Звідки помідорна «лихоманка»?

Помідори та огірки – ось вони, найшанованіші овочі на літньому столі українців. Бо салат із них – це принадна страва, на яку ми з нетерпінням чекаємо цілий рік. Але нинішнє літо багатьом з нас може відбити апетит високими цінами на ці овочі.

ПомідорЩе наприкінці червня ціни на помідори та огірки були не те, щоб помірні, але терпимі – від 9 до 12 гривень за кілограм. А от у першій декаді липня різко поповзли вгору, і кілограм хороших стиглих томатів досягав ціни 22-25 гривень. У Миколаєві за кілограм червонобоких правили навіть 35 гривень. Неймовірна ціна для південного регіону!
Чому ж так сталося? Експерти ринку пояснюють це тим, що у нинішньому році фермери та приватні господарі посадили помідорів менше через несприятливі фінансові умови. Крім того, дозрівання томатів затрималося через дощовий прохолодний початок літа. Цією ситуацією скористались оптовики і різко підняли цінову планку. Спантеличені покупці отримували таке анекдотичне пояснення високих цін на скадовському ринку: нібито серпень буде дощовим й урожай помідорів зібрати не вдасться. Але утримати захмарну ціну на помідори оптовики не змогли: шоковані люди просто припинили купувати томати, адже їхні доходи не дозволяють витрачати зайві гроші.

У другій половині липня помідори почали дешевшати. Тим не менш, нинішні ціни майже вдвічі вищі минулорічних: сьогодні на міському ринку поганенькі дрібні помідори можна купити по 5 гривень за кілограм, кращі – від 8 і до 20 гривень! А от огірки після деякого здешевлення знову почали дорожчати, і нині у Скадовську просять 13-15 гривень за кілограм. Відомо, що домогосподарки вже готуються до домашнього консервування, але на які запаси можна розраховувати за таких цін?!

У ситуації на овочевому ринку краще всіх розуміються виробники продукції. Голова асоціації фермерів Скадовського району Віталій Іванович Соценко пояснив липневе ціноутворення на помідори так:

– У нашому районі початок літа супроводжувався грозами і навіть градом, які знищили частину майбутнього врожаю. Томатних плантацій на полях району теж стало менше: у минулому році ці овочі були настільки здешевлені, що багато хто з фермерів, боячись збитків, не ризикнув вирощувати помідори цього року. Вплинули на ціни також оптові перекупники, котрі прагнуть заробити побільше. А між іншим, оптові ціни на ринку в Великих Копанях сьогодні такі: кілограм помідорів тягне від 2,5 до 3 гривень.

До цих слів фермера варто додати, що на ріст цін впливає й високий попит на товар. Навіть за приблизними розрахунками видно, що споживачів на продуктовому ринку у липні стало значно більше. Цього літа до нас приїхало набагато більше відпочивальників, ніж торік. Незабаром розпочнеться масовий збір урожаю томатів. Тож нинішні ціни на помідори, швидше за все, протримаються недовго і приблизно за тиждень знизяться ще. Хоча… не настільки, щоб бути легкодоступними для покупців з низькими доходами.

Юрій Бондарєв.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення