Дільничний інспектор завжди повинен бути першим там, де людина потребує допомоги. Якщо зайде мова про служіння народу, то це саме про нього. Він, як маяк, має бути на виду. До дільничного люди звертаються насамперед зі своєю бідою, і він повинен вміти вислухати і зарадити. А хто ж інакше залагодить конфлікти між членами сім’ї, сусідами, відстежить поведінку раніше судимих, розкриє крадіжку по свіжих слідах?
Нещодавно у райвідділі міліції відбулася не зовсім звичайна подія. У рамках проекту «Посилення впливу громадськості на проблему домашнього насильства» тут влаштували телефонну «гарячу» лінію з мешканцями міста і району за участі кореспондента газети «Чорноморець». Головною темою зустрічі стало питання про підвищення ефективності діяльності дільничних інспекторів міліції щодо попередження насильства в сім’ї. На телефонні дзвінки відповідали заступник начальника районного відділу УМВС України в Херсонській області- начальник міліції громадської безпеки Володимир Тайченачев, начальник сектору дільничих інспекторів Микола Димченко та заступник начальника цього сектору Олена Волкодав.
В очікуванні дзвінків між нами сама собою зайшла розмова про будні дільничних інспекторів. Що й казати, їх робота посідає важливе місце в системі органів внутрішніх справ. Адже дільничні інспектори є головною сполучною ланкою міліції з населенням, гарантом захисту прав і свобод громадян від злочинних та інших посягань за місцем проживання.
– Робота дільничного сьогодні дуже непроста, – ділиться думками Володимир Тайченачев. – Особливо, якщо мова йде про сільську місцевість, де інспекторам доводиться долати великі відстані між населеними пунктами. При цьому засобів транспорту майже ні в кого з них немає. Та навіть місце для прийому громадян дільничним інспектором облаштовано далеко не в кожній сільській раді. Особлива ж проблема у тому, що всі інспектори мешкають у Скадовську. Своїх, місцевих людей, які проживали б у сільській місцевості, на цих посадах немає. Не хочуть мешканці сіл йти на цю роботу. Тому не дивно, що дільничних інспекторів у нас постійно не вистачає, а вакансії є завжди. До усіх цих проблем треба додати ще одну: майже всі інспектори винаймають житло, не маючи власного.
Тим часом пролунав перший дзвінок на «гарячу» лінію. Ігор з села Красного запитував про порядок оформлення на роботу у правоохоронні органи. Микола Димченко дав хлопцеві вичерпну відповідь і, поклавши слухавку, долучився до розмови:
– Дільничний інспектор – це перша людина на селі, з якої починається міліція, а у віддалених куточках часто й єдина. У кожному населеному пункті є свої проблеми. З настанням літнього періоду постійної уваги потребують сезонні працівники, частіше трапляються крадіжки та інші порушення правопорядку. Інспектори встановлюють факти самогоноваріння, розкривають крадіжки особистого майна, залагоджують конфлікти, ведуть профілактичну роботу. Це при тому, що заробітна платня в інспекторів досить скромна.
Знову пролунав телефонний дзвінок, цього разу надійшло прохання від мешканки Скадовська вплинути на її чоловіка, що зловживає алкогольними напоями.
А яка найбільш пам’ятна подія сталась у роботі інспекторів району останнім часом? На це питання дала відповідь Олена Волкодав:
– Вдалося розкрити низку злочинів щодо викрадання велосипедів. У Скадовську минулого року орудував справжній професіонал цієї справи. За кілька місяців він викрав 18 велосипедів, потому продавав їх мешканцям навколишніх сіл. Під час продажу чергової партії викрадених двоколісних у Птахівці спритник був викритий дільничним інспектором Віталієм Бережним. Частину вкрадених велосипедів вже ви-лучено, їх повернули господарям.
… Автори третього дзвінка поскаржилися на сусідів, котрі не прив’язують собаку, а той голосно гавкає вночі, лякає сусідів і перехожих. Провести перевірку за даним фактом знову доручено дільничному.
Дійсно, можна лише уявити, скільки терпіння, такту і ввічливості потрібно виявити дільничному, щоб залагодити конфліктні ситуації. Без сумніву, він повинен бути перш за все вимогливим до самого себе, стати прикладом у поведінці для інших.
Того дня дзвінки лунали ще довго, на кожне прохання чи запитання були дані конкретні відповіді. І практика показала, що «гарячі» телефонні лінії можна влаштовувати частіше – про них ми будемо повідомляти заздалегідь на сторінках газети «Чорноморець».
Юрій Бондарєв.