Вище козака тільки шапка і Бог

img_5688_sajtСонце сходило над селом і з кожним променем світла огортало вулиці, оселі та людей духом козацької свободи і звитяги… Відчувалося, що прийдешній день буде не схожим на інші – цей день ніби знову поверне усю громаду до історичного коріння, до тієї сивої давнини, коли цією землею ступали наші волелюбні пращури – віддані, хоробрі та войовничі. Козацькому роду нема переводу – ця істина линула крізь століття, і сьогодні, у ХХІ столітті, її сила не меркне, а навпаки, надихає нащадків на добрі справи в ім’я України. У селі Благодатне в 2014 році було засновано фестиваль «Степ і воля – козацька і доля», «батьком» якого по праву вважається сільський голова Василь Козак. Минуло небагато часу, а це свято запалило козацьким духом не лише жителів довколишніх сіл, а й всього району і навіть різних куточків Херсонщини. 7 жовтня фестиваль вже втретє скликав до Благодатного людей, яких об’єднує козацький вогонь у серці та велика любов до рідної країни.

img_5772_sajtНе випадково фестиваль проходить у ці жовтневі дні, адже здавна козаки шанували Матір Божу, а свято Покрови вважали одним з найвеличніших. 14 жовтня в Україні потрійне свято – День українського козацтва, День Покрови Пресвятої Богородиці, а віднедавна й День захисника України. І саме на честь цих свят відбувається щороку фестиваль у селі Благодатне.

img_6041_sajtНе було такої справи, яку б наші пращури-козаки починали без благословення Господнього. Символічно, що ІІІ районний фестиваль «Степ і воля – козацька доля» розпочався з щирої молитви за Україну, за мир на її землі. У стінах Свято-Миколаївського скиту ігумен Лаврентій благословив засновників фестивалю та всю громаду села на проведення свята. І саме з храму, ніби оновлені та окрилені, люди вийшли на вулицю й хресною ходою вирушили до сільського будинку культури. Попереду юні козаки несли православний хрест та ікону Покрови Пресвятої Богородиці, за ними верхи їхали вихованці кінно-спортивного клубу «Терсан». На вітру тріпотіли державний прапор України та козацькі стяги. У колоні йшли молодь, керівництво села, очільники районної влади, представники козацтва та Скадовської сотні народної самооборони. Найстарші жителі виходили на вулицю і з усмішкою вітали учасників ходи. А в центрі села на них вже чекала вся громада.

Велика галявина перед сільським будинком культури наповнилася справжнім козацьким колоритом, яскравими барвами української вишиванки, великими та маленькими жовто-блакитними стягами. Господарем фестивалю по праву була Благодатненська сотня Херсонського коша Українського козацтва на чолі з отаманом Іваном Богатиренком, а в гості до них завітали чимало представників козацької громади Херсонщини, серед яких козацький полковник Платірівського куріня Білозерщини Олександр Довженко, суддя Дніпровського коша єсаул Віктор Ракул та інші.

img_5984_sajtimg_5926_sajtУ великих казанах просто неба, як у давні козацькі часи, булькотів куліш, поряд зупинився віз, сповнений щедрих дарів осені, навіть кози – і ті одягли віночки. Під оплески сотень людей фестиваль відкрили Благодатненський сільський голова Василь Козак та начальник відділу культури, молоді та спорту районної державної адміністрації Ольга Миронець. На ІІІ районний фестиваль «Степ і воля – козацька доля» завітали й почесні гості. Свої привітання учасникам свята адре-сували заступник начальника управління культури Херсонської обласної державної адміністрації Ігор Мазур та директор Херсон-ського обласного центру народної творчості Світлана Аляб’єва. Завітали на фестиваль з найкращими побажаннями й очільники нашого району – голова Скадовської районної державної адміністрації Віктор Турик, голова Ска-довської районної ради Олег Старенький. З вітальним словом виступили депутат обласної ради Володимир Куріков та помічник народного депутата України Вадим Закусило.

Незмінною родзинкою козацького фестивалю є багатогранна концертна програма. Вже традиційно її підготували творчі колективи Скадовського районного будинку культури та Благодатненського сільського будинку культури. Улюбленцем фестивалю за ці роки став оркестр МВС Херсон-ської області під керівництвом Анатолія Колєснікова. Своє музичне вітання благодатненцям подарувала голова Улянівської сільської ради – справжня козачка Надія Твердохліб. Із захопленням усі глядачі спостерігали за бойовим мистецтвом збірної показової групи молодих козаків Херсона. Ну а найбільш видовищним став виступ спеціальної гості фестивалю – Кароліни Абденінової – вона виконала театрально-хореографічні композиції на… ходулях.

img_5979_sajtimg_6038_sajtБез сумніву, цього дня кожен хоч трішечки почувався в душі козаком чи козачкою. А, як відомо, вище козака тільки шапка і Господь Бог! Коли ж фестиваль було представлено у повній мірі, свято непомітно перейшло у День села. І до самого вечора благодатненці приймали вітання, шану і вдячність від сільської ради та особисто сільського голова Василя Козака.
Яскраве сонце, чудова тепла погода і щирі українські серця благодатненців зробили цей день просто незабутнім. Можливо, вже в недалекому майбутньому фестиваль «Степ і воля – козацька доля» отримає статус обласного, але й сьогодні за своїм розмахом, атмосферою та широкою географією учасників він вже став фестивалем всієї Херсонщини!

Тетяна Підгородецька.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення