На острові зібрали гори сміття

Несподівані гості висипали на берег острова Джарилгач вранці 7 червня. Розніжені на сонечку курортники дивувалися: замість того, щоб купатись у морі та за-смагати на тапчанах, сотня людей різного віку переодяглася в однакові червоні футболки із зображенням птаха. Дивувалися, мабуть, і чайки – вони стривожено закружляли над яскравим натовпом. А потім почалося взагалі незрозуміле: прибулі стали отримувати з рук своїх керівників білі мішки та робочі рукавиці. І лише коли вся ця сотня розбилася на команди, які почали прочісувати морський берег у різних напрямках, випадковим глядачам стало зрозуміло: острів прибирають!

DSC_0270Ось так у Національному природному парку «Джарилгацький» розгорнулася масштабна акція по очищенню чорноморської курортної перлини від побутового сміття «Я люблю своє узбережжя». Ініціатор заходу – Українське товариство охорони птахів (ТОП). Це національна громадська природоохоронна організація, заснована 1994 року як перша неурядова з охорони птахів в Україні. Нині це товариство є українським партнером BirdLife International – всесвітнього партнерства природо- охоронних організацій.

Мета діяльності товариства зрозуміла з назви – його члени всіляко попереджують зменшення чисельності та зникнення птахів, підтримують різноманіття їх видів у природі шляхом збереження. Та найголовніше – ТОП пильно охороняє екологічні системи, які є визначальними у розмноженні і міграції птаства. Отож, нічого дивного у тому немає, що київські гості завітали на наш острів.

А разом з ними прибули і скадовські волонтери: представники всіх природоохоронних товариств нашого району, працівники НПП «Джарилгацький» на чолі з директором Світланою Шульгою, депутати Скадовської міської ради Олександр Горяїнов, Олег Лиховид, Валентин Меркуш, Іван Шульга, секретар міськради Ольга Бутенко, помічник народного депутата Ф.Негой Вадим Закусило, державні службовці, київські, мелітопольські та херсонські науковці, студенти Скадовського аграрного технікуму, працівники бібліотек – усіх і не перерахувати.

Наче червоні маки у степу – так поетично можна порівняти волонтерів, котрі помандрували островом. Часто доводилося нахилятися за сміттям. Пластикові і скляні пляшки, поліетиленові торби і шматки плівки, гумові капці і бляшанки – ось що залишають на острові «вдячні» відпочивальники. Дивує немала кількість бетонних уламків та іржавої арматури, походження яких загадкове. Роботу прибиральників ускладнювали чисельні озера – нещодавно над островом пройшли рясні дощі.

DSC_0383Небагато й часу минуло, а з узбережжя і глибини острова почали зносити повні мішки мотлоху. Острів ставав чистішим, хоча всі знали: ще немало сміття залишається в очеретяних заростях, подібні акції мають стати традицією.

Нарешті, зробили перепочинок. Киянки Вікторія Шевчук (координатор проекту акції) та Наталія Шешина (координатор організації проекту) висловилися, що акція проходить так, як вони і планували. Сказали, що задоволені активністю скадовчан, їх працелюбністю. До речі, обидві дівчини попросили відзначити, що Українське товариство охорони птахів проводить даний захід за фінансової підтримки Фундації «Кока-Кола». Ця благодійна організація вже допомогла здійснити різні природоохоронні проекти в усьому світі, виділивши 305 мільйонів доларів.

Олег Дудкін, виконавчий директор Українського товариства охорони птахів, розповів, що у рамках проекту цього року вже було проведено три акції прибирання узбережжя у Херсонській та Миколаївській областях, очищено 20 кілометрів морського берегу і зібрано 9 тонн сміття. А чому прийшла черга Джарилгача?

– Як же можна було залишити без уваги найбільший незаселений острів Європи? Тут, на Джарилгачі, з безліччю озерець, живуть олені, муфлони, лані, гніздяться орлани-білохвости, огарі, пелікани, кулики, ростуть рідкісні рослини. Як же не подбати про те, щоб домівка їхня була екологічно чистою і безпечною для життя і розмноження? – здивувався Олег Володимирович.

DSC_0325Час спливав швидко. Після важкого трудового дня усі були запрошені на рибальську юшку до підприємця Василя Знахаренка, котрого у Скадовську всі давно жартома називають «губернатором острова». А коли депутати міської ради фотографувалася на згадку всі разом, я попросив їх оцінити значимість події, учасниками якої вони стали. Спільну думку узагальнив депутат Іван Шульга:

– Зрозуміло, що робиться велика і дуже корисна справа по збереженню природного середовища на острові, – сказав він. – Отож, можна не сумніватися в тому, що всі учасники акції готові знову і знову брати участь у подібних заходах. І їх треба проводити регулярно.

З острова поверталися трохи стомлені, втім переважало у настроях задоволення від прожитого дня. Чудового дня, котрий надовго лишиться у пам’яті кожного учасника цієї, без перебільшення, події.

Юрій БОНДАРЄВ. Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення