У 988 році на чистих берегах Дніпра, біля стін Києва, відбулася подія, значення якої для всього слов’янського світу неможливо переоцінити і в наші дні. Саме тут, під час хрещення нашого народу князем Володимиром, народилася східнослов’янська православна цивілізація. І саме Київ став містом-основоположником історичної, культурної, етичної та духовної епохи в житті всіх слов’янських народів, центром християнства, центром духовного збагачення.
У нашому місті 1028-а річниця Хрещення Київської Русі – України була відзначена, як ніколи, змістовно і зворушила душі всіх віруючих громадян, котрі взяли участь у святкуванні цієї священної дати. Вранці 28 липня у читальній залі центральної бібліотеки для дорослих відбулося засідання круглого столу, присвячене цій знаменній події. Представники ради ветеранів висловили свої думки щодо історичного значення Хрещення. Історик Леонтій Качан розповів присутнім про дні сивої давнини так:
– Одразу після Хрещення Київська Русь справила величезний вплив у Європі. Київ називали «прикрасою Сходу» і «суперником Константинополя». Міжнародний авторитет Київської Русі проглядається в цілих династіях: князь Ярослав був одружений на дочці короля Швеції, його сестра стала королевою Польщі, а три дочки, відповідно, королеви Угорщини, Норвегії та Франції. Син одружився на сестрі короля Польщі, онук побрався з дочкою короля Англії, онучка стала дружиною німецького короля й імператора Священної Римської імперії Генріха IV. Хіба це не свідчить про впливовість Києва?
Та справжнє свято розгорнулося об 11-й годині у нещодавно відремонтованому Зеленому театрі. Привітати скадовчан й очільників міцевих церковних громад зі святом прибув єпископ Херсонський і Миколаївський Преосвященнійший Борис. Приємним сюрпризом для присутніх був приїзд малого складу хору Львівського ставропігійного братства Святого апостола Андрія Первозванного. І зовсім ніхто не очікував, що на сцену вийде заслужена артистка України Олена Білоконь.
– Без перебільшення, Хрещення стало ключовим і вирішальним актом у подальшому розвитку всієї Київської Русі, – зазначив у вітальному слові голова районної державної адміністрації Віктор Турик. – Володимирове хрещення є подією, яку ми можемо вважати однією зі складових, спрямованих на зміцнення тодішньої Київської держави, а сьогодні Україна послідовно продовжує цю місію. Ми впевнені, що те, що зробив князь Володимир, історично й генетично у свідомості людей зберігалось і звершується в наші часи, звеличуючи українську історію.
У свою чергу міський голова Олександр Яковлєв закликав присутніх берегти у серцях віру в Бога.
Почалося служіння літургії, яке очолив єпископ Херсонський і Миколаївський Преосвященнійший Борис у співслужінні настоятелів церковних автокефальної та греко-католицької громад нашого міста і району. Хор «Ставрос» своїм співом надав літургії особливо емоційного і хвилюючого звучання.
Багато присутніх, напевне, вперше в житті почули духовний спів зі сцени. Це особливий дар, який завжди буде затребуваним, адже допомагає людям усвідомити себе, зрозуміти, що в нашому світі є ідеали та цінності, що повинні стояти вище за всі матеріальні блага. Хористи виконали ще й українські народні пісні, коломийки та ліричні твори.
Та ось на сцену виходить Олена Білоконь, полтавська артистка. Вона одразу взяла слухачів у полон своїм сильним чистим голосом і високою майстерністю виконання. Володарка яскравої української зовнішності зачарувала усіх добіркою незабутніх пісень. Слухаючи спів Олени, розумієш, що голос – це не просто дар природи. Це також і музичний інструмент, котрим потрібно володіти віртуозно і впевнено.
Хороше відчуття виніс у душі кожен, хто побував цього дня у Зеленому театрі. Ми маємо всі підстави пишатися діями наших великих предків і з вдячністю згадати їх жертовний шлях. Те, що сталося тисячу років тому, було величезним кроком вперед на довгому шляху історії.
Юрій Бондарєв.
Фото автора.