Чому яйця стали «золотими»?

яця_сайтУсередині тижня, похмурого осіннього дня, на скадовському ринку малолюдно і тихо. Небагато продавців, ще менше покупців. Скадовчани звикають до нових, різко стрибнувших угору, цін на яйця, молоко, м’ясо та хліб, обмежуючи свої потреби у цих продуктах. І це при тому, що це основні продукти, які повинні щодня бути на столі кожної родини.

Але ринок «оживає» у  вихідні дні. Адже він є чи не єдиним місцем у місті, де так активно «крутяться» гроші, підживлюючи всі верстви населення. Підрахувати, скільки грошей заробляється на ринках, досить складно. Тільки на перший погляд здається, що головні особи тут продавець і покупець. Непомітно для ока діє обіг коштів від ринкового збору, оренди торгових площ, послуг із прибирання та охорони території. На ринку виросло вже ціле покоління працівників прилавків, і вони справжні патріоти свого закладу. Враження таке, що жодний супермаркет не витіснить ринок, адже у характері українців закладена любов до процесу торгу.

Ринок – живий організм, зі своїми законами і звичками, часом непідвладними регулюванню «згори». І все ж, повинні тут знати, чому раптом звичайні курячі яйця стали «золотими»? Чому їх ціна зросла до 15,5 грн за десяток, а домашні тягнуть і на 17-18 гривень?
молоко_сайт– Якби у вас були свої кури, ви б знали, чому, – пояснює мені продавець. – У курей почалася линька, і вони перестали нестися. Та й корми нині недешеві. А курям ще вітаміни, крім корму, потрібні. От виробник і піднімає ціну, щоб не «прогоріти». А ще ж привезти все треба, а бензин дорожчає…
Але трохи гріє душу новина про те, що за останній тиждень знизилися роздрібні ціни на моркву, картоплю, цибулю, буряк і капусту. Подешевшав навіть цукор – продукт, без якого не обійтися. Та й деякі види риби стали доступнішими для покупців.

Коли проходиш між торговельними рядами, то розумієш перевагу ринку над іншими видами торгівлі. Його економічна сутність особливо зрозуміла на вулиці Рози Люксембург. Тут торгують городиною буквально «з коліс», що максимально скорочує шлях від виробника до покупця. А це має знижувати витрати на реалізацію товару, в усякому випадку, так є на крупнооптових ринках. Хоч товарообіг на одного продавця з вулиці Рози Люксембург невеликий, але він може запропонувати нижчу ціну за рахунок зниження витрат на зберігання продукції та оплати роботи найманих працівників.

То чому ж все таки зросли ціни на м’ясо? За часів Януковича чиновники пояснювали: підвищився попит на нього, стали більше вживати. Тепер продавці, постачальники і виробники в один голос виправдовуються: винні падіння курсу гривні і зростання цін на бензин. А хліб чому подорожчав? Адже цього року зібрали рекордний врожай… Тут також називають вагомі причини: цей урожай ми зібрали вже за новими цінами, у нього собівартість вища, ніж у торішнього. Ось і здорожчали м’ясо-молочні продукти та хлібобулочні вироби, адже зерно йде на корм тваринам і птахам, на виробництво хліба і макаронів.

мясо_сайтМи мусимо знати ще й таку правду: на ринку продовольства багато лукавих, недобросовісних «гравців», котрі використовують будь-яку нагоду, щоб підняти ціни і поживитися. В Україні вони кивають на політичну нестабільність і війну на Сході, в Росії ціни різко зросли через санкції Заходу, у Білорусі – за компанію з усіма. А на скадовському ринку, коли цікавишся: чому так дорого? – відповідь проста: як усі продають, так і я…

Загалом же, ціни на овочі набагато демократичніші, аніж у минулому, неврожайному році. А решта продовольства подорожчала в середньому на 10-15 відсотків. Кілограм сала коштує 20-50 грн, свинини – 60-65 грн, яловичини – 50-70 гри-вень. Літр молока тягне на 8-10 грн, сметани – 50-60 грн, кілограм сиру – 40-50 гривень. Десяток яєць можна придбати за 15-17 грн, літр олії – 18 грн, цукру – 9 грн, гречки – 10 грн і рису – 12 гривень за кілограм. Що ж до овочів, то ціни помірні: картопля – 2,5-4 грн, капуста – 1,5-2 грн, буряк – 3-4 грн, морква – 3-4 грн, цибуля – 2-3 гривні за кілограм.

Юрій Бондарєв.
Фото автора.

Коментарів немає, будьте першим!

Прокоментувати:
Всі поля, позначені (*) обов'язкові для заповнення