Скадовчани започаткували добру традицію

з пилкой_сайтЧи замислювався хто-небудь, чому на місцях поховання людей панує тиша? Повз старе скадовське кладовище проходять поруч дві дороги, на яких завжди снують машини, та їх майже не чути. Тут завжди  тихо і спокійно, ніби десь в іншому вимірі. Лише вітер завиває, блукаючи між верхів’ям дерев, та шелестить поміж  обелісками, пам’ятниками і хрестами. І хто б не зайшов сюди, обов’язково подумає про вічне. Урочиста і сумна тут місцина, однак возвеличує душу кожного, підносить до розуміння, що немає нічого вічного і треба завжди пам’ятати про те, що всі наші життєві дороги рано чи пізно закінчуються тут.

Кладовищу цьому стільки  ж років, скільки і нашому місту. У 1986 році його закрили для поховань, оскільки з усіх сторін уже виросли квартали будинків. Тут поменшало відвідувачів могил, і з кожним роком їх бачимо все рідше. Цвинтар почав заростати непрохідними цупкими чагарниками, стежки – густою травою, пам’ятники і хрести у багатьох місцях похилились або попадали. І лише у 2007 році працівники міської ради закликали скадовчан навести лад на цьому історичному місці. Було зроблено велику роботу – вирубали багаторічні здичавілі зарості, машинами вивозилися гори сміття. Були впорядковані могили засновника міста Сергія Балтазаровича Скадовського та його дружини, поновлено доріжки, територію вичистили від бур’яну та сміття.

З того часу минуло сім років. І знову, напередодні Великодніх свят і поминальних днів, керівництво міста закликало наших земляків прибрати місце вічного спочинку людей.

трактор_сайтТреба сказати, що чимало могил тут доглянуті. Та набагато більше таких, які ніхто не відвідує і не прибирає. А тому було прийнято рішення про розподіл території кладовища на ділянки, за якими були закріплені колективи установ, організацій та підприємств нашого міста. І закипіла робота…
9 квітня, не чекаючи «чистого» четверга, на кладовищі уже трудилися працівники газового господарства, районної та міської рад, Ощадного банку… Роботи ж непочатий край. За збіглі сім років кущі знову виросли й «окупували» проходи між могилами, знову накопичилися купи сухого бур’яну, сміття і старих вицвілих вінків. Не хотілося б про це згадувати, але понад огорожею всередині кладовища можна було побачити побутові відходи – пляшки, пакети та обгортки. Не важко здогадатися, що висипав це «добро» через загорожу хтось з місцевих, чия голова явно не обтяжена думками про вічне, а серце – совістю.

Трудові колективи працювали охоче і вправно. Завивала бензопила, зрізалися пагони дикорослих кущів і дерев. Жінки прибирали сухостій, чоловіки виносили весь непотріб до дороги. Там сміття уже завантажували на причіп працівники комунального господарства. Заступник міського голови Олег Васильєв відірвався від роботи, щоб пояснити:

– Цієї весни у місті проводиться широкомасштабна акція з прибирання. Кладовище – це лише невелика частина міста, де зараз працюють наші городяни. Загалом буде наведено лад в усіх місцях, де є така необхідність, від Набережної до околиць. Буде задіяна вся потрібна техніка і людські ресурси. Отож, Скадовськ причепуриться до Великодня і Проводів. А до початку курортного сезону буде повністю чистим та охайним.

Пам’ятається, наша редакція раніше отримувала багато звернень від пересічних скадовчан стосовно впорядкованості старого міського кладовища. Останніми роками таких скарг поменшало. А тепер, можливо, їх не буде взагалі, бо започаткувалася добра традиція – дбайливо доглядати могили наших пращурів, шануючи пам’ять про них.

Юрій БОНДАРЄВ.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення