Останнім часом скадовчани добрим словом відгукуються про те, що міські вулиці зі звичною за десятки років ґрунтовою дорогою нарешті почали «одягати» в асфальт. Нарешті стало приємно ходити по тротуарах – на місці суцільних ям та горбів, які утворилися через коріння старих дерев, викладено сучасну тротуарну плитку. Хто ж докладає свої руки і розум до цієї дуже важливої для курортного містечка справи? Звичайно, ніхто не розповість про обнови Скадовська краще, як очільник міста.
Під час нашої зустрічі в Олександра Юрійовича був прийомний день. До міського голови якраз звернулася скадовчанка Марія Слюсаренко. Ця жінка вже поважного віку, тому сама не має змоги скосити траву біля свого будинку по вулиці Чкалова, просила мера посприяти у цій справі. Міський голова запевнив жінку у допомозі, а наша розмова з ним плавно перейшла на тему доріг міста.
– Щоб зробити наше місто більш привабливим, у міській раді на початку року була прийнята програма щодо проведення капітального ремонту міської дорожньої інфраструктури, яку ми назвали «Дороги Скадовська-2020». Тобто, до 2020 року ми збираємося створити у Скадовську зручні і красиві дороги та тротуари, – розповідає Олександр Яковлєв.
Очевидно, кожен мешканець нашого міста погодиться з мером. Бо ж наші вулиці, не в приклад іншим містам, прямі і просторі, а саме місто розбите на одинакові квартали і з висоти нагадує старанно накреслений лист у клітинку. Такий тип молодих міст свого часу назвали американським. В Україні Скадовськ чи не єдиний з таким оригінальним розташуванням вулиць. Звісно, дуже хотілося б, щоб і дороги на цих вулицях були охайними, рівними та зручними для городян і транспорту.
– Треба сказати, що основний потік автотранспорту у нашому місті припадає на чотири вулиці, розташовані паралельно одна одній: Джарилгацька, Незалежності, Гагаріна та Маріїнська. Навантаження на них велике, ці дороги зазнають пошкоджень найбільше і найчастіше. Чи можна змінити ситуацію? Можна, але для цього слід зробити решту вулиць такими, щоб автомобілісти їх не оминали. Те саме стосується всіх вулиць, що ведуть до узбережжя моря: одними майже не користуються, на інших транспорту більше, ніж занадто.
– Ось чому, – продовжував Олександр Юрійович, – потрібно забезпечувати рівномірний потік транспортних засобів на дорогах міста. Та й городяни мають жити на чистих, покритих асфальтом вулицях. А поки що у Скадовську залишається 15 кілометрів ґрунтових доріг, що зовсім не красить наше курортне місто. Додам, що всі нові дороги і тротуари збудовані за рахунок міського бюджету – лише у нинішньому році ми витратили на це 6 мільйонів гривень. До співпраці запрошуємо міс-цевих підрядників, це колективи ПМК-156, ПП Терьохін, Ска-довський райавтодор.
Під час розмови важко було не звернути увагу на те, що міський голова встигав зазирати на екран комп’ютера і щось записувати. Зрештою пояснив:
– Ми виставили оголошення на придбання котла для дитячого садка «Червона Шапочка». Нам потрібна надійна техніка, що працює на твердому паливі. Ось вже відгукнулися 11 постачальників, ціни на котли помітно різняться, від 20 до 60 тисяч гривень. Треба зробити вдалий вибір, адже у цьому році ми придбали агрегат для подрібнювання деревини і формування з неї брикетів для опалення. Дуже сподіваємося, що це тепло буде дешевшим, аніж отримане від споживання газу чи електричного струму.
Автор цих рядків мав нагоду запитати і про рамку охолодження водяним паром, яку встановили для перехожих на вулиці Сергіївській, у самому центрі міста. Олександр Юрійович лише посміхнувся:
– Ну, це просто дрібниця, та людям все ж приємно. Проект цієї установки ми розробили самі, а ідею запозичили у Польщі. Там у багатьох містах подібні пристрої охолоджують людей у спеку.
Кажуть, що наше життя – це дорога, котру ми самі для себе обрали. Схоже на те, що новий мер міста Олександр Яковлєв став на шлях впорядкування нашого міста, аби Скадовськ був справді комфортним сучасним курортом.
Юрій Бондарєв.