У цьому мали змогу переконатися численні гості та учасники районного фестивалю «Степ і воля – козацька доля». На благословенній Богом землі, у селі Благодатне, цієї суботи вже вчетверте відбулося масштабне козацьке свято. Хоча фестиваль поки що має статус районного, та за розмахом він нічим не поступається всеукраїнським заходам. Сотні гостей з усієї України, які з’їхалися до Благодатного цього дня, – яскраве тому підтвердження!
Справжні козаки завжди найбільше шанували Господа та Матір Божу, тож і козацький фестиваль символічно розпочався святковим молебнем у стінах Свято-Миколаївського скиту. З духовної обителі до будинку культури козаки попрямували святковою ходою. Попереду несли ікону Покрови Пресвятої Богородиці, яку ніби охороняли вершники з Державними прапорами України. За ними – сотні козаків в ошатному вбранні, жителі села на чолі з господарем громади – сільським головою Василем Козаком та головним представником Українського козацтва на селі – отаманом Благодатненської сотні Іваном Богатиренком.
На свято завітало дуже багато почесних гостей: голова Скадовської районної державної адміністрації Віктор Турик, міський голова Олександр Яковлєв, начальник управління внутрішньополітичної діяльності Херсонської обласної державної адміністрації Павло Гавриш, Скадовська сотня народної самооборони на чолі з сотником, депутатом обласної ради Володимиром Куріковим, помічник народного депутата України Вадим Закусило, краєзнавець Олег Лиховид, директор ПП «АС» Олександр Горяїнов, директор Вищого професійного училища №2 м.Херсона Олександр Супрун, волонтер Микола Литвиненко, гості з Каланчака, Чорнобаївки Білозерського району, Козачих Лагерів Олешківського району. Пізніше, з найщирішими привітаннями від керівництва області й теплими побажаннями на адресу козаків та всіх гостей фестивалю, прибув заступник губернатора Олександр Адамчик.
Розгорнулося козацьке дійство під відкритим небом, на території Благодатненського будинку культури. Повітря було напоєне ароматом козацького куліша. З самого ранку тут булькотіли казани – вперше в історії фестивалю проходив конкурс на кращий куліш. Усього було 11 учасників – колективів, а переможцем, який приготував найсмачнішу страву, за висновками журі, стала Петропавлівська школа.
Як справжня берегиня фестивалю «Степ і воля – козацька доля», свято відкрила начальник відділу культури, молоді та спорту райдержадміністрації Ольга Миронець піснею «Україна». Видовищне танцювальне дійство у цей час дарував на сцені хореографічний колектив районного будинку культури «Провінційний балет». Яскравими були і виступи хореографічних колективів Благодатненського СБК. Як завжди, приємні емоції дарував у своїх піснях вокальний ансамбль «Радість» районного будинку культури.
Та найбільше на фестивальній сцені було саме козаків. А козаки, як відомо, завжди вміли не лише захищати рідну землю, а й гарно співати і танцювати. Для гостей фестивалю заспівали козацький хор учнів Вищого професійного училища №2 м.Херсона, оркестр та арт-гурт Головного управління Національної поліції у Херсонській області. Спеціальним гостем фестивалю став гурт «Рвані міхи», який приїхав на свято зі столиці.
Сучасним уособленням українського козака – чоловіка мужнього, хороброго, готового покласти за Україну життя – є сучасний воїн АТО. Під час фестивалю сільський голова Василь Козак від імені всієї громади подякував учасникам АТО, які живуть на території Благодатненської сільської ради – це Сергій Ба-ліцький, Роман Галун, Ігор Говзан, Микола Доскач, Руслан Євко, Ігор Корень, Олександр Козел, Віктор Кравченко, Олександр Куранов, Олександр Маслов-ський, Олексій Мітічкін, Юрій Низовець, Віктор Овчаренко, Микола Патлатий, Володимир Пирогов, Олексій Пісецький, Вадим Романюк, Ігор Соловей, Віктор Споденюк Олександр Травневий, Сергій Фаль, Володимир Якименко та інші. З особливим трепетом Василь Козак назвав ім’я ще одного захисника України – Руслана Голіка. У 2015 році він пропав безвісти, але його родина і все село вірять, що Руслан живий й обов’язково повернеться додому.
А щоб ніхто не сумнівався в тому, що сучасні козаки успадкували кращі якості своїх пращурів, під час фестивалю вони влаштували показові виступи зі зброєю. Присутні спостерігали це видовище з захопленням і гордістю – нам є кому довірити своє життя і спокій! І наші хлопці зможуть повернути мир на Укра-їнську землю!
Козацький фестиваль тривав цілий день, а потім у Благодатному розпочався День села – з новими сюр-призами та подарунками! Про це читайте в наступному номері «Чорноморця».
Тетяна Підгородецька.
Фото автора.