Ще минулого літа вихованці гуртка «Скадовські краєзнавці» районного Центру дитячо-юнацької творчості побували в турист-сько-краєзнавчій експедиції на Кінбурнській косі. Ми дізналися, що з ХVІ століття на території сучасної Херсонщини існував відомий Кінбурн-ський шлях. Він починався від Кінбурнської коси і закінчувався Перекопським перешийком.
Цей шлях вперше описав турецький мандрівник та письменник Евлія Челебі у ХVІІ столітті. Ним рухалися татарські каравани та козацькі вози, європейські купці та посли. Неодноразово ступали на цей шлях у ХVІІ-ХVІІІ століттях і російські завойовники.
Тож наприкінці червня цього року, із великою радістю, майже всі учасники минулорічної мандрівки вирішили продовжити досліджувати Кінбурн-ський шлях і рушили сусіднім Голопристанським районом. Експедицію очолював директор ЦДЮТ Олег Лиховид.
Початком цьогорічного маршруту була криниця Коп-Кую, або Кам’яна криниця, що біля села Іванівка Садівської сільської ради, де в ХVІІІ столітті розташовувася козацький форпост. У селі Іванівка група відвідала чудову базу зеленого туризму «Марійкина садиба». її господарка Ольга Жукова провела для учасників експедиції цікаві ексурсії до Ягорлицької затоки та місцевої пустелі, а ще розповіла легенди давніх часів.
Проміжним пунктом експедиції було село Бехтери, де ми оглянули три озера: Аул, Лиман та, власне, Бехтери. Рухаючись далі, ми встановили, що за кілька століть історичний шлях майже зник, і його замінили сучасні дороги. Давній шлях повністю відсутній до села Долматівка, проте зберіг-ся до села Новософіївка, яке було кінцем нашого маршруту.
Завдання туристсько-краєзнавчої експедиції полягало у тому, щоб віднайти місця, де протягом століть проходив Кінбурнський шлях, та довести можливість його проходження у час, вказаний в описах давніх мандрів-ників. Нам було цікаво як під час походу, так і під час відвідування сіл, а також на привалах.
Кінбурнський шлях проходив і територією сучасного Скадовського району. Тож наступного року ми досліджуватимемо і цей відрізок. А за кілька років плануємо завершити проходження Кінбурнського шляху у Криму… В українському Криму!
Денис Гладкий та Єгор Зінченко, вихованці гуртка «Скадовські краєзнавці».