Цей святий – один із найбільш великих пророків Старого Заповіту. Він народився в Палестині за дев’ять століть до народження Ісуса Христа. Ще змолоду присвятив себе служінню Богові, навіть оселився серед пустелі та вів аскетичне життя в пості і молитвах. За церковними переказами, пророк Ілля за свою завзяту службу во славу Господа був живим узятий на небо – відправився туди на вогненній колісниці.
Наші пращури ще з глибокої давнини звикли вшановувати це свято. Іконописці зображували пророка Іллю, який сидить на колісниці з вогненними колесами, що оточена з усіх боків полум’яними хмарами і запряжена чотирма крилатими кіньми.
За народним календарем, дощ на Іллю передвіщає багатий урожай наступного року. Якщо хмари з’являються зрання, то хліб вродить на ранніх посівах, в обід – на середніх, ввечері – на пізніх. Цілий день сонячно – на недорід. Пасічники цього дня підчищали вулики, а мисливці робили перший виїзд на вовків.
У старі часи існувало повір’я, що після Іллі вже не можна купатися, тому що вода стає холодною. Ілля їздить на конях по небу, і від швидкого бігу один з коней втрачає підкову, яка падає у воду. Тому й холоднішає вода і в народі кажуть: «До Іллєва дня мужик купається, а з Іллєва дня з рікою прощається».