«Були зелені, стали голі»

sajt1«Мова не йде про зелені банкноти доларів чи одну з політичних сил, хоча й вона, можливо, мала б зреагувати на цю ситуацію, – звернувся з листом до редакції наш читач і давній дописувач Іван Репалюк. – Мова йде про зелені дерева, які за короткий період втрачають усе своє листя. І ці поодинокі випадки поступово стають масовими. Ситуація схожа на ту, що трапилась у нас декілька років тому з амброзією: коли вона почала рости, на неї не звернули уваги, не знищили. А тепер її зарості стали вже частиною «пейзажу» нашого краю. І от що дивно. Є у нашому районі фітослужба, але якихось порад чи дієвих заходів по захисту рослин чомусь не проводиться, гусениці вже повзають тротуарами у пошуках зелених дерев. Депутатам на чолі з міським головою теж пора зняти темні окуляри від сонця та подивитися, що реально в місті відбувається з деревами».

sajt2У день, коли до редакції надійшов лист Івана Репа-люка, висловити свої думки щодо цієї проблеми до нас прийшла й інша скадовчанка – пенсіонерка Валентина Вервісова. Вона живе у західній частині міста і роз-повідає, що на її кварталі гусінь теж інтенсивно знищує всі плодові дерева. Жіночка відверто дивується, чому у місті та районі не спостерігається жодного ажіотажу на цю тему. Чому ніхто не ініціює масової обробки дерев хімікатами з метою профілактики? Адже Скадовщина – край соковитих фруктів, це наш бренд, родзинка, візитна картка…

Аби скуштувати черешень, абрикосів, персиків, яблук, груш, достиглих під щедрим сонячним промінням Півдня України, до нас їдуть гості з усіх куточків України та ближнього зарубіжжя. Але якщо боротьба з карантинним шкідником і далі буде справою індивідуальною, наступного літа можемо кусати власні лікті! Не те що відпочивальникам, а й самим не буде чим поласувати. Валентина Вервісова вважає, що на заходах боротьби з американським метеликом могли б добре заробити комунальники міста. Включили б до переліку своїх послуг й обробку зелених насаджень та заробляли б від двору до двору, адже територія ураження садовини білим метеликом у нашому місті з кожним днем стає все більшою. Телефонувала скадовчанка і до міського голови, але на тому кінці дроту почула лише ввічливе: «Спасибі за інформацію».

«А що далі?», – дивується пані Валентина, хто ж згуртує скадовчан у боротьбі з небезпечним карантинним шкідником?!

Із занепокоєнням щодо цієї проблеми до редакції неодноразово телефонували інші читачі. Запитували, невже нікому немає справи до того, що в курортному місті чимало дерев знаходяться у жахливому стані?

Втім, можливо, це не зовсім так… У серпні редакція отримала публікацію роз’яснювального характеру, з порадами щодо боротьби з американським білим метеликом від головного спеціаліста – державного фітосанітарного інспектора Р.М.Андросенка. Як відомо, редакція районної газети «Чорноморець» є госпрозрахунковим підприємством й утримується за кошти, отримані з передплати газети та надання платних послуг (статті, реклама, оголошення тощо). На сьогоднішній день вказана стаття не була оплачена, тому й не була надана до друку, хоча в даній ситуації дивує навіть не те, що в служби немає кількасот гривень на роз’яснювальну роботу…

sajtЧому фітосанітарні інспектори з цією статтею чекали кінця літа? Тим більше, американський метелик нищить скадовські плодові дерева вже не перший рік! Та з цією бідою треба стукати в усі двері, звертатися за допомогою, куди тільки можливо. А не скромно надати статтю до газети, на яку й не передбачили коштів.

Ми вирішили зателефонувати автору наданої публікації і висловити всю тривогу наших читачів. Та в інтонаціях фітосанітарного інспектора, на жаль, не було відчутно стурбуваності:

– Так, ми знаємо про те, що у місті багато дерев вражено американським білим метеликом. Це сталося через велику спеку. Але що може зробити наша служба? Одразу ж хочу сказати: вражені метеликом дерева в особистих господарствах – це проблема їх господарів. Ми ж без дозволу на чуже подвір’я не зайдемо. Добрий господар не допустить, щоб у нього пропали дерева, – каже Роман Андросенко.

– Але ж для чогось ваша служба таки існує? – дивуємося ми. – Та й не лише на присадибних ділянках лютує цей метелик. Не менше вражених дерев у парках, скверах та лісосмугах.
Але наш співрозмовник незворушний:

– У нас відбулася реорганізація, і ми увійшли до структури управління Держпродспожив-служби. Коштів на боротьбу з хворобами дерев і рослин нам не виділяють. А наша служба створена для того, щоб моніторити ситуацію. Тобто, ми спостерігаємо за розвитком хвороби дерев, попереджуємо людей і даємо рекомендації.

– Чомусь ніхто не чув і не читав ваших рекомендацій на початку літа, коли гусінь почала знищувати дерева.
Але фітоінспектора нічим не проймеш. Він переконаний, що сумлінно несе державну службу день у день. З олімпійським спокоєм розповідає, що у наступному році навали білого метелика може й не бути. Якщо пройдуть дощі, то він зникне.

А якщо не пройдуть?! А якщо наступного літа метелик знищить всю зелену зону міста?! Однак чиновника наша тривога не турбує. Але ж є і місцева влада. Невже і в її коридорах нікому немає справи до таких «дрібниць», як загроза знищення плодових дерев Скадовщини небезпечним карантинним шкідником?

Юрій Бондарєв.
Тетяна Підгородецька.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення