Чого чекати від нового навчального року?

sajtМинуло трохи більше тижня, як школярі сіли за парти. І вони, і їхні батьки, а не менше й педагоги відчувають хвилювання з багатьох питань: чи важким буде навчання,
чи вчасно надійдуть усі підручники, чи затишно і тепло буде у класах взимку… Можна продовжувати і продовжувати. Втім, аніж гадати, краще один раз про все запитати. З цією метою ми й завітали до начальника відділу освіти районної державної адміністрації Ольги Дудченко цими днями. Про особливості 2016-2017 навчального року вона розповіла в ексклюзивному інтерв’ю «Чорноморцю».

– Ольго Миколаївно, на початку нашої розмови хотілося б дізнатися, скільки дітей нині навчається у школах нашого району?

– 1 вересня до навчання приступили 1590 дошкільнят – вони займаються у 66 групах 20 дошкільних навчальних закладів. У школах району було укомплектовано 253 класи, в яких навчається 4542 учні, у тому числі 592 першокласники. У порівнянні з минулим роком дітей у школах більше на 30 осіб, а от класів відкрито на 7 менше. Це відбулося не за рахунок зменшення можливостей для навчання учнів, а завдяки приведенню кількісних показників учнів у класі до нормативів. У нас вже немає класів, де навчається 7-8 дітей. Середня наповнюваність – 17 учнів і більше.

– А чи зменшилася кількість самих шкіл у нашому районі?

– Рішенням сесії районної ради у 2016 році було закрито лише один навчальний заклад – Ленінську загальноосвітню школу І-ІІ ступенів, в якій навчалися 21 учень. Як ми знаємо, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України, з 2016-2017 навчального року загальноосвітні навчальні заклади І-ІІ ступенів, у яких навчається менше 25 учнів, мають бути або ліквідовані, або переведені з державного фінансування на фінансування органами місцевими фінансування. Утримання Ленінської школи потребувало на рік більше 700 тисяч гривень – таких коштів у районному бюджеті на ці потреби немає. Було прийнято рішення перевести учнів цієї школи до Михайлівської ЗОШ, їх щодня підвозить на навчання шкільний автобус. До речі, раніше з сусідніх сіл Промінь і Труд учнів молодших та середніх класів, які навчалися у Ленінській школі, так само підвозили. Старшокласників, відповідно, возили до Михайлівської школи.
Крім того, у той час, коли працювала Ленінська школа, цей заклад важко було повністю укомплектувати кадрами. Через те, що школа знаходилась у віддаленому селі, в середніх класах педагоги не завжди викладали за своїм фаховим спрямуванням, а через малу кількість учнів навчання більше носило індивідуальний характер. Усе це, звичайно, не сприяло якості освіти, яку отримувала дитина. Тому я вважаю, що закриття Ленінської школи має більше позитивних наслідків і дійсно спрямоване на оптимізацію освіти.

– Створення освітніх округів – це теж оптимізація?

– Так, можна сказати, що це один з видів оптимізації. Адже в першу чергу ми говоримо не про скорочення штатних одиниць чи класів, а про створення кращих умов для навчання дітей. Сьогодні практично на завершальній стадії створення Скадовського освітнього округу. Вже минув тиждень, як 39 учнів 10-11 класів Антонівської та Приморської шкіл провчилися у Скадовському навчально-виховному комплексі «Академічна гімназія» – опорному закладі цього округу. Вони діляться своїми враженнями, оцінюють високі умови навчання (сучасна комп’ютерна техніка, мультимедійні проекти,) європейський стиль викладання, більший вибір освітніх профілів, і розуміють всі перспективи, які перед ними відкриваються. Адже досвідчених вчителів (вчителів-методистів, старших вчителів) у гімназії значно більше, ніж в Антонівській і Приморській школах. Разом з тим, учні цих закладів показали достатньо високий рівень знань, щоб продовжити навчання в опорному закладі.

– А наскільки збільшилася кількість учнів в опорному закладі після створення освітнього округу?

– Загалом сьогодні у Скадовському НВК «Академічна гімназія» навчається 1032 учні, з сільських філій зараховано більше 300 дітей.

– Ольго Миколаївно, як відомо, новий навчальний рік несе багато змін і для всіх інших школярів, адже в цьому році відбулися зміни у Законі України «Про освіту». Що головне ви могли б відмітити?

– Оновлення завжди мають починатися з найнижчої ланки. Усі ми чекаємо прийняття Закону «Про освіту» у новій редакції. Відповідно до нього перші учні почнуть навчатися у 2018 році за новою 12-річною системою освіти і стануть випускниками у 2029 році. А в цьому році, аналізуючи державний стандарт і прийняті зміни до програм, можна сказати що у початковій школі змінилася насамперед ідеологія навчання. Вже в першому класі діти повинні розуміти, як вони можуть застосувати свої знання в різних сферах життя – це компетентнісне навчання. Крім того, навчання стає більш ненав’язливим та усвідомленим. Наприклад, з математики виключено зубріння – таблиця множення буде вивчатися не напам’ять, а поступово, у спілкуванні на уроках, аби ці знання відкладалися на підсвідомому рівні. Те саме стосується техніки читання – одна дитина може прочитати дуже швидко, але нічого не зрозуміти і не запам’ятати, інша читає повільніше, але може не лише переказати зміст, а й висловити власні думки, що є дуже важливим. Тому відтепер читання на швидкість теж виключено з програми. Крім того, визначено витрати часу на виконання домашнього завдання: для першого класу взагалі домашнє завдання не буде задаватися, для другого класу – в такому об’ємі, щоб воно виконувалося не більше 45 хвилин, для третього класу – 1 година 10 хвилин і для четвертого класу – 1 година 30 хвилин. На вихідні та канікули завдання задаватися не буде. Взагалі у навчально-виховному процесі більше уваги приділятиметься особистості учня.

– Чи правда, що тепер успішність школярів вже не буде обговорюватися на батьківських зборах, ця інформація стане закритою для всіх, окрім батьків конкретного учня?

– Це дійсно так, але хочу зауважити, що школи нашого району вже давно працюють за цим принципом і дотримують особистісно-зорієнтованого підходу. На батьківських зборах обговорюються загальні проблеми, вирішуються організаційні та адміністративні питання, а потім в індивідуальному порядку класний керівник спілкується з батьками про досягнення їхньої дитини. Також на уроках вчитель намагається не скільки оцінювати знання учнів, скільки створювати для кожної дитини ситуації успіху: сьогодні ти знаєш цю тему на певному рівні, а завтра попрацюєш і будеш взагалі молодець. Тобто, створюються такі умови, щоб дитина вчилася для себе і для задоволення власних освітніх потреб, а не заради гарних оцінок чи на вимогу батьків.

– Звичайно, батькам і вчителям не менш важливо, щоб навчання їхніх дітей проходило у комфортних умовах. Наскільки затишними зустріли школи своїх учнів на початку навчального року?

– Скажу без перебільшення: в побутовому плані заклади освіти підготувалися дуже добре. Напередодні 1 вересня ми відвідали всі школи, садочки, дитячо-юнацьку спортивну школу і побачили, що всі приготування втілені з любов’ю до дітей та своєї роботи. Звичайно, треба висловити велику вдячність батькам – без їхньої підтримки все це здійснити було б неможливо. Сьогодні діти, у тому числі в сільських школах, зайшли у чисті охайні класи, добре освітлені, де встановлені енергозберігаючі вікна, подекуди й замінені меблі. Також було проведено тендер на придбання вугілля і вже завезено 209 тонн палива. Сільські голови потурбувалися про те, щоб на 100 відсотків були забезпечені вугіллям дитсадки. Майже у всіх школах які мали проблеми з дахом, здійснено капітальні ремонти покрівель: у корпусі початкових класів Скадовської загальноосвітньої школи №3, у Красненській загальноосвітній школі, де також було перекрито дах над спортивною залою, крім того, у цьому закладі закінчено ремонт системи опалення – встановлюють два котли, які будуть працювати як на вугіллі, так і на альтернативних видах палива.

Дякуючи Скадовській районній раді та Лазурненській селищній раді, було виділено кошти на ремонт системи опалення. Тому в цьому році здійснено повну заміну системи опалення у Лазурненській ЗОШ. До початку опалювального сезону планується й заміна котлів. Крім того, у цій школі за рахунок спонсорської допомоги встановлено 16 енергозберігаючих вікон. Так само завдяки спонсорам замінено вікна у Птахівській школі – це стало можливим завдяки ініціативності самих птахівчан.
Взагалі цього року фінансування закладів освіти на проведення ремонтів збільшилося вдвічі порівняно з минулим роком. У школах ми завжди мали проблеми з вогнегасниками – їх вкрай бракувало. А на сьогодні ми придбали 100 вогнегасників – забезпечили всі навчальні заклади. Також значні кошти було виділено на поточні ремонти, а саме 68 тисяч гривень виділено на придбання фарби. Відновилося фінансування на закупівлю медикаментів для шкільних медичних кабінетів. Кожна школа закуповує ті ліки, в яких має потребу.

– Не можу не запитати про одну з постійних щорічних проблем – забезпеченість підручниками…

– У цьому питанні ситуа-ція покращилася. Якщо торік 4-7 класи були забезпечені підручниками до кінця року тільки на 50%, то у цьому році, завдяки поверненню субвенції з державного бюджету і виділенню додаткових коштів з районного бюджету, на сьогодні маємо забезпеченість 85%. Справа лише за видавництвами, які мають надрукувати ряд замовлених підручників. 8 клас вже забезпечено підручниками на 73%, найближчим часом отримаємо всі інші (для порівняння: у минулому році на 1 вересня в нинішніх восьмикласників взагалі підручників ще не було).

– Мабуть, я не помилюсь, якщо назву найскладнішим питанням цього року ремонт покрівлі Скадовської ЗОШ №2. Про цю проблему та хід її вирішення ми неодноразово розповідали на сторінках «Чорноморця». Чи на сьогодні є певні зрушення, чи все ще перебуває на стадії переговорів?

– Я думаю, що на сьогодні ситуація знаходиться у стані переговорів з однієї причини – недостатності коштів, які було виділено, для того, щоб здійснити весь комплекс робіт на даху школи. Навіть для м’якої покрівлі недостатньо наявних 1,5 мільйона гривень. З урахуванням вико-нання додаткових елементів захисту від протікання даху, відповідно наданої кошторисної документації вартість робіт зростає до 2,2 мільйона гривень. Разом з тим, триває виготовлення експертизи щодо доцільності встановлення шиферної покрівлі, перевіряються технічні параметри – чи витримає фундамент і будівля школи такий вид конструкції. Паралельно вивчається можливість встановлення мембранної покрівлі. Сподіваємося, що буде обрано найкращий проект, який служитиме тривалий час і буде безпечним. Усі ми хочемо, аби це питання було вирішено у найкоротший термін і школа спокійно зустрічала зиму. Думаю, що так і має бути.

– Ольго Миколаївно, я дякую вам за інтерв’ю. Бажаю вам, усім вашим колегам – освітянам нашого району та шкільній громаді Скадовщини успішного навчального року.

Бесіду вела

Тетяна Підгородецька.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення