11 вересня – Усікновення глави Іоанна Предтечі

День мученицької смерті Хрестителя Господнього Іоанна в 32 році по Різдву Христовому згадується Православною Церквою 11 вересня по новому стилю і називається днем Усікновення глави Іоанна Предтечі (в народі – Головосік).
У Євангелії від Марка детально розповідається про страшну мученицьку смерть Іоанна Предтечі. Іоанн Предтеча небоязливо і строго викривав пороки як простих людей, так і сильних світу цього. За те, що він наважився публічно докорити цареві Ірода Антипу (сина Ірода Великого) в тому, що він, всупереч закону, одружувався на дружині свого покійного брата Іродіаді, був схоплений солдатами і кинутий до в’язниці.

useknovenieДеякий час опісля того, як Іоанна заарештували, Ірод влаштував бенкет, на який з’їхалося безліч знатних гостей. Саломія, дочка нечестивої Іродіади, своїм нескромним танцем під час бенкету до того догодила Іродові і гостям, що лежали з ним, що цар з клятвою обіцяв їй дати все, чого не попросить вона, навіть до половини свого царства. Танцівниця, навчена матір’ю, просила дати їй тоді ж на блюді голову Іоанна Хрестителя.

Ірод поважав Іоанна як пророка, тому він засмутився від такого прохання. Проте посоромився порушити дану ним клятву. Тому Ірод відправив до камери вартового, який відсік Іоанну голову і віддав її дівиці, а та віднесла її своїй матері. Іродіада, поглумившись над відсіченою святою главою пророка, кинула її в брудне місце.

У цей день покладено суворий піст як вираз скорботи християн про насильницьку смерть великого пророка. За народними традиціями цього дня не можна працювати, особливо сікти чи різати будь-який круглий овоч, який формою нагадує голову.
Цього дня не варять борщу. Гріх навіть (єдиний день у році) їсти борщ. Картоплю варили в «мундирах», гарбузи пекли, хліб відламували руками. Їли тільки пісні страви або й зовсім не їли. Через строгий піст, встановлений на Головосіка, це свято відоме серед віруючих ще під назвою «Іван Пісний».

Не можна також на Головосіка нічого рубати сокирою чи пиляти пилою. Чоловікам не можна ні голитися, ні навіть дивитися на себе в дзеркало, бо будеш хворіти. Зранку треба ретельно помити голову.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення