13 квітня Скадовським районним судом вперше винесено обвинувальний вирок за фактом жорстокого поводження з тваринами. За скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.299 Кримінального кодексу України (знущання над тваринами, що відносяться до хребетних, вчинене із застосуванням жорстоких методів), до покарання у вигляді одного місяця арешту засуджено 41-річного жителя Скадовська. Це перший подібний прецедент у районі, коли людину визнали винною і покарали за жорстоке поводження з тваринами – справедливий кінець історії про знущання над власною собакою, яку «Чорноморець» висвітлював наприкінці липня минулого року.
Відкриття судової справи з цього приводу стало можливим лише завдяки розголосу у нашій газеті та принциповій позиції прокурора Новокаховської місцевої прокуратури Тетяни Балан.
– На моє глибоке переконання такі злочини ні з юридичної, ні з моральної точки зору не можуть залишатися безкарними. Тому обвинувальний акт стосовно вищезгаданої особи й був спрямований до Скадовського районного суду, – зауважила прокурор.
За матеріалами справи особа обвинуваченого має наступну характеристику: безробітній, неодружений, зловживає алкоголем, неодноразово порушував громадський порядок, притягався до адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство.
Щоб усім читачам було зрозуміло, про що йдеться, нагадаємо, що у липні минулого року до Скадовського відділу поліції надійшло повідомлення від сусідів підсудного про те, що він жорстоко побив свою власну собаку. На той час тварина в муках помирала біля подвір’я власника. Ветлікар, яку викликали сусіди, констатувала, що травми, нанесені тварині, були не сумісні з життям. Скривавлена собака в агонії страждала від болю більше трьох годин, тому її довелося приспати.
Судом було встановлено, що вранці 19 липня 2016 року чоловік перебував вдома й, діючи умисно, жорстоко познущався над свою собакою на прізвисько Жучок. За поясненням самого підсудного, він зробив це, бо пес не слухався, кидався на нього, порвав йому штани. Тому він і вирішив позбутися тварини. Зробив це за допомогою молотка. Після цього залишив тварину помирати. Між іншим розповів сусідам про скоєне і пішов з дому. Собачку знайшла мати підсудного, винесла її на вулицю, де вражені ситуацією сусіди викликали поліцію та ветеринара. У скоєному господар собаки не розкаявся, вини своєї не визнав.
Суд у цих діях вбачив знущання над твариною, що відноситься до хребетних, із застосуванням жорстоких методів, тож вину обвинуваченого, передбачену ч.1 ст.299 КК України, доведено. Зваживши усі обставини справи, суд призначив обвинуваченому покарання у вигляді 1 місяця арешту, як таке, що буде необхідним та достатнім для можливого виправлення та перевиховання підсудного.
Нині проблема нашого суспільства в тому, що багато хто вважає, що про такі випадки навіть говорити не варто. Вбивство чи мордування тварини не сприймається як злочин. Мовляв, ви подивіться: люди гинуть щодня, а то якась собачка! Багато людей не вбачають нічого поганого в тому, щоб бити тварину трубою, кидати в неї камінюкою, ламати їй ребра. Але ж, шановні, уявімо собі, що особа, яка сьогодні у приступі гніву жорстоко познущалася над власною собакою, залишилася безкарною. Хто наступний? Безпритульний кіт, якого зарубають сокирою? Птах, якому відкрутять голову, відірвуть лапи та крила? Може, ще хтось, хто не може себе захистити? Людська дитина?
Частина 1 статті 299 КК України чітко визначає, що суспільна небезпечність цього злочину в тому, що він посягає на відносини, які забезпечують загальноприйняті принципи моральності у сфері поводження з тваринами. Жорстоке поводження з тваринами, знущання над ними та інше суперечить сформованим у суспільстві підвалинам гуманного ставлення до тварин і чинному законодавству.
На початку квітня Верховна Рада України прийняла за основу зміни до законів України щодо впровадження гуманного ставлення до тварин. Законопроектом пропонується збільшити адміністративні штрафи за жорстоке поводження з тваринами (мучення, каліцтва) з 9-21 до 200-500 неоподатковуваних мінімумів громадян (з 153-357 грн до 3400-8500 грн). Також пропонується значно посилити кримінальну відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, а саме знущання над тваринами «з особливою жорстокістю, або якщо вони призвели до каліцтва чи загибелі, або вчинені групою осіб, караються позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років».
Давайте ж нарешті станемо відповідальними за тих, кого ми приручили. Хіба вище становище людини у силі та безкарності за вчинену жорстокість? Нам треба повчитися милосердя та співчуття у тварин, над якими ми допускаємо знущання, бо навіть вмираючий і стікаючий кров’ю Жучок не перестав любити людей і у відповідь на останню увагу до нього вдячно махав хвостом.
Вікторія Мелешко.