли комісії, а дехто з порушенням закону дійшов до дня голосування. Найцікавіший випадок стався в селі Радгоспне, де кандидат зареєструвався двічі: шляхом самовисування та від партії.

Ще один суттєвий казус, на думку експертів КВУ, явно зменшив шанси лідера обласних перегонів у нашому районі. За кілька днів до дня голосування майже на сотні будівель у Скадовську та кількох селах невстановленими особами були зроблені написи, що закликали голосувати за дану політичну силу та її лідера. Результат не забарився. Скадовські виборці віддали за дану партію вдвічі менше голосів, ніж у середньому по області. Хоча на низький результат вплинули й інші чинники.

Газети, листівки, буклети та інші агітаційні форми, які масово розклеювалися, розносилися та роздавалися в наметах, практично містили дуже мало конкретики. Гасла, загальні фрази, але дуже мало обіцянок, виконання яких можна було б відстежити.

сайтДень голосування та підрахунку голосів на території Скадовського району минув спокійно, без значних порушень виборчого законодавства та виборчих прав громадян, а також без серйозних конфліктів і провокацій. Винятком можна вважати прикрий конфлікт з нападом на заступника голови виборчої комісії в селі Володимирівка, проте суд визнав його за дрібне хуліганство, жодним чином не пов’язане з самими виборами.

Найбільш серйозними проблемами цьогорічних місцевих виборів стало погане матеріально-технічне забезпечення та підготовка членів дільничних виборчих комісій. Це не спричинило серйозних порушень законодавства завдяки рекордно низькій явці виборців, чіткій та скоординованій роботі спостерігачів від різних кандидатів та відсутності установок на політичне протистояння.

Найбільша явка виборців була відмічена в селі Андріївка – 60%, найменша – в селі Ленінське – 24%. Явка жителів Скадовська в середньому не перевищила показник у 35%, а по району в цілому – 39%. Отже, якщо більшість у день виборів відсиджується вдома, то ж зрозуміло, що більшість й надалі може бути не задоволена владою.
Ми не зафіксували фактів видалення спостерігачів, хоча проблеми у них та журналістів виникали. У першу чергу, через неадекватну реакцію учасників виборчого процесу на фотографування.

Треба відзначити серйозну проблему у відсутності обов’язкового інформування виборців про всі партії та всіх кандидатів, що балотувалися на місцевих виборах. Відсутність інформації про них на дільницях порушувала принцип рівності суб’єктів виборчого процесу. Виборці мають гарантовано отримувати інформацію про всіх кандидатів у депутати та політичні партії, які беруть участь у виборах.

сайт3На одній з дільниць у день виборів, о 12-й годині, було помічено, що маленька урна для виїзного голосування заповнена бюлетенями, хоча комісія виїзного голосування ще не здійснювала. Встановлено халатне відношення членів комісії до розміщення переносних урн.

На думку спостерігачів КВУ, на окремих виборчих дільницях необхідно провести повторне голосування по виборах до сільських рад у зв’язку з великою кількістю бюлетенів, які потрапили з іншого округу. Саме таке рішення прийняла СВК Радгоспненської сільської ради. Зафіксовано відсутність у достатній кількості бланків протоколів про підрахунок голосів та повну відсутність бланків копій протоколів для спостерігачів та кандидатів. Це серйозно гальмувало роботу комісій та провокувало нові порушення. І, на додаток, відповідно до статті 212 Кодексу України про адміністративні правопорушення, могло забезпечити для членів комісій штраф до 1700 гривень за ненадання копії виборчого протоколу.

Взагалі ж протоколи були складені членами комісій вкрай неграмотно, тому їх довелося по кілька разів переписувати та виправляти.

Бензину не вистачало на дві поїздки для транспортування бюлетенів. При цьому не враховувалися ймовірні додаткові поїздки для складання уточнених протоколів.

Треба підкреслити, що подібні проблеми та порушення не спотворили результатів голосування, а лише погіршили якість організації голосування та підрахунку голосів.

Проте списки виборців на цьогорічних місцевих виборах були значно кращої якості. Хоча відмічалися окремі випадки, коли виборці не знайшли своїх прізвищ у списках для голосування.

Враховуючи особливості виборчого законодавства, треба відзначити, що депутатами від партій стають лише ті кандидати, котрі набрали більший відсоток, ніж середній відсоток партії по всіх округах. Так, депутатами Херсонської обласної ради від Скадовського району ймовірніше за все стануть Віктор Клименко, котрий отримав 24,9% при майже 10% за його партію в середньому по області, та Володимир Куріков, який має 16,1% при середніх партійних 5% по області. Кандидати від інших партій набрали по округах Скадовського району менше і перебуватимуть у списку кандидатів.

Ще один парадокс нового виборчого законодавства. Виборці міста Скадовська віддали за партію «Відродження» 250 голосів, але депутатом від цієї партії може стати житель села Ленінське, який власне в своєму округу набрав лише 15 голосів. За Радикальну партію віддали найбільше голосів жителі сіл Радгоспне та Новомиколаївки, котрі навіть не знали, що в даних селах немає кандидатів від цієї партії й депутатами від якої стануть жителі Скадовська.
Також Закон не дав можливості стати навіть депутатами міськради та райради кандидатам в мери від партії «Наш край» та «Солідарність», хоча вони набрали чимало голосів.

Виборці Скадовська віддали найбільшу кількість голосів за кандидатів від партії «Самопоміч» та їх кандидату на посаду міського голови Олександру Яковлєву. 25% – це найбільший показник на півдні та сході держави.

У порівнянні з минулими виборами, кількість порушень є значно нижчою, у тому числі, завдяки великій роботі, яку провели спостерігачі від різних партій. Зафіксовано лише кілька грубих порушень. Таким чином, можна зробити висновок, що загалом місцеві вибори у Скадовському районі пройшли законно і немає підстав визнавати їх недійсними.

Олег Лиховид,
заступник голови Херсонської обласної організації Комітету виборців України, член Національної спілки журналістів України.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення