Як скадовчани проклали творчий міст від півдня до заходу

слайдерТака велика і така різна наша країна. Херсонщина – південна брама України. Це лагідне море (навіть два), щедре літнє тепло, п’янке повітря таврійського степу, викохані у променях сонця кавуни, дині, полуниця, виноград… А Карпати – то безмежжя лісових просторів, оповиті давніми легендами гори, то справжній зимовий настрій, купа снігу і неповторні народні звичаї… І нехай між нашими краями простяглося більше тисячі кілометрів, нехай ми дещо інакше розмовляємо рідною мовою та маємо певні відмінності у традиціях – усі ми українці, одна нація, один народ, одна родина… І попри політичні негаразди та навіть війну, ми, українці, з кожним днем стаємо ближче один до одного.

Усе багатство та розмаїття української культури, наших традицій та звичаїв, як ніколи, проявляється у зимові свята, що проходять на початку року. Це найкращий час для нових знайомств, початку нової дружби, партнерства та співпраці. Символічно, що саме в ці дні виріс міст дружби між курортною Скадовщиною та найвідомішим туристичним центром Прикарпаття – містом Яремче. Це стало можливим насамперед завдяки ініціативності начальника відділу культури, молоді та спорту Скадовської районної державної адміністрації Ольги Миронець та мерії міста Яремче на чолі з міським головою Василем Онутчаком. На запрошення влади цього прикарпатського міста у січні 2016 року в Яремчому побувала творча делегація зі Скадовська.

А передувала цій зустрічі велика наполеглива робота. Перш за все, восени 2014-го між Херсонською, Тернопільською та Львівською обласними державними адміністраціями було підписано угоду про туристичне співробітництво. Серед районів нашої області, які взяли участь у напрацюванні зв’язків, активно про себе заявив Скадовський район. Вже за кілька місяців після підписання Меморандуму, у січні 2015-го, талановиті діти Скадовщини презентували свою творчість на Тернопільщині, а влітку їх маленькі друзі з західних земель приїхали на відпочинок до Чорного моря, у Скадовськ. Слід зауважити, що обмін відбувається саме у творчому форматі – це знайомство один з одним талановитих дітей України, культурне взаємозбагачення, презентація народних традицій і звичаїв свого краю.
Звичайно, то був лише початок… А восени 2015-го, перебуваючи у відпустці на Західній Україні, Ольга Василівна Миронець запропонувала дружбу скадовчан співвітчизникам з Івано-Франківщини. Вона особисто завітала до мерії міста Яремче, розповіла про напрацювання творчого обміну, запросила дитячі творчі колективи Яремчі у гості до Скадовська і залишила контактні дані.

– Пройшов місяць, і на мій робочий номер зателефонував Роман Дмитрович Слободян – начальник відділу молоді та спорту виконкому Яремчанської міської ради: «Ольго Василівно, ми підготували і надсилаємо вам договір про співробітництво. Чекаємо вас взимку у гості!». Було дуже приємно і радісно це чути, – зауважує Ольга Миронець.
Ідею культармійців підтримав голова Скадовської районної державної адміністрації Віктор Турик. Тож після дзвінка з Яремчого відділ культури одразу ж розпочав підготовку до поїздки. 10 січня скадовська делегація вирушила на Прикарпаття. Участь у творчому обміні взяв народний хореографічний колектив «Провінційний балет», який очолює Наталія Шептухіна. «Провінційний балет» було запрошено невипадково, адже цей колектив не тільки талановитий – його учасниці ще й дуже патріотичні, чимало хореографічних постановок пройняті любов’ю до України, духом національної свободи та волелюбності.

Від Скадовська до Яремчого близько 1000 кілометрів. Попри тривалий і виснажливий шлях та дві пересадки, завітавши на Івано-Франківщину, скадовчани з перших хвилин відчули щиру увагу і теплу гостинність до себе.

Зліва направо: міський голова м.Яремче Василь Онутчак, Ольга Миронець та голова Поляницької сільради, він же «мер Буковеля» Микола Поляк.

Зліва направо: міський голова м.Яремче Василь Онутчак, Ольга Миронець та голова Поляницької сільради, він же «мер Буковеля» Микола Поляк.

– Нас особисто зустрів Роман Дмитрович Слободян, і протягом усьо-го часу нашого перебування на Прикарпатті він дбав про те, аби нам було затишно та комфортно, – зауважує Ольга Василівна. – Нашу делегацію розмістили в Яблуниці, що за 35 кілометрів від Яремчого, у затишному оздоровчо-духовному римо-католицькому центрі «Карітас-Спес» (до речі, проживання та харчування протягом усього періоду нашого відпочинку було безкоштовним). Тут на нас чекала цікава і і насичена духовно-просвітницька програма. Крім того, ми мали можливість відкрити для себе всі історичні, культурні та туристичні принади Прикарпаття. Яблуниця – своєрідний географічний центр туристичних об’єктів Івано-Франківщини. Від нас до Буковеля було усього 8 кілометрів, до Ворохти – 8 кілометрів, стільки ж і до залізничної станції Татарів, вокзал якої, збудований ще за часів Австро-Угорщини, нині входить до десяти найкрасивіших вокзалів України та є пам’яткою архітектури. У нашому розпорядженні був шкільний автобус, і ми могли дістатися скрізь, аби наші скадовські діти відкрили для себе всю велич Прикарпаття. У Яремчому нам показали дуже багато музеїв, особливо дітям сподобався музей під відкритим небом, який має назву «Карпати в мініатюрі». Там ми почувалися справжніми велетнями, адже всі Карпати були перед нами, наче на долоні.

Знайомлячись з місцевим колоритом та пам’ятками Прикарпаття, скадовчани не могли не показати й себе, свою рідну талановиту Скадовщину і Таврійський край. 12 січня скадовська делегація завітала з віншуваннями та фольклорними виступами до Яремчанської міської ради. Принагідно були передані вітання від голови Скадовської районної державної адміністрації Віктора Турика, подарунки від міського голови міста Скадовська Олександра Яковлєва його колезі – міському голові Яремчого. Приємно буде дізнатися яремчанам про історію Скадовщини з книг нашого місцевого краєзнавця Олега Лиховида, які ним було передано в дарунок.

У рамках концерту, який відбувся в Яремчому у святкові дні, Ольга Миронець та «Провінційний балет» презентували на великій сцені 25-хвилинну творчу програму. У ній були не лише пісні і танці, а й народні віншування, властиві для нашого південного краю. Слухаючи, дивлячись на щирих і талановитих скадовчан, жителі Яремчого мали змогу вкотре пересвідчитися: і тут, і там, біля Чорного моря, у таврійських степах – скрізь Україна, єдина і неподільна.

– Не можу не розповісти про ті незабутні враження, що ми отримали від Яремчого. Це дуже гарне, чисте та етнічне місто. Дивишся на його вулиці, і відчуваєш, яке глибоке коріння цієї місцевості! Здавалося, що їхні будиночки, їхні храми не побудував хтось, а вони ніби самі виросли з землі, – ділиться спогадами Ольга Василівна. – До речі, ми приїхали до Яремчого вночі і були неймовірно вражені ялинкою, встановленою біля міської ради. Вона була дуже велика, гарно прикрашена, чудові ілюмінації. Це головна ялинка міста, але й скрізь, де тільки проходили святкові заходи, просто на вулицях, встановлено багато ялинок, дуже великих і вбраних одна одної краще. Взагалі, скільки потім ми їхали від Яремчого до Яблуниці – усі 35 кілометрів здавалося, ніби ми потрапили у новорічну казку. І неозброєним оком було видно, що все це святкове оздоблення було зроблено за покликом душі – я не думаю, що тамтешні жителі змагаються, хто краще прикрасить свій будиночок!

– Приємно відзначити, що все те гарне і добре помічали наші скадовські діти. А якщо у 10-14 років вони будуть відкривати для себе багато нового та цікавого в культурі, архітектурі, духовності, то й у дорослому віці зможуть з легкістю все також втілити в життя. Тому наступного разу у таку поїздку хотілося б взяти талановитих діточок не лише з міста, а й з сіл нашого району. Вони мають побачити, яка велика і різнобарвна наша Україна і разом зробити її ще кращою в майбутньому. Для цього ми, дорослі, і створили цей творчий обмін між регіонами. І я щиро дякую усім, хто нам допомагає у цій благородній справі, – зауважила наостанок нашої розмови Ольга Миронець.

Тетяна Підгородецька.

 

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення