2016 рік в історії Скадовського краєзнавчого музею ювілейний. Заклад розпочав свою діяльність у ці осінні листопадові дні 40 років тому. Яскраво і багатогранно історичні віхи музею розкриває тематична виставка «Зберігаючи пам’ять поколінь», яку колектив закладу підготував до ювілею. На прохання нашої редакції про цю подію читачам «Чорноморця» та всій громаді Скадовщини розповідає директор музею Любов Юріївна Смирнова.
– Свій початок Скадовський краєзнавчий музей бере 5 листопада 1976 року, – зауважує Любов Юріївна. – Засновником нашого закладу був Володимир Васи-льович Тимошенко. А фундаментом для створення музею стали експонати, зібрані вчителями та учнями Скадовської школи №1 під керівництвом і натхненням тодішнього директора навчального закладу Євгенії Миколаївни Бокші. Величезний внесок в історію музею зробили Лариса Дмитрівна Коваль, Людмила Іллівна Кремінська, Віра Іванівна Судіна, Людмила Миколаївна Ткаченко. Саме ці люди зібрали понад 3000 експонатів, які лягли в основу багатьох виставок.
За ініціативи тодішнього голови міської ради Андрія Юхимовича Коваленка шкільний музей був перетворений на міський, а згодом набув і районного значення. Було вирішено виділити приміщення та централізовано фінансувати його діяльність.
– Протягом багатьох років музей наповнювався, збагачуючись народною спадщиною, яку передавали жителі нашого міста і району. Так відбувається і сьогодні. Небайдужі люди залишають музею найдорожче – сімейні реліквії, фотографії, предмети побуту і старовини. Дуже цінними для нас також є спогади про ті чи інші події, які мали місце на території нашого краю. Ними теж залюбки діляться жителі громади. Тож невипадково у 1978 році нашому музею було присвоєно звання народного, – з гордістю зауважує Любов Юріївна.
Свій добрий слід в історії Скадовського краєзнавчого музею залишили різні очільники та працівники – це Олександр Леонідович Бухтій, який з 1995 по 1998 рік працював директором, а з 2008 року – зберігачем фондів. З 1998 року директором музею була Олена Сергіївна Мавріді. Саме за часів її роботи, в 2009 році, музей перемістився з центру міста до історичного «Будинку з колонами». У новому приміщенні заклад отримав нове життя, з’явилися нові сучасні експозиції.
Починаючи з 90-х років минулого століття, слід відзначити таких людей, як Ірина Володимирівна Шахміна, Ольга Борисівна Шкроб, Валентина Іванівна Гуц, Христина Володимирівна Рябоконь – небайдужі до історії рідного краю люди. П’ять років віддав догляду за музейними експонатами Артем Володимирович Антонов. Стараннями Олександра Андрійовича Кротова на початку 2000-х було побудовано залу природи.
Також у 90-ті роки музей неодноразовао відвідував онук засновника нашого міста – Борис Сергійович Скадовський. У пам’ять про ці зустрічі залишилися чудові світлини, які теж є своєрідною «родзинкою» експозиції.
Скадовський краєзнавчий музей по праву можна вважати одним з провідних осередків культури. У його роботі приділяється дуже велика увага творчим особистостям нашого району. На базі музею відбуваються виставки художників, письменників, народних майстрів, зустрічі з видатними людьми. У сучасний період Скадовський краєзнавчий музей є комунальним закладом Скадовської районної ради, депутатський корпус якої всебічно сприяє розвитку музейної справи та належному утриманню матеріально-технічної бази закладу.
Історія – невід’ємна частина життя кожного з нас, і ми маємо її знати, щоб гідно йти у майбутнє. Саме над цим сьогодні працюють Любов Юріївна Смирнова – директор Скадовського краєзнавчого музею, Лілія Миколаївна Перкевич – екскурсовод, Євгенія Іванівна Степанова – зберігач фондів, Анна Петрівна Коцан – музейний доглядач, Валентина Василівна Довгань – головний бухгалтер, а також Тетяна Григорівна Смірнова, Таїсія Михайлівна Богданова, Олександр Андрійович Кротов, Іван Анатолійович Гришко та Віктор Іванович Шавлак.
Музейники з гордістю і захопленням продовжують справу тих видатних особистостей, котрі її розпочали. Ми маємо бути вдячні усім цим людям, адже їх золоті руки і серця зберігають найсвятіше – історію та духовність нашої громади.
Тетяна Підгородецька.
Влада Носкова.
Фото Влади Носкової.