Ось він, господар нашого столу

Коли запитуєш у курортників про найбільш яскраві враження, які вони везуть додому з нашого приморського міста, майже кожен згадує солодкі, соковиті дари спекотного літа – смугасті кавуни і сонцесяйні дині.

Кавуни 1Цих серпневих днів ми чекали довго, і нарешті – сталося! Можна сміливо йти на базар і вибирати важкий плід на свій смак і розсуд. Хоч серпень лише розпочався, та вже у торговельних рядах повно кавунів і динь. Тепер вони господарюють на прилавках. Це вже справжні, натуральні баштанні культури, бо зростали не під плівкою, а на відкритому ґрунті, тож і по праву називаються суходільними.

Усе на ринку радує око – яких тільки овочів і фруктів тут не побачиш! А головне – велике розмаїття. Якщо помідори, то і червоні, і жовті, і рожеві, круглі і продовгуваті, величезні і дрібні, як сливи. Та й кавуни так само: є круглі, є голландські довгасті, є майже білі, а є і темнозелені. А перець? Усіх можливих кольорів і форм – солодкий та гіркий, червоний, зелений і жовтий.

Та як би не розбігались очі на ринку, все ж головна увага – кавунам. Фермер Микола з Широкого (на фото) на прохання прокоментувати цьогорічний врожай баштанних культур розповів ось що:

– Нинішній врожай кавунів та динь дався селянам нелегко. Весна і початок літа були дуже примхливими на погоду. Висіяне кавунове насіння від надмірної вологи пріло у ґрунті, і сходи з’являлися дуже слабкі. Доводилося пересівати, бували випадки, коли це робили тричі. А що таке три рази сіяти повторно? Це немалі витрати коштів, які треба повернути, продавши готову продукцію з баштану, та ще й заробити щось на майбутній аграрний рік.

Ціна за кілограм солодкого плоду нині коливається від 3,5 до 4 гривень. Для покупців дорого, а для виробників не те, щоб дешево, але кожному хотілося б, щоб його дині і кавуни йшли нарозхват. Можна сказати, що ціна на баштанні балансує хиткою рівновагою між фінансовими можливостями покупців і потребами сільськогосподарських виробників. Продавці прогнозують, що до середини серпня ціни на солодкі плоди знизяться до трьох гривень, а у вересні – до двох за кілограм. Дешевше продавати немає сенсу, бо навіть транспортні видатки не покриються виручкою за продаж.

Кавуни 2А як щодо смакових якостей цьогорічних кавунів? Скільки людей, стільки й думок. Покупець Ольга зі Львова вважає, що кавуни, як завжди, солодкі і запашні, проте дивується, що ціна на них не набагато нижча, ніж у її рідному місті. А Скадовщина – це ж край кавунів… зауважує жінка. Скадовські гурмани більш досвідчені: на їх думку, смак кавуна залежить не лише від погоди, а й від якості ґрунту, на якому він виріс. Побутує думка, що найкращі кавуни – новомиколаївські та михайлівські.

Начальник управління агропромислового розвитку райдержадміністрації Дмитро Коваленко повідомив, що цього року баштанними було засіяно 9159 га угідь. Із цієї кількості 8616 га належать дрібним землевласникам. Усі вони відчувають труднощі з реалізацією солодкої продукції, адже оптового збуту майже немає, залишилася роздрібна торгівля. Заготівельники вже не їдуть з Криму, бо там обмаль курортників для споживання кавунів і динь. Не видно у наших краях автофур з Білорусі, навіть з прибалтійських країн оптових покупців поменшало.

Та як би там не було, а смугасті красені й надалі залишаються символом курортної Скадовщини.

Юрій Бондарєв.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення