Історія нашого краю дуже цікава, та наскільки глибоко ми знаємо її? Своїми дослідженнями з читачами на сторінках газети, у новій рубриці, буде ділитися відомий скадовський історик-краєзнавець Олег Лиховид.
Історія заселення лівобережної Херсонщини сягає епохи мезоліту, тобто середнього кам’яного віку. Рештки най-давніших поселень знайдено біля сіл Любимівка Каховського району, Каїри Горностаївського району, Михайлівка Новотроїцького району та Великі Копані Цюрупинського району, й датуються вони VII-VI тис. до н. е. Археологічних доказів заселення території сучасного Скадовського району аналогічного періоду поки не виявлено. А от найдавніша стоянка на теренах сучасного Скадовського району відкрита за 300 метрів на північ від села Хатки Птахівської сільської ради.
Це стоянка людей епохи розвинутого неоліту або пізнього кам’яного віку, що датована V тис. до н.е. Головними ознаками в галузі виробництва з каменю були пиляння, шліфування та свердління. Ці винаходи дали можливість людині значно збільшити асортимент знарядь. З’являються різного типу сокири, мотики, оскарди, молоти, тесла, долота, ножі, наконечники списів. На хатківській стоянці зібрано невелику колекцію крем’яних виробів: галька, призматичні нуклеуси, скребки, сокировидне знаряддя, пластинки та відщепи з ретушшю. Кераміку тут не виявлено, хоча саме на цей період припадає початок вироблення посуду з глини.
Біля сучасних сіл Новомиколаївка, Михайлівка, Радгоспне, Тарасівка Скадовського району та на острові Джарилгач, що за вісім кілометрів на південь від Скадовська, знайдено кургани та рештки стоянок епохи пізнього неоліту, що можуть бути датовані ІV-ІІІ тис. до н. е. У цей час, крім кам’яних виробів, тут вже з’являється кераміка та різні предмети з кістки та дерева.
За епохою неоліту йшла доба енеоліту та археологічна культура міді, що починається в Причорномор’ї з IV тис. до н.е. Пам’ятки доби енеоліту сягають кінця IV – першої половини ІІІ тис. до н.е. й відносяться до народів нижньомихайлівської культури. Вони були знайдені біля села Озерне Антонівської сільської ради та біля самого Скадовська. Озерненський курган висотою 3,7 м та діаметром 50 м знаходився на західному березі прісного озера Каржинське. У кургані було досліджено 9 поховань, із них 6 піздньоенеолітичних, 2 ямної культури та 2 зрубної культури. Курган віднесено до пізніх нижньомихайлівських па-м’яток, синхронних за часом трипільській культурі, що датуються останньою третиною ІV тис. до н.е. – початком III тис. до н.е. за радіовуглецевою шкалою. Основні риси нижньомихайлівської культури постають у сформованому вигляді, з розвиненою традицією будівництва курганів, кромлехів та кам’яних скринь. На думку більшості дослідників, культура нижньомихайлівського суспільства склалася на базі попереднього скотарського населення та землеробського елементу, але сам процес становлення основних рис культури до цього часу вивчений недостатньо.
А біля Скадовська, на південно-західній околиці міста, була знайдена й найдавніша кам’яна гробниця епохи енеоліту, що датована першою половиною ІІІ тис. до н.е. Курган у 5 м заввишки та 52 м у діаметрі був споруджений у сім будівельних етапів. У кургані виявлено 18 поховань, зокрема й одне поховання у кам’яній гробниці, що знаходилося на відстані 4,6 м на південний захід від центру кургану. Кам’яна гробниця – трапецієподібної форми, зовнішніми розмірами 1,7 х 0,8 х 1,1 м, споруджена з прямокутних, ретельно оброблених, щільно підігнаних одна до одної вапнякових плит в аналогічній за формою ямі, розмірами 2 х 1 х 1,4 м. Довгі стіни гробниці складалися з чотирьох плит кожна, торцеві – з однієї. Плити були вкопані у канавки та забутовані дрібним камінням і землею. Гробницю перекривали покладені впоперек три вапнякові плити. Три поховання вказаного кургану було визначено як пізні ямні.
Пам’ятки населення другої половини ІІІ тис. до н. е., що відносяться до епохи ямної культури, знайдено біля самого Скадовська, а також біля смт Лазурне, сіл Красне, Широке та Шевченко. В останніх селах віднайдено 6 курганів ямної культури, названі за звичаєм поховання людей у ямах, де насипалися кургани. У курганах знайдені посудина цього періоду, мушля каурі, бронзові ґудзики та залізні шаблі.
Ще в 60-х роках ХХ ст., поблизу селища Новоолексіївка (нині Лазурне) Скадовського району, досліджені поховання епохи міді, а саме ІІІ-ІІ тис. до н.е. А біля берега моря розкопано яйцевидний кромлех, суцільно викладений із кісток биків. Кромлех – ритуально огороджене, священне місце, щось на зразок храму під відкритим небом для релігійних церемоній. Деякі кромлехи пов’язані з астрономічними спостереженнями для відстеження розмі- щення Сонця, а можливо, й Місяця. Так от у Новоолексіївському кромлехі 30 черепів биків чергувалися з кістками ніг, символізуючи таким чином рух діб у місяці. При цьому чергування голів та ніг особливо виражено у вузькому південно-східному секторі споруди, що направлені до зимового Сонця. Мож-ливо, святилище належало давньому народу – аріям. А бики та корови приносилися в жертву протягом всього періоду будівництва степових пірамід – курганів. Їх останки нерідко розміщувалися у могилах. Та в Новоолексіївському кромлеху жодних людських поховань не виявлено. Проте кількість тваринних черепів говорить про велику кількість стада та явно не кочовий характер поселення, а кромлех саме й був центром поселення.
У курганній групі сіл Широке та Шевченко віднайдено 8 курганів катакомбної культури ХХVІІІ-ХХІ ст.ст. до н.е., в яких знайдено 6 посудин цього періоду, кам’яну булаву, кісткову зброю, мушлі каурі та дрібні предмети цього культурного періоду. Носії катакомбної культури ховали своїх померлих у підземних камерах – катакомбах. Племена катакомбної культури ототожнюються з кімерійцями. Біля Скадовська знайдено також антропоморфну стелу цього ж періоду та посудину катакомбної культури першої половини ІІ тис. до н.е. Це поховання може належати найдавнішому народу Північного Причорномор’я – кімерійцям, котрі мешкали в степах біля Чорного моря ще з ХІV ст. до н.е.
Неподалік від села Широке розкопано найбільший безкурганий ґрунтовий могильник білозерської культури XII-X ст.ст. до н.е. на 120 могил. У кургані знайдено багато глиняного посуду з простим і грубим орнаментом. Основним заняттям населення даної культури були скотарство, землеробство та металообробка. У курганній групі біля сіл Широке та Шевченко знайдено 10 курганів зрубної культури, ще 12 ямних курганів знайдено в похованнях групи Гостра могила. Загалом у цих курганах відшукано 20 посудин вказаної культурної епохи, бронзові браслети, голки та пластини.
На острові Джарилгач знайдено поховання епохи бронзи ІІ-І тис. до н.е. Поблизу села Птахівка Скадовського району знайдено форму відливу металу епохи пізньої бронзи ХІІІ-ХІ ст.ст. до н.е. Неподалік міста Скадовська досліджено кургани кімерійців періоду пізньої бронзи ХІ-VІІІ ст.ст. до н.е., знайдено посуд пізньої зрубної культури цього ж періоду. А в VІІ-V ст.ст. до н.е. кiмерiйцiв з північного Причорномор’я витіснили скіфи.
Олег Лиховид.
Продовження читайте в наступних номерах.